Artykuły

Śląskie. Nominowani do "Złotych Masek"

W 51. edycji do Nagrody teatralnej "Złote Maski" w województwie śląskim kandydują przedstawienia, których premiery miały miejsce w teatrach województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku

W obecnej edycji przedstawienia oceniane były w ośmiu kategoriach: przedstawienie roku oraz przedstawienie spektakl dla młodych widzów, które mają charakter honorowy oraz: aktorstwo - rola kobieca, aktorstwo - rola męska, aktorstwo - rola wokalno-aktorska, reżyseria scenografia oraz nagroda specjalna, które mają charakter pieniężny i wynoszą 10 tys. zł. Wobec braku nominacji w kategorii aktorstwo za rolę w teatrach lalkowych, przyznano 6 nominacji - i zostanie wyłonionych 2 laureatów - w kategorii nagroda specjalna.

Nominowani do Nagród Teatralnych "Złote Maski" w województwie śląskim za rok 2018:

Kategoria PRZEDSTAWIENIE ROKU

"Pod presją" Łukasza Chotkowskiego i Mai Kleczewskiej w reżyserii Mai Kleczewskiej w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

"Królowie strzelców. Sport w cieniu imperium" w reżyserii i opracowaniu muzycznym Piotra Ratajczaka w Teatrze Nowym w Zabrzu im. Gustawa Morcinka.

"Ciało Bambina" Zuzanny Bojdy w reżyserii Agaty Puszcz w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Kategoria SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW

"Tuwim i " według utworów Juliana Tuwima w reżyserii Pawła Aignera w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej.

"Morze ciche" Jeroen'a Van Haele w reżyserii Łukasza Zaleskiego w Teatrze Nowym w Zabrzu im. Gustawa Morcinka.

"Staś i zła noga" Tomasza "Spell'a" Grządzieli w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Kategoria AKTORSTWO - ROLA KOBIECA

Sandra Korzeniak za rolę Mabel w spektaklu "Pod presją" w reżyserii Mai Kleczewskiej w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt za rolę Zuzanny w spektaklu "Ciało Bambina" Zuzanna Bojda w reżyserii Agaty Puszcz w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Maria Bieńkowska za rolę Pani Heleny Alving w spektaklu "Upiory" Henrika Ibsena w reżyserii i adaptacji Macieja Podstawnego w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Kategoria AKTORSTWO - ROLA MĘSKA

Mariusz Ostrowski za rolę Zdzisława Najmrodzkiego w spektaklu "Najmrodzki czyli dawno temu w Gliwicach" w reżyserii i według scenariusza Michała Siegoczyńskiego w Teatrze Miejskim w Gliwicach.

Grzegorz Dowgiałło za rolę Stańczyka w spektaklu "Stańczyk. Musical" Jana Czaplińskiego w reżyserii Eweliny Marciniak w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Michał Rolnicki za rolę Księdza Flynna w spektaklu "Wątpliwość" J.P. Shanley'a w reżyserii i opracowaniu muzycznym Norberta Rakowskiego w koprodukcji Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach i Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz za rolę Złej Nogi w spektaklu "Staś i Zła Noga" Tomasza "Spell'a" Grządzieli w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Kategoria AKTORSTWO - ROLA WOKALNO-AKTORSKA

Joanna Woś za rolę Violetty Valery w spektaklu "Traviata" Giuseppe Verdiego w inscenizacji i reżyserii Michała Znanieckiego i za rolę Angioliny w spektaklu "Don Desiderio" Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego w reżyserii Eweliny Pietrowiak w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Alona Szostak za rolę Bony Sforzy w spektaklu "Stańczyk. Musical" Jana Czaplińskiego w reżyserii Eweliny Marciniak w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Mariusz Kilian za rolę Sergieja Sznurowa w spektaklu "Miłość w Leningradzie" w reżyserii i według scenariusza Łukasza Czuja w Teatrze Miejskim w Gliwicach.

Kategoria REŻYSERIA

Maja Kleczewska za reżyserię spektaklu "Pod presją" w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Agata Puszcz za reżyserię spektaklu "Ciało Bambina" w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Adam Ziajski za reżyserię spektaklu "Spójrz na mnie" w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Kategoria SCENOGRAFIA

Mirek Kaczmarek za scenografię do spektaklu "Upiory" Henrika Ibsena w reżyserii i adaptacji Macieja Podstawnego w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu oraz za scenografię do spektaklu "Kordian" Juliusza Słowackiego w reżyserii i opracowaniu Jakuba Roszkowskiego w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach.

Katarzyna Borkowska scenografię do spektaklu "Himalaje" Dariusza Kortko, Marcina Pietraszewskiego i Artura Pałygi w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Sevil Gregory za scenografię do spektaklu "Oresteja?" na motywach Ajschylosa w reżyserii François Lazaro w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej w koprodukcji z Clastic Théâtre (Francja).

Kategoria NAGRODA SPECJALNA

Krzysztof Maciejowski za muzykę do spektaklu "Ciało Bambina" Zuzanny Bojdy w reżyserii Agaty Puszcz w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej oraz za muzykę do spektaklu "Oresteja?" na motywach Ajschylosa w reżyserii François Lazaro w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej w koprodukcji z Clastic Théâtre (Francja).

Iwona Woźniak wraz z Zespołem Teatru Naumionego za propagowanie kultury regionalnej w spektaklach i warsztatach teatralnych.

Robert Bondara za choreografię do spektaklu "Szeherezada/Medea" (jednoaktówek baletowych: "Szecherezada" Nikolaja Rimski-Korsakowa, "Medea" Samuela Barbera) we własnej reżyserii w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Krystyna Krzyżanowska-Łoboda za przygotowanie chóru do spektakli: "Don Desiderio" Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego w reżyserii Eweliny Pietrowiak oraz "Traviata" Giuseppe Verdiego w inscenizacji i reżyserii Michała Znanieckiego w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Jacek Łumiński za choreografię do spektaklu "CPH4" w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark.

Antoni Gryzik za rolę drugoplanową Ojca Mabel w spektaklu "Pod presją" w reżyserii Mai Kleczewskiej w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Nazwiska laureatów poznamy na uroczystości organizowanej wspólnie z Województwem Opolskim, które także przyznaje Złote Maski wg własnego regulaminu. Gala wręczenia nagród odbędzie się 1 kwietnia 2019 r. o godz. 17.00 w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Jury:

Tomasz Kordon, Michał Centkowski, Maria Kempińska, Magdalena Legendź, Janusz Legoń, Danuta Lubina Cipińska, Henryka Malicka, Marek Mierzwiak, Marta Odziomek, Waldemar Patlewicz, Tadeusz Piersiak, Przemysław Smyczek, Joanna Warońska

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji