Artykuły

Grudziądz. Wiśniewska i Maciejewski w Centrum Kultury Teatr

Ewa Wiśniewska, ikona polskiego kina, w towarzystwie cenionego filmoznawcy Łukasza Maciejewskiego, uświetnią kwietniowy wieczór w ramach cyklicznych spotkań DKF-u. Będzie to drugie spotkanie, gdzie pretekstem do rozmowy jest tym razem książka "Aktorki. Spotkania."

Pozycja jest pierwszą publikacją z cyklu, gdzie znalazły się portrety aktorek, ich zawodowych osiągnięć i życiowych wyborów. Wszystko podane z ogromnym wdziękiem, nostalgią i dowcipem, gdzie czytelnik znajduje to co nieuchwytne - fenomen aktorstwa. Podczas spotkania w Grudziądzu widzowie będą mieli niepowtarzalną okazję spotkać na żywo jedną z książkowych bohaterek Łukasza Maciejewskiego. Przed spotkaniem zapraszamy na projekcję filmu "Piąta pora roku", w roli głównej Ewa Wiśniewska, której partneruje Marian Dziędziel.

"Piąta pora roku" reż. Jerzy Domaradzki

Z pozoru wszystko ich dzieli - pochodzą z różnych środowisk, wyznają inne wartości, różni ich doświadczenie życiowe. Witek (Marian Dziędziel) to owdowiały kierowca, który przejechał w życiu tysiące kilometrów, ale nie zobaczył jeszcze nic poza rodzinnym Śląskiem. Barbara (Ewa Wiśniewska), nauczycielka muzyki, nie może pozbierać się po utracie bliskiej osoby - znanego malarza, z którym spędziła najpiękniejsze lata swojego życia. Pragnąc spełnić ostatnie życzenie partnera i rozsypać jego prochy nad morzem, w miejscu ich pierwszego spotkania, kobieta zwraca się o pomoc do Witka. W trakcie obfitującej w zaskakujące odkrycia podróży na drugi koniec Polski, dwie zagubione dusze połączy przyjaźń, która pozwoli przezwyciężyć najgłębsze różnice.

Historia opowiedziana w "Piątej porze roku" nieustannie czymś zaskakuje, a opowiedziana jest z ciepłem, lecz bez przesłodzenia, i sympatią dla bohaterów, nie tuszującą wszakże ich ludzkich słabości. Dialogi są "życiowe", a przy tym - kiedy trzeba - nie pozbawione humoru.

"Piąta pora roku" jest koncertem gry aktorskiej, przede wszystkim Wiśniewskiej i Dziędziela, choć także praktycznie wszystkich odtwórców ról drugoplanowych, z brawurowym, acz nie szarżującym Andrzejem Grabowskim na czele.

Andrzej Bukowiecki, portalfilmowy.pl

"Aktorki. Spotkania"

Portrety dwudziestu wybitnych aktorek to nie tylko wnikliwy opis ról i zawodowych osiągnięć bohaterek, ale również wspaniała kronika polskiej kultury z perspektywy jej najbardziej fotogenicznych symboli, w której znalazło się miejsce na wdzięk, ironię, uśmiech i suspens. Dzięki opowieściom bohaterek, poznajemy zapachy i klimat międzywojnia, smutek stalinizmu i komunizmu, a także kontrastujące ze sobą kolory transformacji. Wewnątrz spraw wielkiej wagi stale rozgrywają się prywatnie i sceniczne melodramaty, sensacje, a nawet kryminały, a nieuchwytne dotąd ikony polskiego kina i teatru podczas lektury stają się członkami naszych rodzin. Aktorki Łukasza Maciejewskiego to znakomicie napisana, nostalgiczna i dowcipna książka o czymś pozornie nieuchwytnym - fenomenie aktorstwa.

Łukasz Maciejewski - filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny.

Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych ("AICT") oraz Federacji Krytyków Filmowych ("Fipresci").

Dyrektor programowy festiwalu "Kino na Granicy" w Cieszynie oraz festiwalu Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim.

Wykładowca na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi, juror na kilkuset festiwalach filmowych, moderator i organizator dziesiątek imprez filmowych.

W 2018 roku otrzymał Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii "filmowa książka roku", statuetkę "Art-Kciuka 2018" dla "wybitnego człowieka instytucji", a także medal "Polonia Minor" przyznany przez marszałka województwa małopolskiego za zasługi w upowszechnianiu kultury w Małopolsce.

Członek Rady Programowej "TheMuBa" - internetowego teatru Borysa Szyca. Pomysłodawca i organizator autorskich cykli: "Kino za Rogiem" i "Aktorki na Bielanach" (Warszawa), "Magiel filmowy" (Wrocław), "Goście Łukasza Maciejewskiego" (Tarnów), "Przywrócone arcydzieła" (Kraków), moderator "Kina Konesera" w Koninie.

Ambasador akcji "Kultura Dostępna w kinach", ekspert stacji "HBO" i "Cinemax". W Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie prowadzi kino "Millennium".

Autor wielu książek (m.in. dwujęzycznego, polsko-angielskiego albumu "Koniec świata wartości. Rozmowy z Krystianem Lupą", "Przygoda myśli", "Wszystko jest lekko dziwne" - wywiad-rzeka z Jerzym Radziwiłowiczem, "Flirtując z życiem" - wywiad-rzeka z Danutą Stenką, "Aktorki. Spotkania", "Aktorki. Portrety", "Aktorki. Odkrycia"), stały współpracownik kilkunastu czasopism, recenzent i felietonista Onetu oraz łódzkiego "Kalejdoskopu", stały komentator "Tygodnika Kulturalnego" w TVP Kultura, autor cyklu "Z fotela Łukasza Maciejewskiego" (portal Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych).

Laureat wielu nagród i wyróżnień dziennikarskich: między innymi statuetki "Uskrzydlony", "Dziennikarskiej Weny" oraz "Złotej Róży" za "nową jakość w krytyce filmowej", trzykrotnie nominowany do Nagrody PISF, czterokrotnie do tytułu "Człowieka Roku Małopolski".

Recenzje

Od Niny Andrycz do Marty Naradkiewicz: Łukasz Maciejewski poświęca polskim aktorkom już trzeci tom swoich opowieści. Takiej obsady nie miałby żaden polski film. Na promocyjne spotkanie trzeciej części "Aktorek" Łukasza Maciejewskiego przyszło kilkanaście bohaterek książki: artystek z najwyższej półki. W trzech tomach "Aktorki. Spotkania", "Aktorki. Portrety" i "Aktorki. Odkrycia" znalazły się 52 sylwetki. Sylwetki to złe słowo. Bardziej oddają sens książek właśnie ich podtytuły. Bohaterki książki Maciejewskiego mówią o swoich kreacjach, o intensywnym przeżywaniu życia, o cenie uprawiania tego zawodu. Ufają Maciejewskiemu. Opowiadają mu o dzieciństwie i dorastaniu, o tym, co je kształtowało. O sukcesach. O wielkich przeżyciach. "To oczywiście dziwne, bo jestem już dojrzałą aktorką, po Róży sporo rzeczy zagrałam, ale kiedy pomyślę o tej postaci, zawsze chce mi się płakać" - przyznaje, opowiadając o filmie Smarzowskiego, Agata Kulesza, osoba bardzo krucha, mimo że reżyser "Idy" Paweł Pawlikowski nazwał ją "Panią Energią". Mówią też szczerze o niespełnieniach. Iza Kuna, która zagrała w tym roku w czterech filmach, przyznaje: "Staram się jak mogę. Wiem, że na wiele mnie stać, ale nie mam w zawodzie szczęścia". Bo zawsze jest jeszcze marzenie, za którym warto biec, chęć powiedzenia poprzez rolę czegoś więcej o sobie i innych. A czasem zwierzają się z przeżyć, z którymi trudno żyć. Jak delikatnie rozmawia Maciejewski z Grażyną Błęcką-Kolską, noszącą w sobie ból, który minąć nie może - po stracie córki. Portrety Maciejewskiego mają własny styl: autor miesza swoje opisy i wrażenia z recenzjami i zapisem rozmów z aktorkami. Z tego melanżu powstają teksty, które czyta się jednym tchem. Na kartach "Aktorek" Maciejewski oddaje hołd kobietom, profesjonalistkom, wrażliwym artystkom, ale też zapisuje fragmenty historii polskiego kina i teatru.

Barbara Hollender "Rzeczpospolita"

---

GWT: DKF "Piąta pora roku"

4 kwietnia godz. 18:30

15zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji