Artykuły

Kraj. Reżyserzy nagradzają "Kler"

Gildia Reżyserów Polskich swoją doroczną nagrodę im. Krzysztofa Krauze przyznała Wojciechowi Smarzowskiemu za film "Kler".

"Smarzowski po raz kolejny udowodnił, że potrafi celnie diagnozować naszą rzeczywistość i nazywać rzeczy po imieniu, unikając zbędnej dyplomacji i kunktatorstwa. Filmem "Kler" trafił idealnie w odpowiedni czas i miejsce, wyraził to, co od wielu lat zamiatane pod dywan, zdawało się niemożliwe do wyciągnięcia - stwierdzili w laudacji członkowie kapituły. Podkreślili jednocześnie, że film nie jest jednostronny, a jego bohaterowie są postaciami wielowymiarowymi.

"Kler" niesie wielką wiarę, nie tę kościelną, ale wiarę w siłę kina i moc oddziaływania filmu - napisali dalej reżyserzy w laudacji. - Za kilka lat będziemy mogli zobaczyć jego efekty. Nie tylko w języku, gdzie na pewno na zawsze zagości powiedzenie "złote a skromne", ale również w świadomości Polaków, którzy otworzyli oczy i dzięki "Klerowi" zobaczyli, że król jest nagi".

"Kler" już sprowokował dyskusję na temat kondycji Kościoła i pedofilii wśród księży. Film w polskich kinach obejrzało 5,5 miliona widzów, a warto podkreślić, że nie był to tytuł, na który, jak na ekranizacje Sienkiewicza czy Mickiewicza, chodziły szkoły.

W finale tegorocznej edycji Nagrody im. Krzysztofa Krauze znalazły się też: "Fuga" Agnieszki Smoczyńskiej i "7 uczuć" Marka Koterskiego.

Nagroda przyznawana została w tym roku po raz czwarty. Jej laureaci dostają obraz Kasinatha Chauhana, malarza-prymitywisty, hinduskiego Nikifora. Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze odkryli jego twórczość podczas pobytu na festiwalu filmowym w Pune. Niepiśmienny pucybut sprzedawał swoje malowane na pudełkach po butach obrazki pod sklepem obuwniczym Baty. Dzisiaj są one wystawiane w poważnych galeriach sztuki na całym świecie.

Wojciech Smarzowski laury od kolegów odebrał po raz drugi. W poprzednich edycjach reżyserzy wyróżnili też Grzegorza Królikiewicza i Annę Jadowską.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji