Artykuły

Bywał Piłsudskim i Heweliuszem

Nie żyje Florian Staniewski - aktor i reżyser teatralny, pedagog, odtwórca postaci marszałka Piłsudskiego w gdańskiej Paradzie Niepodległości, a także Jana Heweliusza. Od 1969 roku związany był z Teatrem Wybrzeże. Zmarł w niedzielę rano, 10 marca. Miał 73 lata.

Florian Staniewski urodził się 25 grudnia 1945 w Łodzi. Ukończył tamtejszą Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera (PWSFTviT).

Na scenie teatralnej zadebiutował jeszcze przed zakończeniem nauki - w 1965 roku, w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, rolą żołnierza w spektaklu "Kolumbowie rocznik 20" Romana Bratnego w reżyserii Barbary Jaklicz. Trzy lata później ukończył studia i zaczął regularnie grać na scenach polskich. W latach 1968-69 występował w Teatrze Polskim w Szczecinie i gościnnie w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni (1993 r.).

Od 1969 roku był związany z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Występował w spektaklach takich reżyserów, jak Adam Hanuszkiewicz ("Lilla Weneda" Juliusza Słowackiego), Anna Polony ("Poskromienie złośnicy" Williama Szekspira) czy Izabella Cywińska ("Hanemann" Stefana Chwina), wielokrotnie współpracował również z Krzysztofem Babickim i Adamem Orzechowskim. W ostatnich latach można go było zobaczyć m.in. w spektaklu "Martwe dusze" Mikołaja Gogola, w reżyserii Janusza Wiśniewskiego, i w "Faraonie" Bolesława Prusa, w reżyserii Adama Nalepy.

W 2009 roku otrzymał nagrodę specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2015 roku został laureatem Pomorskiej Nagrody Artystycznej "za zapadającą w pamięć kreację Pluszkina w >>Martwych duszach<< Nikołaja Gogola w reżyserii Janusza Wiśniewskiego na scenie Teatru Wybrzeże, a także za popularyzowanie sztuki scenicznej".

Trójmiejskiej publiczności znany był nie tylko z występów na deskach Teatru Wybrzeże. Czynnie udzielał się m.in. w Paradzie Niepodległości - wcielając się w rolę marszałka Piłsudskiego. Odgrywał także postaci Jana Heweliusza, Kajfasza w Sądzie nad Jezusem i Św. Mikołaja. Współpracował z Fundacją Kultury Zbliżenia, występując m.in. w spektaklach prezentowanych podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej "Zbliżenia" [na zdjęciu z Markiem Brandem w spektaklu "Do niezobaczenia się z panem"].

- Przez ostatnie kilka lat był bardzo blisko związany z naszą fundacją. Trudno wyrazić co czujemy... smutek, żal i pustkę. Wraz z Florianem odchodzi pewna epoka. Żegnaj, przyjacielu - skomentował prezes fundacji, reżyser Marek Brand.

Był nie tylko cenionym aktorem, ale również znakomitym pedagogiem, który wychował kilka pokoleń ludzi teatru. Chętnie pracował z młodymi aktorami i teatrami młodzieżowymi, m.in. w Pałacu Młodzieży w Gdańsku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji