Artykuły

Kraków. Rozpoczęły się 19. Dni Tischnerowskie

W Krakowie rozpoczęły się w środę 19. Dni Tischnerowskie. "Prawo Boże to żyzna gleba, z której wyrasta człowiek o pięknym umyśle" - mówił ks. prof. Jarosław Jagiełło podczas mszy św. odprawionej w kolegiacie św. Anny w intencji patrona Dni.

Temat przewodni tegorocznych Dni Tischnerowskich to: "Człowiek. Nowe wyzwania". Gościem głównym będzie chirurg transplantolog prof. Marek Krawczyk, który w czwartek wygłosi wykład "Etyka w medycynie zabiegowej - czy nowe technologie wpłynęły na nasze zachowania etyczne?".

W piątek odbędzie się dyskusja "Jak przerwać spiralę nienawiści?" z udziałem Anny Dymnej, ks. Józefa Krawca, Małgorzaty Olasińskiej-Chart i Jakuba Wygnańskiego, a tego samego dnia wieczorem na scenie Akademii Sztuk Teatralnych fragment książki "Kot pilnujący myszy" zawierającej teksty ks. Józefa Tischnera będzie czyta aktor Robert Więckiewicz.

W sobotę wręczona zostanie Nagroda Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Otrzymają ją: ojciec Ludwik Wiśniewski, literaturoznawca Łukasz Garbal, autor biografii "Jan Józef Lipski oraz za działalność w Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak.

Zmarły w 2000 r. ks. Józef Tischner - kapłan, filozof, publicysta i pisarz napisał m.in. "Historię filozofii po góralsku", "Filozofię dramatu" i "Spór o istnienie człowieka".

Głównym organizatorem i gospodarzem tegorocznych Dni Tischnerowskich jest Uniwersytet Jagielloński we współpracy z wydawnictwem Znak, Fundacją Kultury Chrześcijańskiej "Znak", Akademią Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego, Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II i Instytutem Myśli Józefa Tischnera. Wydarzenie wspierają Ergo Hestia, AGH i miasto Kraków.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji