Artykuły

Częstochowa. Ośmioro młodych śpiewaków w drugim etapie konkursu wokalnego im. Reszków

Ośmioro młodych śpiewaków operowych - studentek i studentów wyższych szkół muzycznych - zakwalifikowało się do drugiego etapu trwającego od poniedziałku w Filharmonii Częstochowskiej VI Konkursu Wokalnego im. Jana, Edwarda i Józefiny Reszków.

Przesłuchania drugiego etapu zaplanowano na czwartkowe popołudnie, a laureatów organizowanego od 10 lat konkursu poznamy w piątek.

Odbywający się co dwa lata konkurs promuje młodych śpiewaków oraz przypomina związki regionu częstochowskiego z Janem, Edwardem i Józefiną Reszkami - artystami święcącymi tryumfy na światowych estradach operowych przełomu XIX i XX wieku. W imprezie biorą udział studentki i studenci wyższych szkół muzycznych, którzy nie ukończyli 35. roku życia.

Spośród 16 uczestników tegorocznego konkursu, do drugiego etapu zakwalifikowali się (w kolejności alfabetycznej): Wiktor Jankowski (baryton), Ewa Menaszek (mezzosopran), Michał Rudziński (bas), Paweł Trojak (baryton) oraz sopranistki: Magda Miziołek, Mariana Poltorak, Paulina Rogóż i Nataliya Stepanska.

Finalistów wyłoniło jury obradujące w składzie: Izabela Kłosińska (przewodnicząca), Katarzyna Suska, Kałudi Kałudow, Tadeusz Pszonka oraz Adam Klocek. W pierwszym etapie wokaliści występowali przy akompaniamencie fortepianu, zaś w czwartek po południu zaśpiewają z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej po batutą Adama Klocka.

Koncert laureatów zaplanowano na piątek. Oprócz zwycięzców tegorocznej edycji konkursu wystąpią wówczas także tryumfatorzy jego poprzedniej edycji: Hanna Okońska (sopran) i Hongyu Chen (baryton).

Łączna pula nagród w konkursie wynosi 36 tys. zł, laureaci będą też koncertować z orkiestrami Filharmonii Częstochowskiej i Filharmonii Kaliskiej.

Wśród zwycięzców dotychczasowych pięciu edycji częstochowskiej imprezy są m.in. Ewa Tracz, Ingrida Gapova, Joanna Freszel oraz Joanna Zawartko - wokalistki rozwijające kariery na polskich i zagranicznych scenach. Ta ostatnia śpiewaczka była w miniony poniedziałek gwiazdą koncertu otwarcia, wykonując przy akompaniamencie pochodzącego z Częstochowy pianisty Michała Bieli, pieśni Maklakiewicza, Dvorzaka i Rachmaninowa. Po koncercie inauguracyjnym wylosowano kolejność przesłuchań pierwszego etapu.

Konkurs Wokalny służy prezentacji młodych talentów operowych oraz upamiętnia rodzeństwo Reszków - światowej sławy śpiewaków na przełomie XIX i XX w. związanych z ziemią częstochowską. Edward (bas), Jan (tenor) i Józefina (sopran) Reszke byli śpiewaczym rodzeństwem odnoszącym (występując oddzielnie) artystyczne sukcesy w najsłynniejszych operach świata: mediolańskiej La Scali, Królewskiej Operze Covent Garden w Londynie, nowojorskiej Metropolitan Opera, a także w Turynie i Lizbonie. Kończąc karierę artystyczną bracia zamieszkali w okolicach Częstochowy. Ich posiadłości znajdowały się na terenie dzisiejszych gmin Kłomnice, Mykanów, Kruszyna oraz Mstów, gdzie prowadzili m.in. działalność filantropijną i kulturalną.

Jan Reszke, uznawany za jednego z najbardziej znanych operowych wykonawców męskich partii wokalnych końca XIX wieku, założył m.in. znaną stadninę koni w Skrzydlowie. Grób Edwarda Reszke znajduje się w Borownie. W upamiętnienie postaci rodzeństwa Reszków od lat zaangażowane są podczęstochowskie gminy, na terenie których Reszkowie osiedlili się w końcu XIX wieku. Początkowo przyjeżdżali do Borowna w celach rekreacyjnych i aby przygotowywać się do nowych ról, z czasem kupili majątki w okolicy Kłomnic. Lokowali zarobki w posiadłościach, modernizowali je, rozbudowywali, realizując swoje pasje i marzenia - takie jak polowania czy hodowla koni wyścigowych.

W Częstochowie poświęcono temu muzycznemu rodzeństwu dwa Święta Muzyki, w latach 2007 i 2008. W ramach IX Święta Muzyki, podczas seminarium naukowego "Jak przywrócić sławę Reszkom", pojawiła się idea powołania konkursu wokalnego imienia Jana, Edwarda i Józefiny Reszków. Pomysł udało się zrealizować dzięki wspólnej inicjatywie "reszkowskich" gmin oraz Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Obecna edycja konkursu, objęta patronatem prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, jest już szóstą.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji