Artykuły

Gliwice. Opera "Il pastor fido" w Teatrze Miejskim

Teatr Miejski w Gliwicach wypełnią dźwięki muzyki dawnej. 1 maja w ramach wiosennej edycji XII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej All'Improvviso zostanie wykonana sceniczna wersja opery seria "Il pastor fido" Jerzego Fryderyka Haendla.

Kierownikami muzycznymi projektu są Martyna Pastuszka i Marcin Świątkiewicz, a {oh!} Orkiestra Historyczna wystąpi z wybitnymi reprezentantami sztuki wokalnej.

- Marcin, który był w podstawowym składzie orkiestry i budował nasz zespół od samego początku, współpracuje z nami przy wystawianiu oper barokowych, które od kilku lat popularyzujemy w tej części Polski. Razem z Marcinem jesteśmy kierownikami muzycznymi tego przedsięwzięcia, dzielimy więc odpowiedzialności na dwie osoby. I twórczo ze sobą współpracujemy. Marcin odpowiada za stronę muzyczną opery, kieruje partią basso continuo. Ja jako koncertmistrz i dyrektor artystyczny orkiestry zarządzam sekcją skrzypiec. W przypadku tej opery jest znacznie więcej arii na basso continuo, do których skrzypce dołączają - wyjaśnia Martyna Pastuszka.

Genialna, ale nieznana

Opera "Il pastor fido" powstała w roku 1712, a premierowe jej wystawienie miało miejsce w londyńskim Queen's Theatre. Autorem libretta był Giacomo Rossi, który bazował na słynnym tekście Giovanniego Battisty Guariniego. Jednakże ta pierwsza wersja dzieła spotkała się z chłodnym przyjęciem publiczności, głównie z powodu wielkiego sukcesu odniesionego przez wcześniejszą operę kompozytora - "Rinaldo". Haendel postanowił więc wprowadzić do niej zmiany, co zaowocowało udanymi wykonaniami "Il pastor fido" kilka dekad później, w 1734 roku. Dwie role męskie, Mirtillo oraz Silvio, napisane zostały z myślą o cenionych wówczas śpiewakach kastratach: Valeriano Pellegrinim oraz Valentino Urbanim.

- W środę wykonamy właśnie tę drugą wersję opery. Jest tu trochę więcej tańca niż w pierwotnej wersji, uwertura jest nieco inna, całość zaś została odrobinę przez kompozytora przemodelowana. Melodie, które się składają na tę operę, nie powstały z myślą o niej właśnie, były już wcześniej w użytku, ale Haendel w taki sposób dostosował tekst do muzyki, że powstało kolejne genialne dzieło! - dodaje szefowa Orkiestry Historycznej.

Genialne, ale ukryte w mrokach przeszłości, bowiem - mimo entuzjastycznego przyjęcia tej drugiej wersji - opera Haendla znikła z afiszy teatrów operowych na wiele dekad, budząc zainteresowanie zespołów związanych z wykonawstwem historycznym dopiero w latach 60. XX wieku. Dlatego też wersja sceniczna z udziałem {oh!} Orkiestry Historycznej stanowi świetną okazję do przypomnienia jej melomanom.

Za reżyserię widowiska odpowiedzialny jest Daniel Pfluger specjalizujący się we współczesnych interpretacjach muzyki dawnej. Do udziału zaprosił grono znakomitych artystów. Są to: Philipp Mathmann (Mirtillo), Sophie Junker (Amarilli), Rinnat Moriah (Eurilla), Nicholas Tamagna (Silvio), Anna Staruszkewycz (Dorinda) oraz Zachary Wilson (Tireno). Wykonanie wzbogacone będzie przez interpretacje taneczne wykonywane przez Davidsona Jaconello. - "Il pastor fido" to opera o nieszczęśliwej miłości, która kończy się happy endem - jak wszystkie barokowe opery. Postanowiłem dołożyć do snutej w tym dziele opowieści drugą historię - o młodym mężczyźnie, który zdradził swoją ukochaną z inną, jej przyjaciółką. Opowiedziana będzie ona za pomocą tańca współczesnego i przepleciona z treścią opery. I nie skończy się happy endem. Widzowie zobaczą więc dwie totalnie odmienne historie wydarzające się w różnych przestrzeniach i w innych czasach. Zależało mi na pokazaniu problematyki niewierności, która w naszym świecie jest niewybaczalna - informuje Daniel Pfluger, reżyser.

W Rosji i Niemczech

Warto dodać, że jest to już piąty rok dynamicznie rozwijającej się współpracy gliwickiego Festiwalu All'Improvviso z {oh!} Orkiestrą Historyczną. Przez ten okres wspólnie udało się stworzyć nową przestrzeń dla opery barokowej na Górnym Śląsku, realizując premiery trzech oper, w tym zeszłoroczną, głośną realizację "Gismondo, re di Polonia" Leonardo Vinciego przy udziale Maxa Emanuela Cencica. - Ta produkcja żyje swoim życiem. Po wrześniowej premierze dzieło Vinciego zabrzmiało w słynnym Theater an der Wien, w czerwcu {oh!} leci do Rosji, do Moskwy, gdzie zaprezentuje operę "Gismondo, re di Polonia" w słynnej Sali im. P. Czajkowskiego, a w listopadzie wystąpi także w Warszawie. Mamy nadzieję, że podobnie będzie z "Il pastor fido" G. F. Haendla. Na ten moment powtórzenia opery pewne są 1 i 2 czerwca w ramach będącego koproducentem wydarzenia festiwalu Händel-Festspiele Halle w Niemczech, gdzie artyści wystąpią w założonym przez samego Johanna Wolfganga von Goethe teatrze w Bad Lauchstädt - wyjaśnia Jakub Lubina, prezes Towarzystwa Kulturalnego "Fuga".

Wystawienie "Il pastor fido" zrealizowane być może dzięki skutecznej współpracy kilku organizacji. - Premiera opery "Il pastor fido" w Gliwicach nie doszłaby do skutku, gdyby nie odwaga i gotowość do współpracy Teatru Miejskiego w Gliwicach i Towarzystwa Kulturalnego "Fuga", organizującego już od 12 lat w Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej All'Improvviso. Od kilku lat {oh!} Orkiestra Historyczna jest rezydentem festiwalu, wspólnie tworząc nową przestrzeń dla opery barokowej na Śląsku. Będzie to już trzecia wspólnie realizowana opera w trwającej od 2014 roku współpracy. Tegoroczna produkcja przygotowywana jest zdecydowanie z największym rozmachem i przy udziale znakomitych partnerów zagranicznych - prestiżowego festiwalu Händel-Festspiele Halle oraz wiedeńskiej agencji Parnassus ARTS Production, z którą zrealizowaliśmy w zeszłym roku także koncertową wersję "Gismondo, re di Polonia" Leonardo Vinciego - tłumaczy menedżer orkiestry Artur Malke.

Równie owocna jest współpraca z miastem. - Wszystkie te wydarzenia nie mogłyby mieć miejsca, gdyby nie Miasto Gliwice, które od początku wspiera festiwal All'Improvviso, a także wielu sponsorów i partnerów - dodaje Jakub Lubina, szef Towarzystwa Kulturalnego "Fuga" oraz festiwalu.

Premiera "Il pastor fido" w środę, 1 maja o godz. 18 w Teatrze Miejskim w Gliwicach. Bilety: 30-45 zł, do kupienia na stronie www.ticketmaster.pl, w Teatrze Miejskim (też na stronie teatru) i we wszystkich Empikach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji