Artykuły

Kraków. Muzyczne premiery

Muzyka zdominuje w tym tygodniu kulturalne życie miasta. I to nie tylko za sprawą "Cyrulika sewilskiego" w Operze Krakowskiej.

Cyrulik sewilski

Intryga "Cyrulika sewilskiego" [zdjecie z próby] jest niezwykle skomplikowana, potrzeba dużej wyobraźni, żeby śledzić perypetie bohaterów. Wyrywam tę operę z epoki. Nie interesowała mnie inscenizacja osadzona w czasach Rossiniego, ani też uwspółcześnienie - wyznaje Jerzy Stuhr, który podjął się reżyserii dzieła Gioacchina Rossiniego. Jego premiera odbędzie się dziś na scenie Opery Krakowskiej.

Jerzy Stuhr, po udanym wystawieniu "Don Pasquale" Gaetano Donizettiego, znów sięga po operę komiczną. Reżyser zauważa, że dzieł tego gatunku nie wystawia się zbyt często w polskich teatrach i w tym widzi swoją przestrzeń działania. - Moja reżyseria, jak dotąd, polega na tym, aby wytłumaczyć i wyjaśnić widzowi intrygę "Cyrulika..." poprzez sytuacje i ich komizm. Czasem stawiam się w takiej pozycji, jakbym był Chińczykiem, który nie rozumie języka, nie rozumie nawet kultury, ale po muzyce, ruchu postaci, ich wzajemnych powikłaniach i łączeniu w splot akcji scenicznej - muszę zrozumieć, o co chodzi. - dodaje.

Gdyby sporządzić ranking najlepszych oper komicznych, na pewno na jednym z pierwszych miejsc znalazłby się "Cyrulik sewilski" Gioacchina Rossiniego. Arcydzieło gatunku tryskające humorem i żywiołową muzyką znajduje się w żelaznym repertuarze niemal każdego teatru operowego świata. - To jest uniwersalna historia o człowieku, który ma ochotę na kobietę, a jeszcze większą na jej spadek. "Cyrulik sewilski" w dużej mierze opowiada o żądzy pieniądza i o tym, że pieniądz rządzi światem - zarówno Figaro, jak i Don Basilio są przekupni, prawie wszyscy są zapatrzeni w pieniądze, poza Almavivą, który potrafi wszystko oddać, aby zdobyć ukochaną -mówi Tomasz Tokarczyk, kierownik muzyczny Opery Krakowskiej, który stanie za pulpitem dyrygenckim.

Na scenie wystąpią: Sławomir Kowalewski, Łukasz Motkowicz (Figaro), Monika Korybalska i Daria Proszek (Rozyna), Adam Sobierajski i Pablo Martinez (hrabia Almaviva), Robert Gierlach i Jacek Ozimkowski (Doktor Bartolo), Wołodymyr Pańkiw, Sebastian Marszałowicz oraz Łukasz Jakubczak (Don Basilio), Magdalena Barylak i Agnieszka Cząstka (Berta-Marcelina), Jarosław Bielecki i Krzysztof Kozarek (Fiorello). Za scenografię odpowiada Natalia Kitamikado.

10 tenorów

To będzie gratka dla miłośników nie tylko operowych przebojów, ale też piosenek pop, ballad rockowych oraz utworów ludowych. Dziesięciu polskich i ukraińskich tenorów, takich jak: Bartosz Kuczyk, Mariusz Adam Ruta, Mirosław Niewiadomski, Dymitro Foszczanka, Volodymir Holkin, Sergiy Hurets, Yury Kovalcuk, Anatoly Pohrebnoy, Petro Cheliali i Mykhailo Gumennyi, wykona utwory zarówno wywodzące się z twórczości Johanna Straussa, jak i Leonarda Cohena. To wszystko odbędzie się przy akompaniamencie orkiestry pod dyrekcją dyrygenta Igora Iaroshenki.

The World of Hans Zimmer

W niedzielę w Tauron Arenie odbędzie się widowisko, podczas którego zabrzmią największe przeboje muzyki filmowej Hansa Zimmera, przy akompaniamencie orkiestry symfonicznej pod dyrekcją Gavina Greenawaya. Zdobywca Oscara, Grammy i Złotego Globu jest niewątpliwie jednym z najbardziej znanych i cenionych kompozytorów filmowych naszych czasów, a jego muzyka na stałe zapisała się w historii kina. "Król Lew", "Gladiator", "Piraci z Karaibów", "Kod Da Vinci", "Mroczny Rycerz", "Incepcja" i "Interstellar" to nie wszystkie z najbardziej znanych filmów, które ilustrował muzycznie. W styczniu 2018 roku, Hans Zimmer po raz 11 został zresztą nominowany do Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu Christophera Nolana "Dunkierka".

Trasa koncertowa "The World of Hans Zimmer - A Symphonic Celebration" rozpoczęła się w zeszłym roku w Niemczech. Mimo tego, że Hans Zimmer we własnej osobie nie bierze w niej udziału, jest on dyrektorem muzycznym całości. A wśród gwiazd, które pojawią się na scenie, znaleźli się m.in. australijska wokalistka i kompozytorka Lisa Gerrard, mołdawska śpiewaczka i solistka operowa Valentina Nafomia, piosenkarka i kompozytorka serbskiego pochodzenia Asja Kadrić oraz instrumentaliści: Pedro Eustachę, Rusanda Panfili, Marie Spaemann, Lucy Landymore, Eliane Conea, Aleksandra Śuklar, Juan Herrero, Luis Ribeiro oraz Amir John Haddad.

Pod Budą

W niedzielę w ICE Kraków dojdzie do wyjątkowego połączenia dwóch projektów muzycznych. Na scenie wystąpi grupa Pod Budą oraz Andrzej i Maja Sikorowscy. Zespółwyłoniłsięwl977 roku z krakowskiego kabaretu studenckiego o tej samej nazwie i do dzisiaj dał kilka tysięcy koncertów w kraju i zagranicą, znanych przynajmniej dwóm pokoleniom Polaków. Teksty i muzyka Andrzeja Sikorowskiego, także kompozycje Jana Hnatowicza tworzą niepowtarzalny i rozpoznawalny od pierwszego dźwięku charakter tej formacji. Na scenie usłyszymy też Maję Sikorowską, która występuje ze swoim tatą. Podczas wieczoru wykonają oni piosenki z nagranych w rodzinnym duecie płyt: "Kraków, Salonild", "Sprawa rodzinna", "Okno na Planty".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji