Artykuły

Warszawa. Gwiazdy sceny i ekranu w Ninatece

Ninateka zaprasza na przegląd filmów z wybitnymi postaciami sceny i ekranu.

Janusz Gajos, Andrzej Chyra, Dawid Ogrodnik (na zdjęciu), Krystyna Janda, Magdalena Cielecka i Julia Kijowska - trzy pokolenia świetnych aktorów i aktorek oraz nietuzinkowe kreacje, które stworzyli - zarówno w filmie jak i w teatrze. Wśród tytułów zarówno starsze pozycje jak i nowsze polskie kino.

Na początek - Janusz Gajos i jedna z jego najważniejszych ról w wielokrotnie nagradzanej "Ucieczce z kina >>Wolność<<". Ponadto film Kazimierza Kutza - "Śmierć jak kromka chleba" - poświęcony tragicznym wydarzeniom w kopalni "Wujek", "Pełnia" Andrzeja Kondratiuka oraz spektakle Teatru Telewizji: "Bigda idzie" Andrzeja Wajdy, "Rewizor" Jerzego Stuhra i "Opowieści Hollywoodu" Kazimierza Kutza. Ta ostatnia, przełomowa dla kariery Gajosa sztuka, opowiada o emigracyjnych losach wybitnych niemieckich pisarzy, którzy po dojściu Hitlera do władzy opuścili Europę i spotkali się w amerykańskiej "fabryce snów". "Po tym spektaklu zachwyt nad talentem Gajosa stał się powszechny" - mówił reżyser.

Andrzejowi Chyrze przyjrzymy się poprzez role: żyjącego w swoim świecie więźnia, tracącego wzrok charyzmatycznego nauczyciela oraz uwikłanego w intymny dramat księdza. Pokażemy "Wszystko co kocham" Jacka Borcucha, świetny film Konrada Niewolskiego "Symetria", poruszający obraz Jacka Lusińskiego "Carte blanche" i "W imię" Małgorzaty Szumowskiej - film doceniony na wielu festiwalach, w tym w Gdyni i Berlinie, który podzielił polskich krytyków.

Wśród spektakli z udziałem Andrzeja Chyry znajdą się znane już użytkownikom Ninateki "Apollonia" i "Burza" Krzysztofa Warlikowskiego, ale też publikowana u nas po raz pierwszy "Kolekcja" Marcina Wrony, czyli psychologiczna sztuka z podtekstem erotycznym.

Najmłodszy z aktorów, których role będziemy przypominać to Dawid Ogrodnik. Leszek Dawid zobaczył go w jednym ze spektakli i zaproponował mu rolę w "Jesteś Bogiem", jednym z największych przebojów polskiego kina ostatnich lat. Dla Ogrodnika była to przepustka do kariery. Poza opowieścią o legendarnej Paktofonice pokażemy również świetny film "Chce się żyć", w którym ogrodnik wciela się w postać chorego na porażenie mózgowe chłopca. Film Macieja Pieprzycy został doceniony przez jury kilkunastu festiwalów na całym świecie. Teatralne wcielenie aktora zobaczymy w spektaklu "Skutki uboczne" Leszka Dawida, gdzie zagrał obok m.in. Anny Radwan, Adama Ferencego i Krzysztofa Stroińskiego.

Zapraszamy w każdy piątek na www.ninateka.pl po kolejną porcję filmowej i teatralnej uczty.

Kalendarz przeglądu:

12 kwietnia - Janusz Gajos

19 kwietnia - Andrzej Chyra

26 kwietnia - Dawid Ogrodnik

10 maja - Krystyna Janda

17 maja - Magdalena Cielecka

24 maja - Julia Kijowska

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji