Artykuły

Kielce. Teatr Żeromskiego i Teatr Kubuś świętują

Dzisiaj na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Dyrektorzy kieleckich scen: Teatru im. Stefana Żeromskiego i Lalki i Aktora Kubuś świętować będą w dobrych nastrojach, chociaż przed obiema placówkami trudne czasy.

Dobre samopoczucie wynika z popularności jaką cieszą się spektakle, a także doceniania przez władze.

Dyrektor Kubusia Robert Drobniuch może pochwalić się duża i wierną publicznością. W ciągu roku zespół Kubusia zagrał 570 spektakli dla 51569 widzów. - Gralibyśmy więcej, bo chętnych nie brakuje, ale nie mamy na to warunków - przyznaje dyrektor. - Już zaczęliśmy współpracę z Muzeum Zabawek i tam wystawiamy sztuki z małej sceny.

Dyrektor nie kryje zadowolenia z faktu, że udało mu się do teatru przyciągnąć także młodych widzów i dorosłych. Teraz szykuje się do premiery, "Makbeta" 7 kwietnia zaprezentuje Adam Walny. Kubuś w tym sezonie uzyskał dofinansowanie 5 projektów. Teatr jest bardzo dobrze oceniany, wyróżniono go zaproszeniem spektaklu o Tygrysie Pietrku na konfrontacje teatralne do Opola.

Kilka dni temu Nagroda Polunima dla najbardziej obiecującego aktora-lalkarza młodego pokolenia w 2018 roku trafiła do Anny Domalewskiej. Jest ona jedną z 14 etatowych aktorek/aktorów Kubusia. Do Kielc trafiła kilka lat temu, tu z powodzeniem zagrała dyplom w sztuce "Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa" w reżyserii Agaty Kucińskiej. I chociaż nie przypuszczała została w Kielcach, bo tutaj, jak sam ocenia, ma możliwości rozwoju.

Teatr Lalki i Aktora Kubuś czeka na budowę nowej siedziby. Ostatnio radni przesunęli pieniądze przeznaczone na ten cel na inne projekty, ale dyrektor Drobniuch ma nadzieję, że spełnione zostaną obietnice o szybkim rozpoczęciu budowy.

Remont zabytkowej siedziby to także największe wyzwanie stojące przed teatrem dramatycznym, który w tym roku świętował 140-lecie istnienia. - Czekamy na decyzję o współprowadzeniu teatru przez ministerstwo kultury, bo to realna szansa na przeprowadzenie remontu - mówi dyrektor Michał Kotański. Dyrektora cieszy przychylność władz województwa dla teatru i pomoc przy rozwiązywaniu lokalowych problemów.

Publiczność odwiedzająca teatr - 50 tysięcy osób na 230 przedstawieniach, to dowód, że spektakle w Żeromskim są interesujące. - W czasie niedawnego spotkania z zarządem województwa mogliśmy pochwalić się zrealizowaniem założonych celów w ponad 100 procentach - mówi dyrektor. A to oznacza przygotowanie 6 premier, udaną współpracę z innymi ośrodkami, dzięki czemu zmniejszono koszty, przygotowano interesujące spektakle. Kielecki teatr zapraszając do siebie najbardziej znanych twórców jest doceniany w Polsce. Efekt tego stanu rzeczy to między innymi podania o pracę spływające na biurko dyrektora. Zespół Żeromskiego to 20 aktorów na etatach i drugie tyle współpracujących. Pojawią się oni między innymi w dwóch przygotowywanych teraz premierach "Psychozie" i "Dzikiej kaczce".

Dyrektor pracuje także nad przyszłym sezonem. Nie będzie w nim farsy, bo zapotrzebowanie na ten gatunek wypełniają "Szalone nożyczki". - Sezon rozpoczniemy "Hańbą" przygotowywaną wspólnie z Maltą, tam też odbędzie się jej premiera, a pierwszą naszą produkcją będzie bajka - mówi dyrektor. - Za wcześnie na szczegóły, ale staramy się by nasza propozycje były jak najciekawsze.

***

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

Został uchwalony w 1961 roku, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku. 27 marca, co roku, rozsyłana jest wiadomość, tłumaczona na ponad 20 języków, od wybitnego człowieka teatru zawierająca jego przemyślenia na temat teatru i światowej harmonii. Z okazji święta życzymy ludziom teatru satysfakcji z pracy, sal pełnych widzów i władz wspierających działania twórców.

TEATRY ZAPRASZAJĄ

27 marca o godzinie 18 Teatr im. Stefana Żeromskiego zaprezentuje spektakl "Pinokio" [na zdjęciu] Carlo Collodiego. To niepowtarzalna okazja, aby wybrać się całą rodziną do teatru na spektakl wieczorny.

Teatr Kubuś 27 marca, oprócz spektakli "Nad rzeką, której nie było" (o godzinie 9 i 11) oraz "O Rybaku i Złotej Rybce" (o godzinie 9.15 i 11) proponuje bezpłatne warsztaty po spektaklu "Nad rzeką, której nie było".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji