Artykuły

Miasta jego życia

Jak życie Lechonia - na przemian nostalgiczny i liryczny, mroczny, to znów pełen radosnej euforii - był spektakl teatralno-muzyczny pt. "Z Warszawy do Nowego Jorku", przedstawiający migawki z życia tego poety, publicysty, krytyka literackiego i teatralnego. Wystawiono go 8 czerwca w działającym pod egidą TRS Niezależność Empireum Kultury w Zespole Pałacowo-Parkowym w Młoszowej, dokładnie w 50. rocznicę samobójczej śmierci Jana Lechonia - pisze Grażyna Kaim w Przełomie.

Premierę spektaklu poprzedziło zwiedzanie wystawy "Śladami Lechonia". Przedstawienie przygotował Teatr Patermana, utworzony przez Zbigniewa Pateraka (aktora i reżysera, twórcę działającej przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Trzebini młodzieżowej Grupy Teatralnej MAT).

Spektakl to przeplatająca się ze sobą śpiewana poezja Lechonia [na zdjęciu] i fragmenty jego Dzienników, z błyskotliwymi anegdotami. Prowadzi widza przez kolejne etapy życia poety: od rodzinnej Warszawy, poprzez Paryż, do Nowego Jorku.

Dzienniki Lechoń prowadził od 1949 roku aż do śmierci, której trzykrotnie wychodził naprzeciw. Zanim bowiem 8 czerwca 1956 roku skoczył z dziesiątego piętra nowojorskiego hotelu Hudson, miał już za sobą dwie nieudane próby samobójcze, w Warszawie i Paryżu. - Pomysł przygotowania czegoś w oparciu o wiersze i "Dzienniki" Lechonia siedział we mnie bardzo długo. Zrodził się jeszcze podczas mojego pobytu w Stanach Zjednoczonych na początku lat 90. Pewnego dnia natknąłem się w Nowym Jorku na zbiór jego wierszy. Kupiłem go. Tomik ten zobaczył u mnie muzyk i kompozytor Leszek Cesarczyk. Przeglądnął, pożyczył i skomponował do nich muzykę. Od tamtego czasu dojrzewałem do tego, by coś z tym materiałem zrobić. Tak zrodził się w końcu spektakl "Z Warszawy do Nowego Jorku" - opowiada Zbigniew Paterak, autor scenariusza i reżyser przedstawienia.

Premierze spektaklu towarzyszyła wystawa fotografii pt. "Śladami Lechonia", pełna symboli ekspozycja pokazująca miasta, z którymi poeta się związał. Współtworzyli ją: Przemysław Stankiewicz, Maciej Mroziewski, Piotr Tuszyć, Zbigniew Siemaszko i Karol Mroziewski (komisarz wystawy).

Na scenie Zbigniewowi Paterakowi, odtwórcy roli Lechonia, towarzyszyli: Marcelina Romańska - absolwentka krakowskiego studia teatralneo LART, Paweł Pierzchała - młody, pochodzący z Trzebini muzyk, związany z Piwnicą pod Baranami, oraz grający na skrzypcach Michał Chytrzyński - współpracujący z krakowskimi teatrami: Bagatela, Starym Teatrem i Teatrem Stu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji