Artykuły

Śląskie. Wydarzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca

Zapowiada się weekend z teatrami tańca, zespołami baletowymi i choreografami. W poniedziałek świętujemy bowiem Międzynarodowy Dzień Tańca.

Święto to ustanowione zostało w 1982 r. przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego działający pod UNESCO na pamiątkę chrztu reformatora sztuki tańca, twórcy europejskiego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges'a Noverre'a.

"Don Kichot" w Operze Śląskiej

Opera Śląska przygotowuje z tej okazji premierę "Don Kichota". Spektakl, inspirowany legendarną powieścią Miguela Cervantesa, po 16 latach powraca na jej afisz. Błędny rycerz i jego giermek Sancho Pansa wędrują przez Hiszpanię. W jednej z wiosek spotykają parę zakochanych. Ubogi cyrulik Basilio kocha piękną Kitri. Dziewczyna ma już jednak innego, bogatego pretendenta do swojej ręki, ma też surowego ojca, dla którego liczy się to, aby córka wyszła za mąż za zamożnego kandydata. Basilio ma jednak nadzieję, że uda mu się zdobyć fortunę i w ten sposób zaskarbić łaski ojca ukochanej. Don Kichot, którego misją jest ratowanie świata, chce im oczywiście pomóc. Zwłaszcza że widzi w Kitri swoją ukochaną Dulcyneę... Przygody bohaterów są impulsem do prezentowania popisowych wariacji solowych, duetów i tańców zespołowych: cygańskiego oraz hiszpańskich typu fantango, seguidilla czy bolero oraz tańca klasycznego.

- Nie zmieniamy tekstu libretta ani miejsca akcji, ale obraz, który proponujemy, jest inny, różni się od poprzednich. Porównując do premiery sprzed 16 lat: należy podkreślić, że zupełnie nowa będzie np. scenografia - zdradza choreograf Henryk Konwiński, również autor inscenizacji. Kierownictwo muzyczne objął Arif Dadashev. Premiera w piątek 26 kwietnia godz. 18. Kolejne pokazy: 27 kwietnia i 11 maja w operze oraz 21 maja w Teatrze Śląskim. [zdjęcie z próby przedstawienia]

To nie wszystko, na co mogą liczyć miłośnicy tańca. W poniedziałek 29 kwietnia - również w operze - odbędzie się XII Gala Baletowa przygotowywana przez tutejszą szkołę baletową. Reżyserem gali jest Wiesław Dudek - były tancerz baletu Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, później solista Teatru Wielkiego w Łodzi i Stuttgart Ballet w Stuttgarcie, a przez 12 lat pierwszy solista Staatsballett w Berlinie. W wydarzeniu udział wezmą m.in. Polski Balet Narodowy, Balet Teatru Wielkiego w Poznaniu, Balet Opery Wrocławskiej, Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", Teatr Rozbark czy Węgierska Akademia Tańca. Początek o godz. 18. Bilety: 30-120 zł.

Zatańczą do muzyki Kilara

Wspomniany zespół Śląsk, a właściwie jego tancerze, także w Bytomiu, a dokładniej w Bytomskim Centrum Kultury w sobotę 27 kwietnia, pokażą premierowe widowisko "Exodus". Choreografię stworzył Michaił Zubkow, choreograf i pedagog zespołu, całość wyreżyserował Paweł Szumiec. Składa się ono z dwóch części: "Preludium" oraz tytułowego "Exodusu". Oparte jest na stylistyce tańca współczesnego i ludowego z wykorzystaniem elementów charakterystycznych dla teatru dramatycznego. Szesnastu artystów, tańcząc do muzyki Wojciecha Kilara, w scenografii z wykorzystaniem elementów sztuk wizualnych, łączy się w plastycznych obrazach opowiadających o podróży człowieka przez życie.

Choreografia "Preludium" obrazuje drogę kobiety od momentu jej młodzieńczych pragnień do uzyskania pełnej dojrzałości, zarówno emocjonalnej, jak i fizycznej. W "Exodusie" z kolei choreograf pragnął pokazać istotę zjawiska, w którym każdy uczestnik masowej ucieczki lub podroży jest wystawiony na indywidualną próbę.

Bytomska premiera "Exodusu" to nie pierwsze takie połączenie kultury ludowej i współczesnej z udziałem artystów Śląska. W 2016 r. Zubkow stworzył choreografię widowiska "Soft Power", które zachwyciło publiczność Festiwalu Unsound w Krakowie. Początek o godz. 18. Bilety: 40 zł.

Dzień z tańcem odbędzie się także m.in. w Miejskim Centrum Kultury im. Bisty w Rudzie Śląskiej w sobotę. W programie: spektakl "CPH" w wykonaniu studentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, pokazy artystów Zespołu Pieśni i Tańca "Rudzianie" im. Jana Mazura, tancerzy z grup działających w tutejszym domu kultury, a także tancerzy Gliwickiego Teatru Tańca, Studia Tańca Współczesnego "Tendi" w Chorzowie i Państwowego Policealnego Studium Zawodowego Wokalno-Baletowego w Gliwicach. Na zakończenie będzie można samemu potańczyć do muzyki zespołu Gang Olsena. Początek o godz. 18, bilety: 5 zł.

Z kolei chorzowski Teatr Rozrywki organizuje w sobotnie przedpołudnie (godz. 10) warsztaty tańca współczesnego i baletu. Poprowadzą je soliści tego teatru - Maciej Cierzniak i Sebastian Chwastecki. Zajęcia przeznaczone są dla osób tańczących. O uczestnictwie w nich decyduje kolejność zgłoszeń. Cena 40 zł. Więcej: edukacja@teatr-rozrywki.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji