Artykuły

Gdańsk. Przyznano nagrody teatralne

Podczas gali z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk 1 kwietnia w Teatrze Wybrzeże wręczyli nagrody twórcom teatralnym. Tytuł Spektaklu Roku zarówno w Gdańsku, jak i województwie pomorskim przypadł przedstawieniu Teatru Wybrzeże "Śmierć białej pończochy".

Ustanowiona w 2008 roku Nagroda Teatralna Miasta Gdańska to coroczne wyróżnienia dla twórców teatralnych. Są to trzy równorzędne nagrody, przyznawane za kreacje artystyczne (m.in. reżyserię, aktorstwo, scenografię lub muzykę) w roku poprzedzającym ich przyznanie oraz honorowa nagroda specjalna za przedstawienie roku dla instytucji, w którym nagrodzone przedstawienie zrealizowano.

Nagrody przyznaje specjalnie powołana Kapituła powoływana co roku przez prezydenta miasta Gdańska. W tym roku w pracach Kapituły wzięli udział Celina Zborowska-Bieńczak (zastępca dyrektora Biura Prezydenta ds. Kultury UM Gdańsk), Ewa Adamska (kierownik Referatu ds. Mecenatu Kultury), Andrzej Stelmasiewicz (działacz kultury, fundator Fundacji Wspólnota Gdańska), Małgorzata Talarczyk (przewodnicząca Oddziału Gdańskiego Związku Artystów Scen Polskich), prof. UG dr hab. Małgorzata Jarmułowicz, Grażyna Antoniewicz ("Dziennik Bałtycki") oraz Łukasz Rudziński (trojmiasto.pl).

Nagrody (wartości 10 tys. zł) otrzymali:

Maria Kielan - za tytułową rolę w "Giselle" w reżyserii choreografii Emila Wesołowskiego, Wojciecha Warszawskiego oraz Izabeli Sokołowskiej-Boulton;

- Jestem niesamowicie wzruszona, po raz pierwszy w życiu otrzymałam jakkolwiek nagrodę, dziękuję dyrekcji baletu, za to, że mnie wspierają, dzięki nim mogłam zatańczyć tę wspaniałą rolę i mogę tańczyć coraz więcej - powiedziała wzruszona Maria Kielan.

Dorota Kolak - za rolę Hekabe w spektaklu "Trojanki" Eurypidesa w reż. Jana Klaty, która nie mogła osobiście odebrać nagrody, ponieważ grała w tym dniu "Seks dla opornych" w Warszawie;

Jacek Głomb - za reżyserię spektaklu "Wieloryb" na podstawie książki Jerzego Limona w Miejskim Teatrze Miniatura.

- Ja dostałem już parę nagród w życiu, ale jestem bardzo wzruszony. Cieszy mnie ona tym bardziej, że Gdańsk po Legnicy to najważniejsze dla mnie miasto. Dziękuję Romkowi Wiczy-Pokojskiemu i zespołowi Teatru Miniatura, bo "Wieloryb" to poważna sprawa - powiedział reżyser "Wieloryba", odbierając nagrodę.

Honorowy tytuł Przedstawienia Roku przyznano spektaklowi Teatru Wybrzeże "Śmierć białej pończochy" Mariana Pankowskiego w reżyserii Adama Orzechowskiego.

Przy okazji prezydent Gdańska wręczyła Nagrody Jubileuszowe Ewie Jendrzejewskiej (25-lecie pracy artystycznej), Adamowi Orzechowskiemu (25-lecie pracy artystycznej), Krzysztofowi Matuszewskiemu (35-lecie pracy artystycznej), Maria Wit-Godwod (60-lecie pracy artystycznej), nagrodę dla Mirosława Baki (30-lecie pracy artystycznej) odebrała jego małżonka Joanna Kreft-Baka.

Również marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk przyznał nagrody na wniosek powołanej przez marszałka Kapituły Nagrody w składzie: Władysław Zawistowski (przewodniczący, dyrektor departamentu kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego), Beata Jaworowska (zastępca dyrektora departamentu kultury UM), Renata Wierzchołowska (Urząd Marszałkowski), Małgorzata Talarczyk (przedstawicielka Związku Artystów Scen Polskich), prof. Zbigniew Majchrowski (Uniwersytet Gdański), prof. UG Małgorzata Jarmułowicz (Uniwersytet Gdański), dr Katarzyna Kręglewska-Powązka (Uniwersytet Gdański), Katarzyna Fryc ("Gazeta Wyborcza Trójmiasto"), Magdalena Kajtoch (Gazeta Świętojańska), Alina Kietrys ("Autograf"), Gabriela Pewińska ("Dziennik Bałtycki"), Konrad Mielnik (Radio Gdańsk) oraz Łukasz Rudziński (trojmiasto.pl).

Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego od 1999 roku honoruje najwybitniejsze wydarzenia sceniczne zrealizowane w naszym regionie oraz osiągnięcia teatralne pomorskich artystów w roku poprzedzającym ich wręczenie.

Nagrody (również wartości 10 tys. zł) otrzymali:

Mirek Kaczmarek - za scenografię i kostiumy do spektaklu "Trojanki" oraz scenografie do spektakli "Bella Figura" w reż. Grzegorza Wiśniewskiego i "Śmierć Winkelrida. Rewia Narodowa" w reż. Marcina Libera;

- Trochę to jest tak, jak przeżywać déj vu. W "Matrixie" oznaczało to błąd systemu - jeśli to jest błąd systemu, to bardzo się z niego cieszę. Cieszę się również, że możemy robić teatr aktualny. Nie tak dawno na tej scenie zrealizowaliśmy "Fahrenheita 451" i sądziliśmy, że mierzymy się z historią i utopią, a dziś okazało się, że niestety tak nie jest - zauważył Mirek Kaczmarek, który nie po raz pierwszy odebrał przy tej okazji nagrodę za swoją pracę, nawiązując przy okazji do słynnego palenia książek w powieści Raya Bradbury`ego.

Krzysztof Matuszewski - za rolę Jagiełły w spektaklu "Śmierć białej pończochy" oraz Polymestora w "Trojankach" i rolę Dziadka w spektaklu "Ruscy" - wszystkie na scenie Teatru Wybrzeże;

- Tego się nie spodziewałem. Dziękuję bardzo, ale idąc śladami klasyka "a może mi się to należało?". Dziękuję koleżankom i kolegom, z którymi miałem okazję wziąć udział w tych spektaklach - przyznał Krzysztof Matuszewski.

Adam Orzechowski - za reżyserię spektaklu "Śmierć białej pończochy" Teatru Wybrzeże;

- W takim razie to jest chyba nie najgorsze przedstawienie. Chciałbym podziękować aktorom, dzielnym dziewczynom Magdalenie Gorzelańczyk i Agacie Woźnickiej, autorce scenografii Magdalenie Gajewskiej, z którą od lat realizujemy spektakle, dramaturgowi Radkowi Paczosze i Marcinowi Nence za muzykę i aktywność sceniczną. Kolega Krzysztof Matuszewski w jednym spektaklu gra męża Magdy Gorzelańczyk, w drugim już dziadka - bardzo szybko przylegają do niego te role. Nie wiem co będzie dalej - powiedział reżyser "Śmierci białej pończochy".

Nagroda im. Jana Ciechowicza dla młodych twórców (wartości 7 tys. zł) przyznana została Magdalenie Gorzelańczyk za pasję i nieustanną pracę nad poszerzaniem środków scenicznej ekspresji.

- Dziękuję! Dziękuję, że tutaj jestem, że mogę się rozwijać, bo to spełnienie moich marzeń. Dziękuję panu dyrektorowi za zaufanie, za szansę oraz całemu zespołowi, dzięki któremu można się poczuć jak w rodzinie, jak w domu - powiedziała laureatka Nagrody im. Jana Ciechowicza.

Spektaklem Roku w województwie pomorskim uznano "Śmierć białej pończochy".

Swoje wyróżnienia i podziękowania przy okazji wręczenia nagród teatralnych złożyli artystom weteranom przedstawiciele Zarządu Gdańskiego Oddziału Związku Artystów Scen Polskich. Odczytano listy gratulacyjne wieloletnim członkom gdańskiego Oddziału z okazji Dnia Artysty Weterana. Uhonorowani w ten sposób zostali Jerzy Kiszkis i Jan Sieradziński.

Podziękowano też zasłużonym pracownikom teatralnym, wręczając im obok kwiatów i listów gratulacyjnych, srebrne maseczki z bursztynem. W tym roku są to: Józefina Siudaczyńska-Babicz - dyrygent, kierownik chóru Opery Bałtyckiej; Mirosław Niebodajew - kierownik techniczny Teatru Muzycznego w Gdyni, Zbigniew Okęcki - pracownik techniczny (obsługa sceny) Teatru Miniatura, Katarzyna Stasiuk - magazynierka i garderobiana w Teatrze Wybrzeże, Katarzyna Wołodźko - inspicjentka Teatru Wybrzeże oraz Jerzy Gutarowski - inspicjent w Teatrze Wybrzeże.

Galę poprowadzili Agata Woźnicka i Piotr Biedroń, aktorzy Teatru Wybrzeże. O oprawę muzyczną wieczoru zadbał zespół Quartado w składzie Jan Rejnowicz, Tomek Łosowski, Marcin Wądołowski, Karola Kozłowski.

***

Już 23 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru tuż przed premierą spektaklu Teatru Miejskiego w Gdyni "Bankiet" wręczono nagrody gdyńskim twórcom teatralnym, uhonorowanym Nagrodą Prezydenta Gdyni. Nagrody wręczane przez Katarzynę Gruszecką-Spychałę, wiceprezydent Gdyni, otrzymali:

Jacek Bała - za adaptację i reżyserię spektaklu "Mistrz i Małgorzata" w Teatrze Miejskim im. W. Gombrowicza w Gdyni,

Beata Buczek-Żarnecka - za rolę Pameli Willey w "Hotelu Westminster", dwie hipnotyzujące role Helli i Doktora Strawinsky'ego w"Mistrzu i Małgorzacie" i rolę Żony w "Zabójstwie króla" w Teatrze Miejskim im. W. Gombrowicza w Gdyni;

Dariusz Szymaniak - za rolę Ojca w "Zabójstwie króla" w Teatrze Miejskim im. W. Gombrowicza w Gdyni;

Maciej Wizner - za trzy zróżnicowane role: Romea w "Romeo i Julii", Syna w "Zabójstwie króla" i Kelnera w "Hotelu Westminster" w Teatrze Miejskim im. W. Gombrowicza w Gdyni;

Maja Gadzińska - za wszechstronne umiejętności aktorskie, wokalne i taneczne oraz pasję i zaangażowanie w liczne projekty w Teatrze Muzycznym im. D. Baduszkowej w Gdyni;

Agnieszka Szydłowska - za przygotowanie wokalne artystów do spektakli "Gorączka sobotniej nocy", "Cud albo Krakowiaki i Górale" oraz do koncertu sylwestrowego "Rewia Piosenki" w Teatrze Muzycznym im. D. Baduszkowej w Gdyni;

Jolanta Arasimowicz - za mistrzowskie interpretacje muzyczne, znakomite umiejętności, wielki talent i pasję w grze na flecie w bardzo wielu spektaklach w Teatrze Muzycznym im. D. Baduszkowej w Gdyni;

Grzegorz Chrapkiewicz - za reżyserię spektaklu "Konsternacja" w Gdyńskim Centrum Kultury;

Ida Bocian - za napisanie scenariusza na podstawie poezji barokowej oraz reżyserię spektaklu "Harce kupidynowe, czyli niecne morsztyny" w Teatrze Gdynia Główna;

Piotr Srebrowski - za rolę Poety w spektaklu "Od Wesela do Wesela" w Teatrze Gdynia Główna;

Marzena Chojnowska - za reżyserię świateł w spektaklach "Od Wesela do Wesela" i "Harce kupidynowe, czyli niecne morsztyny" w Teatrze Gdynia Główna.

Nagrody swoim pracownikom przyznali również dyrektorzy teatrów. Dyrekcja Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza nagrodziła: Agnieszkę Bałę - aktorkę, Dorotę Lulkę - aktorkę, Bogdana Smagackiego - aktor, Mariusza Gawina - akustyka, Edytę Łapińską - kasjerkę i Renatę Smolińską - kasjerkę.

Z kolei dyrekcja Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni uhonorowała: Marię Imianowską - sekcja administracji, Paulinę Kroszel z zespołu baletowego, Izabelę Trzebiatowską - Biuro Obsługi Widzów, Macieja Podgórzaka - solistę i Stefana Markiewicza - sekcja oświetleniowa.

--

Na zdjęciu: Magdalena Gorzelańczyk i Krzysztof Matuszewski w spektaklu "Śmierć białej pończochy"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji