Artykuły

Olsztyn. Najprawdziwszy spektakl o życiu

"Czuwanie", premiera w Teatrze im. S. Jaracza, to rzecz o samotności i potrzebie obecności drugiego człowieka.

Spektakl "Czuwanie" jest historią Kempa, sfrustrowanego i samotnego mężczyzny. Przyjeżdża on do Grace, swojej umierającej ciotki. Kobieta leży w łóżku, za nią kartony, do których spakowała swój dobytek. Czekaj już tylko na śmierć. Czy coś tu się może wydarzyć ciekawego? Twórcy zapewniają, że owszem. Zdarzy się cud. Na scenie zobaczymy Irenę Telesz-Burczyk oraz Grzegorza Gromka. - To jest samotność, to jest życie, i jest to szalenie prawdziwe - mówi nie bez emocji Irena Telesz-Burczyk. I podkreśla, że samotnym czuć się można nawet przebywając wśród ludzi, a poczucie samotności jest najgorszym, co może spotkać.

- Ten tekst daje możliwość opowiedzenia i zbliżenia się do tego, czego się boimy i przed czym uciekamy - mówi Justyna Celeda, reżyserka. I podkreśla, że dopiero obecność drugiej osoby daje możliwość pokochania i jest szansą na to, by się otworzył.

Grzegorz Gromek dzięki "Czuwaniu" wraca do dużych ról w "Jaraczu". - Rola [Kempa] mieni się różnymi kolorami, nie ma w niej półśrodków - mówi. - Z jednej strony podpiera się realizmem psychologicznym, a z drugiej nakładamy na nią jakąś formę, którą się bawimy.

Dlatego, jak przekonuje, blisko jego roli oraz spektaklowi do realizmu magicznego. Justyna Celeda zwraca uwagę, że praca tylko z dwoma aktorami w zespole, w kwestii zbudowania bliskiej relacji, jest wręcz wymarzoną sytuacją. Nie kryje też zachwytu współpracą z dwójką olsztyńskich artystów. - Od początku miałam poczucie, że są to osoby bardzo otwarte. Takie, które rzeczywiście są bardzo zaangażowane w pracę, a jednocześnie - o czym mówiłam im kilkukrotnie, bo był to pewien szok dla mnie - kompletnie pozbawieni są cynizmu - komentuje Celeda

Irena Telesz-Burczyk z kolei przyznaje, że od śmierci jej męża- aktora Stefana Burczyka, zmarłego w 2014 roku - nie spotkała na swojej drodze reżysera, który na tekst patrzyłby nie tylko od strony tego, co jest w nim napisane, ale głębiej. Przypomnijmy, że Justyna Celeda należy do grona reżyserów, z którymi nowy dyrektor "Jaracza", chciałby wejść w stałą współpracę.

->Teatr im. S. Jaracza (ul. 1 Maja U, scena kameralna), premiera 23 marca, godz. 19.15. Wstęp zgodnie z cennikiem wydarzenia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji