Artykuły

Lublin. Kto zasługuje na tytuł Wydarzenia Kultury "Strzały 2018"?

Już po raz dziesiąty wybraliśmy finałową dziesiątkę najciekawszych wydarzeń kulturalnych minionego roku. Przygotowując zestawienie, tradycyjnie wzięliśmy pod uwagę zgłoszenia naszych czytelników.

Ostatnie lata w lubelskiej kulturze upływają pod znakiem wielkich jubileuszy, które mają przypomnieć mieszkańcom o wielkich zasługach i ważnych wydarzeniach związanych z Lublinem. Choć od kilku miesięcy żyjemy już 450. rocznicą podpisania Unii Lubelskiej, dziś wracamy do ubiegłego roku, by spojrzeć na to, co w kulturze jest już za nami. Jak co roku chcemy wyróżnić najważniejsze "strzały", którymi żył Lublin i jego mieszkańcy.

1. Czasopismo "PA.RA" wydawane z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

"Chcemy w tej gazecie wskrzesić i pokazać ducha wolności, jaki panował w Lublinie przez ostatnich 100 lat" - pisał we wstępie do 1. numeru "Pa.ry" jego pomysłodawca Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN. Projekt powstał z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pierwszy numer gazety ukazał się w styczniu i trafił do lubelskich szkół i uniwersytetów. Oprócz wersji papierowej "Pa.rę" można było też pobierać w wersji PDF ze strony ośrodka.

2. Działalność "Fundacji Sztukmistrze"

Fundacja Sztukmistrze jest organizatorem "Cyrkulacji" - jedynego w skali kraju wydarzenia, podczas którego zobaczyć można najlepsze etiudy nowego cyrku. Do udziału w konkursie zapraszani są artyści z Europy Środkowo-Wschodniej. Fundacja współorganizuje też "Open Stage" dla najbardziej utalentowanych studentów. Ponadto Sztukmistrze są pomysłodawcami cyklicznego wieczoru artystycznego "Variete" wypełnionego żonglerką, akrobatyką i ekwilibrystyką.

3. Festiwal Scenografii i Kostiumów "Scena w Budowie" w Centrum Spotkania Kultur

- Do tej pory spektakl zdobywał widownię poprzez reżysera, swój tytuł lub też wyjątkową aktorską grę. Warto tę sytuację poszerzyć i zwrócić uwagę na rolę scenografów. Mają oni niezwykły wpływ na to, co dzieje się w każdym przedstawieniu - tłumaczył ideę festiwalu jego dyrektor artystyczny Leszek Mądzik. W ubiegłym roku widzowie obejrzeli m.in. "Malowanego ptaka" Mai Kleczewskiej i Łukasza Chotkowskiego. Główną częścią festiwalu jest konkurs, w którym nagradzane są najlepsze spektakle. W CSK zaprezentowali się nie tylko wybitni scenografowie, ale też debiutujący artyści.

4. Koncert "re:tradycja" w ramach Jarmarku Jagiellońskiego

Koncert "re:tradycja", podczas którego popularni artyści wystąpili na jednej scenie z mistrzami muzyki tradycyjnej, to jedna z głównych atrakcji ubiegłorocznej edycji Jarmarku Jagiellońskiego. Lubelskiej publiczności zaprezentowali się: Paulina Przybysz i Maria Pęzik z Gałek Rusinowskich w towarzystwie pań z zespołu Gołcunecki i kapeli Pańczaków z Adamem Tarnowskim, Barbara Wrońska i Anna Chuda, Natalia Kukulska i Helena Szpytma z Markowej oraz Wojtek Mazolewski kapela Jurka Wrony.

5. Koncert "Siła kobiet" na placu Zamkowym

Kasia Nosowska, Monika Brodka, Paulina Przybysz oraz Kayah były gwiazdami sobotniego koncertu "Siła kobiet", organizowanego w ramach lubelskich obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaproszone do Lublina artystki zaśpiewały na placu Zamkowym swoje największe przeboje. - Właśnie w Lublinie 100 lat temu kobiety otrzymały prawo głosowania. Ale pamiętajmy, że wolność nigdy nie jest dana nam na zawsze. Musimy ją szanować, cenić i walczyć o nią - mówiła Kayah, jedna z gwiazd koncertu.

6. Płyta "Szukaj w snach" nagrodzona Fryderykiem

Na albumie znalazły się kołysanki, które artyści wykonywali w spektaklu muzycznym Teatru Starego. Autorem wszystkich tekstów na płycie "Szukaj w snach" jest Włodzimierz Wysocki, prawnik z wykształcenia, szerzej znany w Lublinie z okresu, kiedy pełnił obowiązki wiceprezydenta miasta ds. kultury. Wiersze trafiły do gitarzysty jazzowego Marka Napiórkowskiego, który uznał, że chętnie skomponuje do nich muzykę. Razem z Karoliną Rozwód, dyrektor Teatru Starego w Lublinie ustalili, że mogłaby je zaśpiewać Natalia Kukulska. Płyta zdobyła Nagrodę Muzyczną Fryderyk 2018 w kategorii muzyka dziecięca i młodzieżowa.

7. Projekt "Polonia" zespołu Laibach na festiwalu Kody

Z okazji obchodów 100-lecia niepodległości Polski na zlecenie Instytutu Adama Mickiewicza słoweńscy muzycy skomponowali dłuższy utwór oparty na Sinfonii Sacra Andrzeja Panufnika. Jego premiera z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Filharmonii Lwowskiej oraz chóru odbyła się w maju w sali operowej Centrum Spotkania Kultur w ramach 10. Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY. Projekt Laibacha "Polonia" był kolejną odsłoną cyklu "Laibach z orkiestrą", który miał swoją premierę w słynnym Henry Le Boeuf Hall w BOZAR Centre for Fine Arts w Brukseli.

8. Spektakl "Stryjeńska. Let's Dance, Zofia!"

Historia malarki i ilustratorki Zofii Stryjeńskiej to opowieść o jej miłości do męża Karola Stryjeńskiego i marzeniu, by zbudować rodzinny dom, ale także jednoczesnej potrzebie samotności, w której spełniałaby się jako malarka. Przedstawienie opiera się na dramacie Anny Dudy "Let's Dance, Zofia!", na książce Angeliki Kuźniak "Stryjeńska. Diabli nadali" i na pamiętnikach malarki "Chleb prawie że powszedni. Kronika jednego życia". Ale przede wszystkim na energii psychicznej reżyserki, aktorki i dramaturżki owych wulkanów wyobraźni.

9. Wystawa "Praktyczne piękno. KUL według Marii Chomentowskiej"

Wielu pamięta, jak Maria Chomentowska chodziła po korytarzach i pracownikom technicznym udzielała rad, co trzeba poprawić. Jednak tylko nieliczni mieli świadomość, że to kobieta, która stworzyła ikony polskiego designu. Na KUL-u spędziła blisko 40 lat i przez cały ten czas projektowała wnętrza uniwersytetu. - Nie wiedziałem, że to meble jej projektu. Dla mnie to było duże odkrycie, stąd ta wystawa, by podzielić się nim z innymi - przyznawał Krzysztof Przylicki, dyrektor Muzeum KUL i kurator wystawy "Praktyczne piękno" podsumowującej dokonania Marii Chomentowskiej.

10. Wystawa malarstwa prof. Juliusza Joniaka w galerii Wirydarz

Wystawa Juliusza Joniaka otworzyła we wrześniu jubileuszowy, dwudziesty sezon wystawienniczy w Galerii Wirydarz. Urodzony w 1925 r. Joniak studiował w ASP w Krakowie na wydziale malarstwa. Miał szereg wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą, m.in. w Bergen, Lipsku, Pradze, Moguncji, Aschaffenburgu. Artysta został wyróżniony nagrodą miasta Krakowa i najwyższym - złotym medalem TPSP. Jest także honorowym członkiem Académie Européenne des Arts w Paryżu.

Laureaci otrzymają od nas statuetkę Strzały zaprojektowaną przez częstochowskiego artystę Mariusza Chrząstka. Symbolizuje ona "celne" wydarzenia kulturalne, jakimi żyje lubelska kultura. Jedną - jak co roku - przyzna redakcja "Wyborczej". O drugiej nagrodzie zdecydują czytelnicy "Wyborczej" (głosowanie rozpocznie się w sobotę na stronie www.lublin.wyborcza.pl i potrwa do 22 maja). Przyznamy też nagrodę specjalną.

Zwycięzców poznamy 28 maja podczas uroczystej gali w Filharmonii Lubelskiej. Tego dnia poznamy także laureatów Nagród Prezydenta Miasta Lublin w kategoriach: nagroda artystyczna, upowszechnianie kultury oraz całokształt działalności.

Regulamin plebiscytu na lublin.wyborcza.pl

Partnerem plebiscytu jest Miasto Lublin.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji