Artykuły

Tarnów. Teatr cieni w Dołędze

Dzieci i młodzież mogą wziąć udział w zajęciach w ramach "Bonu Kultury", organizowanych w zabytkowym dworze w Dołędze. Spotkania poprowadzi Adam Walny, lalkarz, reżyser i pedagog teatru.

Uczestniczący w zajęciach poznawać będą m.in. tajniki tzw. kina manualnego, wspólnie opracują scenariusz i na tej podstawie przygotują własną animację.

Już po raz ósmy można skorzystać z rozmaitych warsztatów i spotkań realizowanych w Małopolsce w ramach wyjątkowej w skali kraju inicjatywy - "Bonu Kultury". To wspólne przedsięwzięcie województwa małopolskiego i regionalnych instytucji kultury, które finansuje lub współfinansuje samorząd województwa. Oferowane w ramach'"Bonu Kultury" zajęcia mają zachęcić osoby w różnym wieku do częstszego uczestnictwa w kulturze i czerpania z tych spotkań inspiracji i radości. W inicjatywę włączyło się Muzeum Okręgowe w Tarnowie, organizując specjalne zajęcia w swoich oddziałach i filiach, np. w dworze w Dołędze.

W zabytkowych wnętrzach dworu w Dołędze warsztaty teatru cieni i tzw. kina manualnego według autorskiej techniki poprowadzi Adam Walny - lalkarz, scenograf, reżyser, pedagog teatru, absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie na wydziale reżyserii teatru lalek. Dwadzieścia lat temu założył własny teatr - Walny Teatr, z którym gościł na wielu prestiżowych festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą, zdobywając kolejne nagrody i wyróżnienia. Oprócz działalności artystycznej Adam Walny prowadzi także warsztaty i zajęcia terapeutyczne z wykorzystaniem lalek.

Zajęcia z Adamem Walnym rozpoczynać się będą spektaklem "Błędny rycerz", który jest jednocześnie instruktażem techniki kina manualnego. Tajniki tej techniki posłużą uczestnikom zajęć do stworzenia własnej animacji. Pomocą w wyborze bohaterów do powstających podczas zajęć opowieści będzie chociażby historia dworu w Dołędze. Uczestnicy zajęć przygotują rysunki, z których powstanie krótki ciąg narracji według wymyślonego scenariusza. Gotowe rysunki zostaną przeniesione przez uczestników na folie przezroczyste w formie narracji poklatkowej, a umieszczone w specjalnej maszynie stworzą film, który będzie animowany przez dzieci. Uczestnicy zajęć otrzymają klatki ze zrealizowanego filmu z komentarzem i autografem prowadzącego zajęcia.

Zajęcia w Dołędze adresowane są do dzieci i młodzieży, w tym również do uczestników z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Odbywać się będą do września bieżącego roku w dniach otwarcia muzeum w Dołędze po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji