Artykuły

Warszawa. Czytanie "Sprawiedliwości" i "Sygnałów" w IT

Instytut Teatralny zaprasza 11 kwietnia o godz. 19.00 na czytanie sceniczne "Sprawiedliwości" Marceliny Grabowskiej i "Sygnałów" Ewy Szelburg-Zarembiny w reż. Doroty Ogrodzkiej, wchodzące w skład cyklu NIKT NAS NIE ZNA.

W kolejnej odsłonie czytań scenicznych z cyklu NIKT NAS NIE ZNA na warsztat pójdą kobiece teksty zamieszczone w antologii "Rodzaju żeńskiego". Dramaty pisane przez autorki przeważnie w pierwszej połowie XX wieku najczęściej nieznane są dzisiejszym czytelnikom i widzom, choć ich prapremierom towarzyszyły często intensywne dyskusje, a nawet skandale. Teksty przynoszą świadectwo kobiecego doświadczenia, często wchodząc w kolizję z heroicznymi narracjami, narodową mitologią czy społecznymi stereotypami, ale pokazują też zmaganie się autorek z formą dramatyczną, która byłaby w stanie przekroczyć dotychczasowe konwencje męskocentrycznej sztuki. W zamierzeniu autorek antologii, podobnie jak i reżyserek cyklu, wybrane utwory stają się jednak medium dyskusji nie tyle o historii teatru, dramatu i polskiej kultury, ile o dzisiejszej rzeczywistości społecznej. O tym, jak zmienia się (albo jak się nie zmienia) sytuacja kobiet i grup wykluczonych. O pamięci, władzy, polityce, ciele i wolności. O kształcie kanonu i o tym, dlaczego nie było siostry Szekspira. O tym, co nas boli, czego się boimy, o jaki świat chcemy walczyć. O tym, że dramat może być także rodzaju żeńskiego.

***

11 kwietnia

Marcelina Grabowska "Sprawiedliwość" / Ewa Szelburg-Zarembina "Sygnały"

reż. Dorota Ogrodzka

Inspiracją czytania/działania będą dwa teksty z dwudziestolecia międzywojennego, inkrustowane współczesnymi opowieściami matek - kobiet pochodzących z różnych klas i środowisk. Przywołane zostaną głosy matek-dzieciobójczyń, matek-obrazoburczyń, matek ambitnych, matek-feministek, matek-aktywistek. Niejednorodne i niejednoznaczne opowieści balansujące na granicy zmęczenia i ekstazy, powagi i ironii, samobójstwa i wniebowstąpienia. Wybrzmią opowieści tych, które odważają się mówić o trudnych, niepopularnych emocjach i krusząc fasadę politycznej poprawności, wbijają nóż w samo serce rodzicielstwa bliskości i komunikacji bez przemocy. Jednocześnie rzucają wyzwanie bezmyślnej polityce społecznej, która hucznie oferuje świadczenie 500+, w zamian oczekując niemego uwielbienia oraz posłuszeństwa wobec ciasno przykrojonych wzorców. Inspiracją dla czytania będą także współczesne teksty literackie i publicystyczne, m.in. "Jak pokochałam centra handlowe" oraz "Ulga" Natalii Fiedorczuk-Cieślak, "Matka Feministka" Agnieszki Graff, "Praca na całe życie" Rachel Cusk, "Czarne mleko" Elif Safak.

Kuratorka cyklu: Agata Adamiecka-Sitek

Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji