Artykuły

Gdynia. Kolak i Gorzelańczyk z Pomorskimi Sztormami

Przy wypełnionej po brzegi widowni Muzeum Emigracji ogłoszono laureatów plebiscytu "Pomorskie Sztormy", którzy w ubiegłym roku mocno zaznaczyli swój sukces w świecie biznesu, sportu i kultury regionu Pomorza. Do kogo powędrowały nagrody?

W każdej z trzech dziedzin w poszczególnych kategoriach nad wyborem laureatów obradowały kapituły złożone z dziennikarzy i niezależnych ekspertów. O niektórych laureatach decydowali czytelnicy "Wyborczej Trójmiasto" w drodze głosowania.

W imieniu współorganizatora Pomorskich Sztormów - samorządu województwa pomorskiego uroczystą galę otworzył wicemarszałek województwa Ryszard Świlski. Słowem wstępu, gości przywitał redaktor naczelny "Gazety Wyborczej Trójmiasto" Grzegorz Kubicki.

- Nie ukrywam, że gala Pomorskich Sztormów to wyjątkowy dzień w roku. I to nie tylko dlatego, że jest to finał naszego plebiscytu, który w tym roku zorganizowaliśmy już po raz 14. Jest to też wieczór wyjątkowy, bo możemy pochwalić się wszystkim tym, co mamy najlepsze. Kiedy możemy uhonorować ludzi i instytucje, które stanowią de facto krajobraz naszego regionu, pejzaż województwa pomorskiego - mówił.

Nagrody w poszczególnych kategoriach wręczali znani i lubiani, a także związani z Trójmiastem: modelka Tonia Ugwu, piłkarz Arki Gdynia Rafał Siemaszko, fotoreporter Maciej Kosycarz, satyryk Szymon Jachimek, a także wokalista grupy Golden Life Adam Wolski. Zespół był gwiazdą tegorocznych Pomorskich Sztormów. W trakcie gali muzycy wykonali kilka znanych szlagierów, a w tym utwór 24.11.94, który w sposób szczególny zapisał się w historii Gdańska. Tym razem piosenka stała się swoistym hołdem dla tragicznie zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza.

(...)

"Pomorskie Sztormy": Kultura

Decydujący głos w kategorii Wydarzenie Roku w kulturze należał do czytelników, którzy wybrali festiwal Literacki Sopot. Siódma, francuskojęzyczna edycja była rekordowa - wydarzenie odwiedziło ok. 18 tys. gości. Organizatorzy zaprosili grono znakomitych francuskojęzycznych pisarzy, dramaturgów, filozofów oraz czołówkę polskiej literatury, a w tym laureatkę prestiżowej Nagrody Bookera Olgę Tokarczuk. Nagrodę odebrała zastępczyni prezydenta Sopotu Joanna Cichocka-Gula - współtwórczyni festiwalu.

- Prezydent Dulkiewicz budowała most, a ja co roku wraz z moim zespołem buduję festiwal. Mamy czytelników, mamy zainteresowanie, i to największa dla nas nagroda - mówiła Cichocka-Gula.

O losie pozostałych kategorii decydowała kapituła. Człowiekiem Roku w kulturze została wybitna aktorka, od lat związana z gdańskim Teatrem Wybrzeże. Ostatnio na deskach teatru zagrała główną rolę Hekabe w "Trojankach" Jana Klaty, a na dużym ekranie w pozostającym na długo w pamięci obrazie Kingi Dębskiej "Zabawa, zabawa" - Dorota Kolak.

- Po raz pierwszy dostaję nagrodę nie jako aktorka, ale jako człowiek. To nie tylko wyróżnienie, ale i zobowiązanie. Postaram się mu sprostać - mówiła aktorka.

Z kolei kulturalnym Odkryciem Roku została koleżanka po fachu Kolak, również aktorka Teatru Wybrzeże Magdalena Gorzelańczyk. Znana z brawurowej roli Jadwigi w spektaklu "Śmierć białej pończochy" i Wiery w "Ruskich" oraz Polykseny we wspomnianych "Trojankach" [na zdjęciu].

(...)

Tegoroczna edycja "Pomorskich Sztormów" była szczególna, bowiem plebiscyt obchodził swoje 15-lecie. Z tej okazji uhonorowano instytucję, która powstała z udziałem funduszy europejskich i najbardziej wpisała się w krajobraz Pomorza. "Super Sztorm" powędrował do Europejskiego Centrum Solidarności. Nagrodę odebrali Basil Kerski, dyrektor ECS i prezydent Dulkiewicz.

Plebiscyt zorganizowany został przez "Gazetę Wyborczą Trójmiasto" we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji