Artykuły

Śląskie. Muzyka Moniuszki zabrzmi w tramwaju

Muzyka Stanisława Moniuszki zabrzmi w najbliższy wtorek w tramwaju linii nr 43 kursującym pomiędzy Katowicami a Chorzowem. Pasażerowie usłyszą interpretacje najbardziej popularnych utworów wybitnego kompozytora z okazji 200. rocznicy jego urodzin, która minęła w niedzielę.

Muzykę Moniuszki wykona Zespół Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia" oraz uczniowie katowickiej szkoły muzycznej.

- Rok 2019 ogłoszony został w Polsce rokiem moniuszkowskim i spółka Tramwaje Śląskie chciała się w te obchody włączyć. Zaproponowaliśmy organizację bardzo nietypowego koncertu Zespołowi Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia" i ku naszemu zdziwieniu i wielkiemu zadowoleniu zespół zgodził się zaśpiewać w tramwaju - powiedział rzecznik Tramwajów Śląskich Andrzej Zowada.

Podczas jazdy tramwajem nr 43 każdy chętny będzie miał okazję posłuchać interpretacji najbardziej znanych utworów Moniuszki. Koncert rozpocznie się we wtorek o godz. 14.40 na przystanku Katowice Rynek w kierunku Wełnowca (część katowickiej dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec). Śpiewacy wystąpią w czasie jazdy tego tramwaju do placu Alfreda, a następnie w drodze powrotnej przez katowicki Rynek do przystanku Katowice Dworzec PKP.

Po zespole "Camerata Silesia" utwory Moniuszki zaprezentują - także w tym samym tramwaju - uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karłowicza w Katowicach wraz z wykładowcami. Modzi muzycy wystąpią w tramwaju podczas kursu po Katowicach i Chorzowie Batorym. Koncert zakończy się po 17 przy katowickim dworcu PKP.

- Bardzo chcieliśmy móc dotrzeć z muzyką Stanisława Moniuszki w możliwie najlepszym wykonaniu do jak najszerszego grona słuchaczy. Stąd decyzja o zorganizowaniu koncertu w tramwaju liniowym. Jedyne, co trzeba mieć, żeby posłuchać koncertu to ważny bilet na tramwaj - zaznaczył Zowada.

Stanisław Moniuszko urodził się w 1819 r. w majątku Ubiel koło Mińska. Do historii przeszedł jako ojciec polskiej opery narodowej. Był kompozytorem, dyrygentem, także pedagogiem. W latach poprzedzających wybuch powstania styczniowego i bezpośrednio po nim stworzył swoje najsłynniejsze dzieła - opery "Halka" i "Straszny dwór".

Inspirację dla muzyki Moniuszki stanowiła kultura ludowa. Jednym z najlepiej znanych zbiorów jego drobnych utworów jest cykl dwunastu "Śpiewników domowych" zawierających pieśni do słów poetów polskich (m.in. Teofila Lenartowicza, Adama Mickiewicza, Wincentego Pola, Stefana Witwickiego), a także obcych (w tłumaczeniu polskim) oraz do słów twórców ludowych. Utwory wpisywały się w kanon XIX-wiecznego wychowania patriotycznego. Kompozytor tworzył także muzykę religijną. Moniuszko zmarł w Warszawie 4 czerwca 1872 r. Pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji