Artykuły

Łódź. Plenerowe widowisko Teatru Wielkiego w 200. rocznicę urodzin Moniuszki

Inscenizację z okazji okrągłej rocznicy urodzin autora wielu oper, operetek, baletów oraz kilkuset pieśni przygotowuje zespół największej łódzkiej sceny pod kierunkiem reżysera Roberto Skolmowskiego.

- Takiej prezentacji dzieła Moniuszki jeszcze nie było: Plac Dąbrowskiego, gmach teatru z otaczającymi go plenerami to spektakularnie oświetlone tło, które wraz z elektronicznymi projekcjami na telebimach uzupełni żywą muzykę, śpiew i taniec znakomitych wykonawców - solistów, chóru, baletu i orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi - zapowiada Bartosz Jakóbczak biura promocji Teatru Wielkiego w Łodzi.

Na scenie oraz telebimach zaprezentowane zostaną wybrane fragmenty "Strasznego dworu". Widowisko - jak podkreślają jego twórcy - ma być jednak opowieścią o słynnej operze Moniuszki zaplątanej w tragiczne dzieje Polski. W związku z tym muzyczna inscenizacja ma zostać wzmocniona wielkimi dziełami malarstwa polskiego i odwołaniem się do dwóch podstawowych dla Moniuszki inspiracji: "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza oraz "Ślubów panieńskich" Aleksandra Fredry, z których postacie zostały wplecione w libretto opery.

W rolę Miecznika wcieli się Zenon Kowalski, Hannę zagra Dorota Wójcik, Jadwigę - Agnieszka Makówka, a Damazego - Krzysztof Marciniak.

Przedstawienie zostanie wystawione w dniu urodzin Moniuszki w niedzielę 5 maja o godz. 20.30. Wstęp wolny.

Rok 2019 został ustanowiony przez Sejm i Senat RP Rokiem Stanisława Moniuszki w związku z przypadającą w tym roku dwusetną rocznicą urodzin kompozytora. W przyjętej uchwale podkreślono, że Moniuszko przeszedł do historii jako ojciec polskiej opery narodowej, tworząc ku pokrzepieniu serc Polaków zniewolonych przez zaborców.

Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 r. w Ubielu koło Mińska. Był kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem, organistą. Jest autorem blisko 40 kompozycji - oper, operetek, baletów, kantat, mszy - a także ponad 250 pieśni m.in. do słów polskich i europejskich poetów. Do jego najsłynniejszych dzieł należą opery: "Halka", "Straszny dwór" i "Paria". Artysta zmarł w Warszawie 4 czerwca 1872 r. na atak serca. Pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Jego pogrzeb stał się manifestacją narodową.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji