Artykuły

Łódż. Wakacje mało teatralne

Wakacje, tradycyjnie, nie są dobrym czasem dla miłośników sztuki w Łodzi. Choć kilka teatrów zachowuje się nietradycyjnie i jeszcze na początku lata wystawia przedstawienia, a działalności nie zaprzestają ośrodki kultury, tak naprawdę jednak pozostaną nam kina lub wyjazdy na łono przyrody.

Jako jedyny zawodowy teatr w Łodzi w lipcu będzie grał Teatr Powszechny. Do 9 lipca można tam zobaczyć hitową komedię "Szalone nożyczki" [na zdjęciu] Paula Portnera w reżyserii Marcina Sławińskiego. To jeden z najchętniej oglądanych łódzkich spektakli: zobaczyło go już ponad sto tysięcy widzów. "Powszechny" zachęca także wakacyjnym konkursem. Osoby, które dziś, jutro i w piątek jako pierwsze zadzwonią do teatru pod numer 633 50 36, otrzymają bilet na lipcowe spektakle "Szalonych nożyczek". Do końca czerwca zaś, jako przedstawienie przedpremierowe, prezentowane jest widowisko poetycko-muzyczne "Pamiętajcie o ogrodach, czyli rozważania na dworcu", złożone z tekstów Jonasza Kofty. Na czwartkowe przedstawienie bezrobotni mogą kupić bilet za złotówkę.

W wakacje nie będzie grał nowych przedstawień Teatr Nowy, ale za to po raz pierwszy organizuje "nową formę letniej rozrywki dla mieszkańców Łodzi". Akcja pod hasłem Kolory Lata 2006 polegać będzie na zaproszeniu widzów do parku im. Mickiewicza na Julianowie na spotkania z muzyką i teatrem w muszli koncertowej. Odbędą się one w pierwszą, drugą i ostatnią sobotę lipca. I tak: 8 lipca będzie to koncert zespołu L. Stadt, 15 lipca - spektakl dla dzieci na podstawie bajki Janiny Porazińskiej "Pasterz tysiąca zajęcy" w wykonaniu Teatru Szwalnia, a 29 lipca - wieczór Irlandzki, na który złożą się koncerty zespołów The Clover i Filids.

W wakacje łódzcy teatromani będą musieli się zadowolić VII Przeglądem Teatralno-Kabaretowym "Letnia Scena Forum 2006", o którym szczegółowo pisaliśmy już w "DŁ", zaś melomani będą musieli raczej ruszyć w teren. Filharmonia Łódzka organizuje po raz siódmy cieszący się dużym zainteresowaniem objazdowy festiwal Kolory Polski. Impreza zostanie zainaugurowana 2 lipca w Muzeum w Łowiczu, a dotrze m.in. do Lutomierska, Sulejowa, Inowłodza, Tumu i Oporowa. 5 lipca w bazylice katedralnej w Łowiczu rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Organowy - Johann Sebastian Bach 2006, a w kościele św. Antoniego w Łagiewnikach trwa już lubiany wakacyjny festiwal Muzyka w Starym Klasztorze. W lipcu i sierpniu w Sokolnikach odbywa się XVIII Muzyczne Lato, a w Grotnikach - uznane XIII Lato z Muzyką oraz II Festiwal Gitarowy.

Zawsze też można wybrać się na wystawę. Przynoszącą dzieciom dużo radości ekspozycję "Pinokio czeka na ciebie, czyli ósme wakacje z lalkami" proponuje Teatr Pinokio. W Muzeum Kinematografii do końca lipca można zobaczyć wielce interesującą wystawę "Plastyka i film". Intymny pokaz ceramiki artystycznej "Kruche piękno" proponuje rezydencja Księży Młyn, a Centralne Muzeum Włókiennictwa - fascynującą historię łódzkich zakładów Geyera. W Muzeum Historii Miasta Łodzi można zobaczyć wystawę z okazji 130. rocznicy powstania Stowarzyszenia Śpiewaczego "Echo", a także ważną ekspozycję "Kazimierz Dejmek (1924 - 2002) - reżyser i dyrektor Teatru Nowego w Łodzi". Do Muzeum Sztuki warto się wybrać na wystawę "Fotoobrazy. Gest plastyczny w fotografii", a do 30 lipca w Atlasie Sztuki można oglądać wystawę prac Roberta Rabiegi.

Przez całe wakacje pełne zapewne będą ogródki na Piotrkowskiej, a i kluby zorganizują rozmaite imprezy. Czeka nas też kilka interesujących kinowych premier: "Rozpustnik" oraz "Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka" z Johnny Deepem, animowany "Skok przez płot", polska komedia "Dublerzy", chińsko-japońsko-koreańskie fantasy "Przysięga", "Garfield 2", "Sexipistols" z Penelope Cruz i Salmą Hayek, "Miami Vice" no i "Superman: Powrót". Zawsze też pozostaje najzdrowsza forma - natura. Oby tylko nie padało...

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji