Artykuły

Białystok. Bilety za grosze. Do teatrów i opery

18 maja w całej Polsce obchodzony będzie Dzień Teatru Publicznego. Z tej okazji blisko 100 teatrów z kilkudziesięciu polskich miast weźmie udział w akcji "Bilet do teatru za grosze". Wśród nich są także placówki z Białegostoku.

W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki widzowie będą mogli obejrzeć najnowszy spektakl - "Hobbit" w reżyserii Grzegorza Suskiego. Będzie go można obejrzeć w sobotę (18 maja) o godz. 16.00. Sprzedaż "biletów za 350 groszy" rozpocznie się tego samego dnia o godz. 10.00, wyłącznie w kasie teatru. Jedna osoba będzie mogła kupić maksymalnie 2 bilety.

Teatr Dramatyczny, jako jedyna scena w Polsce, pozyskał prawa do wystawienia tej sztuki. Spektakl będzie wyjątkowym wydarzeniem - polską prapremierą. Przedstawienie powstaje z ogromnym rozmachem scenograficznym i kostiumowym. Na scenie zobaczymy prawie cały zespół teatru, wzmocniony kaskaderami i akrobatami. Bezkompromisowa inscenizacja oparta będzie na wszystkich znanych postaciach z książki. W finale spektaklu pojawi się nawet smok Smaug. "Hobbit" w Teatrze Dramatycznym to opowieść o przyjaźni oraz współpracy często diametralnie różnych nacji, które potrafią się zjednoczyć przeciwko złu. Dzieło Tolkiena zostanie przez twórców potraktowane z ogromnym szacunkiem i pietyzmem.

Białostocki Teatr Lalek: "Krzywa wieża"

Białostocki Teatr Lalek zaprasza na spektakl "Krzywa wieża". Będzie on grany w niedzielę (19 maja) o godz. 18.00. Bilety można kupić dzień wcześniej, 18 maja, w kasie Białostockiego Teatru Lalek w specjalnej cenie 350 groszy. Sprzedaż będzie trwała w godz. 11.00-19.00 lub do wyczerpania biletów. Płatność przyjmowana jest wyłącznie gotówką. Bilety nie będą sprzedawane przez Internet, nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji. Jedna osoba może kupić maksymalnie 2 bilety.

"Krzywa wieża" Nadieżdy Ptuszkiny to na pierwszy rzut oka lekka, skrząca się dowcipem farsa. Niech nie zwiedzie nas jednak ten kostium. Pod zwiewnym przebraniem przyjemnej literatury kryje się bowiem coś więcej. Głęboki portret współczesnych ludzi - ich wady, niełatwe charaktery i zagmatwane relacje.

Oto moskiewskie mieszkanie pewnej pary. Ona - wieczna idealistka, On - niepoprawny lekkoduch. Wkradamy się cichutko do ich świata i podsłuchujemy. Śmiejemy się z ich dialogów, wzruszamy nieporadnością, wreszcie uświadamiamy sobie, jak dużo jest w nich z nas samych.

Nadieżda Ptuszkina to jedna z najwybitniejszych rosyjskich dramatopisarek lat współczesnych. Nic więc dziwnego, że po jej tekst bez wahania sięgnęli twórcy Białostockiego Teatru Lalek. To znakomita kontynuacja najlepszych tradycji literatury rosyjskiej, wspaniale dopełniona świetnym aktorstwem Marii Rogowskiej i Andrzeja Bei-Zaborskiego, czego efektem jest chwilami zabawny, chwilami gorzki spektakl w BTL-u.

Opera i Filharmonia Podlaska: "Upiór w operze"

W sobotę (18 maja) o godz. 9.00 w kasie Opery i Filharmonii Podlaskiej ruszy sprzedaż biletów w cenie 350 groszy na wyjątkowy pokaz musicalu "Upiór w operze", który odbędzie się tego samego dnia o godz. 14.00. Jedna osoba może kupić maksymalnie 2 bilety.

Musical wszech czasów jest najdłużej granym i najbardziej dochodowym spektaklem w historii Broadwayu. Ponadczasowa historia miłości Upiora do ślicznej sopranistki Christine i niebywale emocjonalna muzyka Webbera od lat zachwyca i wzrusza publiczność na całym świecie. Przedstawienie zostało przeniesione na deski Opery i Filharmonii Podlaskiej z Teatru Muzycznego "Roma" jako produkcja non-replica. Polską wersję musicalu wyróżnia unowocześniona, filmowa płynność realizacji, jak również doskonałe odtworzenie realiów historycznego miejsca akcji - legendarnej Opery Paryskiej. Także polska interpretacja wykracza daleko poza historię miłosnego trójkąta. Jest to sztuka z niezwykle aktualnym przesłaniem dotyczącym problemu konfrontacji z "innym", naszej tolerancji i podświadomych lęków. Tytułowy bohater, odrzucony przez społeczeństwo na skutek swych fizycznych ułomności, symbolizuje wszystkich wykluczonych. I właśnie w tym tkwi sukces opowieści o Upiorze - porywa, wzrusza i prowokuje do myślenia.

Na czym polega akcja?

Pomysł akcji "Bilet do teatru za grosze" zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce świętował 250-lecie istnienia. Majowe wydarzenie, w które zaangażowało się wówczas 100 teatrów publicznych z całej Polski, było jednym z najważniejszych punktów obchodów. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów - także, a może przede wszystkim, tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale.

W tym roku Dzień Teatru Publicznego obchodzony będzie w Polsce po raz piąty. Na widzów czekać będzie kilkadziesiąt tysięcy biletów w symbolicznej cenie 350 groszy (3,5 zł), którą organizator akcji - Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego - chce przypominać, że w teatrze "grosze grają rolę".

Z badań prowadzonych przez ekonomistów Szkoły Głównej Handlowej wynika bowiem, że każde 100 groszy przeznaczone na działalność teatru, przynosi nieco ponad 350 groszy zysku dla regionu, w którym teatr ten pracuje. Organizatorzy akcji chcą pokazywać "czarno na białym", że teatr nie jest obciążeniem, że teatr może się opłacać.

Jednocześnie ważnym aspektem tegorocznej akcji będzie próba pogłębienia wiedzy o tym, jakie czynniki wpływają na sukces teatru. Pilotażowe badanie mające przynieść odpowiedź na pytanie, "jakie czynniki są ważne dla odniesienia przez teatr sukcesu?", zostanie przeprowadzone 18 maja i będzie miało formę zindywidualizowanej ankiety, dostępnej na stronie www.ocenteatr.pl oraz na stronach teatrów biorących udział w akcji.

Nieprzerwanie organizatorzy wykorzystują Dzień Teatru Publicznego i akcję "Bilet do teatru za grosze" do pokazywania teatrów działających w określonych warunkach, miejscach i społecznościach jako elementów wielkiej, wyjątkowej w skali świata, sieci.

W Polsce działa dziś 121 teatrów publicznych. I choć pracują one w konkretnych realiach, lokalnie, to ich oddziaływanie wykracza daleko ponad lokalność. Tak jest od lat. Teatr to dziś nie tylko przyjazne miejsce i nie tylko działania artystyczne. To także przestrzeń debaty, miejsce, w którym prowadzone są aktywności społeczne, obywatelskie i edukacyjne.

Organizatorem wydarzenia jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Akcja "Bilet do teatru za 350 groszy" finansowana jest z środków Ministra Kultury i Dziedzistwa Narodowego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji