Artykuły

Katowice. Gala operowa "Czasy Moniuszki" w NOSPR

Największa gwiazda koloratury na świecie, śpiewaczka Aleksandra Kurzak wystąpi w NOSPR w gali operowej, na którą złożą się dzieła Verdiego i Moniuszki. Usłyszymy słynną arię Halki i tę z "Hrabiny", ale i Desdemony z "Otella" czy Violetty z "Traviaty". A na finał - uwerturę fantastyczną "Bajka", niedocenianą kandydatkę na hit muzyki poważnej.

W programie piątkowego koncertu nieprzypadkowo znalazły się dzieła Stanisława Moniuszki - w niedzielę przypadnie bowiem dwusetna rocznica jego urodzin! Z tej okazji Sejm RP uchwalił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. Choć wielu krytyków usilnie starało się okrzyknąć go drugim po Chopinie wieszczem muzycznym, nigdy nie doczekaliśmy się kultu Moniuszki z prawdziwego zdarzenia. Promowała go co prawda Maria Fołtyn, legendarna śpiewaczka i reżyserka, która wprowadziła "Halkę" na sceny operowe Europy, obu Ameryk i Azji. Ale to było w latach 70. XX wieku. Przez ten czas Stanisław został nieco zapomniany, zwłaszcza przez młodych.

Jest więc Rok Moniuszkowski okazją, aby w twórcy uwertury "Bajka" zobaczyć wreszcie artystę, a nie jedynie sławiący kulturę szlachecką "wzór patriotyzmu". Na swoim koncie kompozytor ma ponad 268 pieśni, oper i operetek. Nie tylko "Straszny dwór" czy "Halkę", ale także wiele innych perełek, m.in. egzotyczne dzieło "Paria", którego bohaterami są hinduski parias i zakochana w nim córka bramina. Moniuszko pracował nad nim aż 10 lat. Okazało się jego ostatnią operą. Niestety, niedocenioną za życia twórcy. A to świetnie napisane dziecko swojej epoki, rozmiłowanej w tematyce orientalnej. I tak - na tej wyjątkowej, moniuszkowskiej gali w NOSPR obok "Hrabiny", "Halki" czy "Strasznego Dworu" zabrzmi także romans Neali z II aktu "Parii" - "On Paria; Snują się z dala". To pieśń absolutnie wyjątkowa, a zupełnie zapomniana.

ARIE, MARSZE, UWERTURY

Po raz pierwszy w NOSPR w patiach sopranowych usłyszymy Aleksandrę Kurzak, artystkę rzadko występującą w Polsce. Znacznie częściej usłyszeć można ją na najsłynniejszych scenach operowych świata: w Covent Garden w Londynie, mediolańskiej La Scali, Teatrze Królewskim w Madrycie, monachijskiej Bayerische Staatsoper czy w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Bilety na spektakle w MET z jej udziałem trzeba rezerwować z wielomiesięcznym wyprzedzeniem! Dla każdego śpiewaka występ w MET to spełnienie marzeń. Potem trzeba już tylko dbać o to, żeby ten sen na jawie trwał jak najdłużej. Dla Aleksandry Kurzak trwa on już od 15 lat. Właśnie w MET poznała swojego męża - Roberta Alagnę, z którym niedawno wydała płytę "Puccini in Love". Warto posłuchać tej solistki!

Galę w NOSPR otworzą słynne arie kompozytorów współczesnych Moniuszce, którzy wywarli wpływ na jego twórczość: Charles'a-Francois Gounoda czy Giuseppe Verdiego. Będą to m.in. aria Violetty z I aktu "Traviaty", fragmenty z "Otella" czy aria Elżbiety z IV aktu "Don Carlosa". Całość uzupełnią fragmenty instrumentalne: marsz triumfalny z II aktu "Aidy", uwertura do "Mocy przeznaczenia", Mazur z IV aktu "Strasznego dworu" i Uwertura fantastyczna "Bajka", o której mówi się, że jest niedocenioną kandydatką na hit muzyki poważnej. Muzyków NOSPR poprowadzi dyrygent Yvan Cassar.

3 maja, godz. 19.30. Bilety: 100-160 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji