Artykuły

Wrocław. Nie ma planów likwidacji Wrocławskiego Teatru Pantomimy

Zarząd województwa dolnośląskiego nie ma planów likwidacji Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryk Tomaszewskiego - zapewnił w rozmowie z PAP, członek zarządu odpowiedzialny za kulturę.

W poniedziałek Polskie Radio Wrocław podało informację, że zarząd województwa rozważa likwidację Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryk Tomaszewskiego.

We wtorek Michał Bobowiec, członek zarządu odpowiedzialny za kulturę, powiedział PAP, że zarząd "nie myśli o likwidacji Wrocławskiego Teatr Pantomimy". - Będziemy ze spokojem rozmawiać z radnymi z komisji kultury i ze środowiskiem artystycznym, być może zostanie wypracowana nieco inna formuła funkcjonowania tego teatru. To są jednak jedynie wstępne pomysły - wyjaśnił.

Podkreślił, że radnym wojewódzkim zostaną przedstawione zestawienia kosztów związanych z prowadzeniem przez samorząd województwa 17 instytucji kultury w regionie. To zestawienie ma obejmować dotacje udzielane przez Dolnośląski Urząd Marszałkowski oraz inne organy, w tym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W zestawieniu znajdą się również koszty funkcjonowania placówek, dane dotyczące widowni oraz liczby premier.

- Przedstawimy te dane radnym i wówczas będziemy podejmować decyzje. Będzie się to odbywało bez gwałtownych ruchów, na pewno nie będzie tak, że będziemy zamykać instytucje, bo to nie o to chodzi - wyjaśnił Bobowiec. Podkreślił, że "pieniędzy na kulturę w budżecie województwa jest mało", a dofinansowania potrzebuje na przykład Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Zbigniew Szymczyk, dyrektor Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego powiedział PAP, że o planach likwidacji kierowanej przez niego placówki rozmawiano na komisji kultury sejmiku dolnośląskiego. - Potwierdziłem informacje, że były prowadzone takie rozmowy. Dziś pan Bobowiec zapewniał mnie w rozmowie telefonicznej, że nie ma planów i dyskusji na temat likwidacji naszego teatru - powiedział Szymczyk.

Dyrektor dodał, że nie widzi jakichkolwiek powodów do likwidacji kierowanego przez niego teatru. - "Nasza instytucja jest wzorowa, jeśli chodzi o dyscyplinę finansów (...). Trzeba też pamięta, że tożsamość kulturową Wrocławia tworzył Henryk Tomaszewski" - powiedział.

Podkreślił, że zmiana formuły prowadzenia Wrocławskiego Teatru Pantomimy - zmierzająca na przykład do połączenia tej placówki z inną instytucją - oznacza "koniec istnienia teatru".

Roczna, stała dotacja z budżetu województwa dla Wrocławskiego Teatru Pantomimy wynosi ponad 2 mln zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji