Artykuły

Częstochowa. "Aleje, tu się dzieje!" w zmienionej formule

W Częstochowie rozpoczyna się tegoroczna edycja miejskiego projektu "Aleje, tu się dzieje!". Organizatorzy planują około 100 imprez od maja aż do końca sierpnia. Jak dotychczas będą ciekawi goście i przedsięwzięcia, a wstęp wolny. Ale jest też zmiana: wydarzenia przenoszą się bliżej weekendu.

W tym roku miejski projekt "Aleje, tu się dzieje!" doczekał się siódmej odsłony. Jej zwiastunem jest instalacja Jarosława Koziary. Przygotowane przez niego żółto-czerwone lampiony wniosły nowe kolory na pl. Biegańskiego.

Sam projekt już tradycyjnie będzie realizowany w Częstochowie od maja do sierpnia. Miasto chce zrealizować blisko sto propozycji. Nadal będzie można liczyć na ciekawych gości i wolny wstęp, jednak w tym roku czeka nas zmiana.

- Przez cztery letnie miesiące Częstochowa będzie żyła kulturą, filmem, podróżami, teatrem, literaturą, fotografią... Propozycji jak zwykle nie będzie mało - mówi Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent miasta. - Jednak wsłuchując się w opinie mieszkańców przez sześć dotychczasowych edycji, postanowiliśmy skondensować nieco program. Zgodnie z sugestiami osób żywo interesujących się cyklem, większość przedsięwzięć będzie się teraz odbywało bliżej weekendu: w czwartki, piątki, soboty i niedziele.

Każdy dzień będzie miał swoją tematykę. Czwartki mają być poświęcone teatrowi i muzyce, piątki będą muzyczno-literackie, sobota to czas dużych imprez plenerowych, a niedziele poświęcone będą życiu rodzinnemu.

"Aleje, tu się dzieje!" - start 9 maja

Tegoroczne "Aleje" zainauguruje w czwartek, 9 maja pokaz filmu dokumentalnego "Częstochowa lata 1918-1939", który o godz. 18 odbędzie się w sali Ośrodka Kultury Filmowej - Kina Studyjnego "Iluzja". Poza projekcją będzie można wtedy porozmawiać ze specjalistami od historii miasta: Krzysztofem Kasprzakiem, Juliuszem Sętowskim i Zbisławem Jankowskim.

Dwie godziny później kontynuacji doczeka się dobrze znany częstochowianom cykl teatralny "Alternatywa między ścianami". Teatr Ecce Homo zagra na pl. Biegańskiego przedstawienie "Być świnią w maju" na motywach "Teatrzyku Zielona Gęś" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

W ramach teatralnych spotkań w maju przewidziano jeszcze spektakle "Stachura" Teatru im. Mickiewicza z udziałem Piotra Machalicy [na zdjęciu] i "Za kulisami" Teatru Persyflaż, inspirowany opowiadaniami Antoniego Czechowa (30 maja).

Kto jeszcze odwiedzi Częstochowę?

Zaplanowane na maj "Literackie piątki" będą z kolei okazją do rozmów z Dorotą Masłowską (10 maja), Anną Cieplak (17 maja) i Wojciechem Tochmanem (24 maja). Równie atrakcyjnie zapowiada się spotkanie, na które 23 maja zaprosi Muzeum Częstochowskie. Gościem będzie Mirosław Hermaszewski, pierwszy Polak, który znalazł się w kosmosie.

W programie organizatorzy przewidzieli również m.in. koncert Justyny Jary (23 maja) i występ kwintetu dętego Brass Band (26 maja), spotkanie z podróżniczką Anną Jaklewicz, warsztaty plastyczne Joanny Ambroz (31 maja).

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, chociaż liczba miejsc dla uczestników czasem może być ograniczona.

Szczegółowy program można znaleźć na stronie aleje.czestochowa.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji