Artykuły

Wrocław. Dwa balety Igora Strawińskiego w Operze Wrocławskiej

Premierę baletową dwóch dzieł Igora Strawińskiego "Gra w karty" i "Święto wiosny" przygotowała Opera Wrocławska. Widownia zobaczy je po raz pierwszy w sobotę w choreografiach Jacka Przybyłowicza oraz duetu Uri Ivgi i Johana Grebena.

"Dwa balety Igora Strawińskiego, mimo różnej treści, łączy jedna historia. Oba dzieła podczas swoich premier poniosły fiasko. Mimo nie najlepszego przyjęcia balety Strawińskiego przetrwały próbę czasu, a +Święto wiosny+ zostało uznane za jedno z największych arcydzieł muzyki baletowej" - czytamy w zapowiedzi spektaklu.

Podczas konferencji prasowej zapowiadającej premierę dyrektor Opery Wrocławskiej Marcin Nałęcz-Niesiołowski zaznaczył, że "Święto Wiosny" to pozycja, która dotychczas nie była prezentowana w Operze Wrocławskiej. - Tym bardziej cieszy fakt, że to wielkie dzieło pod względem choreograficznym, ale także pod względem muzycznym od czasu premiery będzie spektaklem repertuarowym opery. Zaś drugie dzieło Igora Strawińskiego - +

"Gra w karty" będzie miał u nas swoją polską prapremierę - mówił.

Wrocławska premiera łączy ze sobą dwie kompozycje zrealizowane przez Jacka Przybyłowicza oraz duet Uri Ivgi i Johan Greben, w różniących się estetykach.

Ivgi podkreślił, że "Święto Wiosny" to dzieło ikoniczne pod względem choreografii, z którym w przeszłości mierzyło się już wielu uznanych choreografów. - W naszym "Święcie wiosny" koncentrujemy się na takich ideach jak nadzieja czy wolność, grupa i jednostka. Chcemy, żeby nasza interpretacja odzwierciedlała to, czym dla nas jest ofiara i co ona oznacza dzisiaj w kontekście "Święta Wiosny" - tłumaczył choreograf.

- To, co podkreślamy w naszej interpretacji "Święta Wiosny", to rytuał, fizyczność, wręcz animalistyczne elementy i mocny związek z ziemią - podkreślił.

Za choreografię do "Gry w karty" odpowiada Jacek Przybyłowicz, który wyjaśnił, że zależało mu, aby w swojej realizacji stworzyć absolutny kontrast estetyczny i stylistyczny do "Święta Wiosny". - Poszedłem wiec na przekór tej linii Strawińskiego, która poniekąd wiąże się ze Świętem Wiosny, z naturalistycznym przywiązaniem do ziemi, do pewnego rytuału. Próbowałem stworzyć pewnego rodzaju kontrast estetyczny. To na pewno będzie walorem całego wieczoru - mówił.

W spektaklu udział wezmą zespoły baletu i orkiestry Opery Wrocławskiej. Za pulpitem dyrygenckim stanie Sebastian Perłowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji