Artykuły

Gdańsk. Spektakl o uchodźctwie i wychowaniu w Miniaturze

Matka i syn muszą uciekać z ojczyny. Upadają ich nadzieje, traci sens dotychczasowy sposób wychowania chłopca. Maciej Gorczyński wystawi na scenie Miniatury prapremierową realizację dramatu Hanocha Levina.

Gdański Teatr Miniatura skupia się przede wszystkim na spektaklach dla najmłodszych widzów. Ale od dłuższego czasu próbuje poszerzać swój repertuar o prezentacje dla dorosłych. Kolejną z nich będzie spektakl "Śniący chłopiec", który będzie miał swoją polską prapremierę w najbliższą sobotę.

Przedstawienie będzie oparte na dramacie Hanocha Levina, w którym opowiada historię matki i jej syna, którzy zmuszeni są do opuszczenia swojej ojczyzny w obawie przed represjami. Levin oczywiście odnosił się do świetnie mu znanych doświadczeń Żydów w czasie wojny, ale napisał swój tekst w taki sposób, żeby szerzej traktował temat ucieczki, prześladowań, uchodźctwa, niezależnie od czasu i miejsca, w którym takie doświadczenia dotykają ludzi.

Realizatorem spektaklu jest Maciej Gorczyński, twórca z gdańskim korzeniami, który przez wiele lat współpracował z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych "Gardzienice", gdzie wykształcił swój specyficzny styl. Jedną z jego najważniejszych cech jest łączenie elementów różnych strategii teatralnych i rodzajów teatru. Za sprawą jego najnowszego przedstawienia będzie się można przekonać, jak to działa w praktyce.

Współtwórcami przedstawienia są: Iwona Bandzarewicz i Piotr Pawlak. Ta pierwsza jest absolwentką scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Z Gorczyńskim poznała się w Gardzienicach - ona także współpracowała z Ośrodkiem, nic więc dziwnego, że dziś tej dwójce twórców dobrze pracuje się razem. Pawlak to natomiast jeden z najbardziej odważnych i wszechstronnych rodzimych gitarzystów: nie boi się eksperymentować w najbardziej zaskakujące sposoby, a grywał już najróżniejszą muzykę, z jazzem, improwizacją i alternatywnym rockiem na czele.

---

"Śniący chłopiec", Hanoch Levin, adaptacja i reżyseria: Maciej Gorczyński, scenografia, projekcje video: Iwona Bandzarewicz, muzyka: Piotr Pawlak

premiera: SOBOTA, 27 kwietnia, godz. 18 (bilet: 30 zł), kolejne spektakle: NIEDZIELA, 28 kwietnia, godz. 18, WTOREK, 30 kwietnia, godz. 19, CZWARTEK, 2 maja, godz. 19, Gdańsk, Teatr Miniatura, al. Grunwaldzka 16, bilety: ulgowe - 22 zł, normalne - 25 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji