Artykuły

Poznań. Kaczmarek próbuje "Oratorium 56"

Jest już gotowe "Oratorium 56" Jana AP Kaczmarka [na zdjęciu]. Utwór został zamówiony przez miasto specjalnie na obchody 50 rocznicy Poznańskiego Powstania.

Zostanie wykonany 28 czerwca na Placu Mickiewicza, podczas widowiska, przygotowywanego przez Izabelę Cywińską. Ma to być zwieńczenie głównych uroczystości oficjalnych obchodów rocznicy. Kompozytor jest już w Poznaniu.

Utwór został napisany na 120-osobową orkiestrę, 200-osobowy chór i 3 solistki. Ma cztery wyraźne części - Poranny Polonez, Tren dla Romka, Poznań-Budapeszt i ostatnia zatytułowana Jednym Tchem. Inspiracją dla kompozytora były m.in. teksty historyczne, wspomnienia uczestników, przemówienia ówczesnych dygnitarzy i zdjęcia udostępnione przez Instytut Pamięci Narodowej. Utwór nawiązuje też do wydarzeń na Węgrzech. Artyści wykonają w oryginale fragment "Pieśni Narodowej" węgierskiego poety Sandora Petofi'ego.

"To komunikatywna muzyka, w której daje się wyczuć emocje kompozytora" - powiedział o "Oratorium 56" Jana AP Kaczmarka dyrektor artystyczny Filharmonii Bałtyckiej - Michał Nestorowicz. To on będzie dyrygować zespołem podczas wykonywania utworu w Poznaniu 28 czerwca.

Półgodzinny utwór powstawał do czwartku (22.06) rana - przyznał Kaczmarek. Jeszcze dzień później na próbie dokonywał drobnych poprawek.

Utwór będzie finałem widowiska Izabeli Cywińskiej. Poznaniacy usłyszą go w środę [28 czerwca] wieczorem na placu Mickiewicza. Oratorium wykona

120 muzyków Poznańskiej Filharmonii, trzy poznańskie chóry i solistki, m.in. irańska śpiewaczka Sussan Deyhim.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji