Artykuły

Lublin. Śpiewacy z całego świata na II Międzynarodowym Konkursie Wokalnym

50 młodych śpiewaczek i śpiewaków operowych z Polski i świata uczestniczy w II Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów, organizowanym w Lublinie. W koncercie finałowym w piątek artyści śpiewać będą arie operowe Stanisława Moniuszki.

- Poziom konkursu jest bardzo wysoki. Preeliminacje były bardzo trudne, zgłosiło się do nas około 150 śpiewaków, czyli zainteresowanie konkursem nie zmalało. Musieliśmy dokonać wyboru i zakwalifikowaliśmy do konkursu 50 osób. Możemy się pochwalić, że przyjechał do nas praktycznie cały świat - powiedziała na konferencji prasowej we wtorek dyrektor artystyczny konkursu, przewodnicząca jury Ewa Vesin.

W przesłuchaniach konkursowych uczestniczą młodzi śpiewacy z Polski, Ukrainy, Białorusi, Islandii, Korei Południowej, Izraela, Litwy, Brazylii, Australii.

II Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów rozpoczął się 3 marca. Składa się z trzech etapów. W pierwszym etapie uczestnicy śpiewają, z akompaniamentem fortepianu, arię operową lub koncertową Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz arię operową z XVIII lub XIX wieku innego kompozytora. W drugim etapie, również z akompaniamentem fortepianu, śpiewają pieśń z XX wieku, arię operową z XVIII lub XIX wieku (inną niż w I etapie) oraz dowolną arię operową z repertuaru światowego.

Trzeci etap to koncert finałowy z towarzyszeniem orkiestry, który odbędzie się piątek. Uczestnicy konkursu będą śpiewać arię operową z repertuaru światowego oraz arię operową Stanisława Moniuszki. Ten element konkursu ma związek z przypadającą w 2019 roku rocznicą 200-lecia urodzin polskiego kompozytora. Cudzoziemcy będą mogli wykonać arię z wybranej opery Moniuszki w języku innym niż polski.

Śpiewaków ocenia międzynarodowe jury w składzie: Ferenc Anger z Węgierskiej Opery Państwowej w Budapeszcie, Ondrej Hucin z Teatru i Opery Narodowej w Pradze, Rosemary Joshua z Opera Studio przy Holenderskiej Operze Narodowej w Amsterdamie, Marcin Kopeć z agencji TACT International Art Management z Londynu, dyrektor muzyczny Opery Bałtyckiej w Gdańsku Jose Maria Florencio, który też poprowadzi Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej podczas koncertu finałowego.

Najlepszym śpiewakom jury przyzna trzy główne nagrody pieniężne, pierwsza - w kwocie 15 tys. zł. Przyznane będą też nagrody specjalne, m.in. zaproszenie do wykonania partii operowej w jednym ze spektakli w Węgierskiej Operze Państwowej w Budapeszcie.

Konkurs ma na celu promowanie młodych, utalentowanych śpiewaków i przybliżenie sztuki operowej mieszkańcom regionu. Organizowany jest przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, gdzie znajduje się sala operowa na blisko tysiąc miejsc. Przesłuchania I i II etapu konkursu są otwarte dla publiczności, koncert finałowy jest biletowany.

Konkurs ma też promować Lublin, dlatego jego patronką została urodzona w tym mieście w 1773 r. Antonina Campi z Miklaszewiczów, pierwsza polska diwa operowa, która na przełomie XVIII i XIX wieku śpiewała na największych scenach Europy i była prekursorką polskiej szkoły wokalistyki. Podobno zachwycony jej głosem i techniką Mozart, napisał dla niej jedną ze swoich arii di bravura.

Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów w Lublinie ma się odbywać cyklicznie, co dwa lata.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji