Artykuły

Gdynia. 40 dramatów w półfinale GND

Coraz bliżej do rozstrzygnięcia tegorocznej edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Znana jest już lista tekstów, które trafiły do półfinału.

Organizatorzy Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej opublikowali wynik prac Komisji Artystycznej, która spośród biorących pierwotnie udział w rywalizacji prawie 250 tekstów wybrała 40. Teraz zajmą się nimi jurorzy. Wyłonią spośród nich finałową piątkę, a potem zwycięzcę. Na liście znaleźć można sporo znajomych nazwisk - autorów, którzy byli doceniani w poprzednich edycjach konkursu, i takich, których teksty wystawiane są na scenach w różnych miastach w Polsce.

Jednym z zakwalifikowanych do finału tekstów jest np. "Duchologia polska" Pawła Soszynskiego, cenionego krytyka teatralnego, ostatnio związanego z internetowym pismem kulturalnym "Dwutygodnik". To adaptacja książki Olgi Drendy, poświęconej materialnym artefaktom niedawnej polskiej historii. Tekst doczekał się już wystawienia - spektakl na jego podstawie w reżyserii Jakuba Skrzywanka można od jesieni oglądać w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu i Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

"O mężnym Pietrku i sierotce Marysi" to nowy tekst Jolanty Janiczak. Jest ona jedną z najbardziej utytułowanych i cenionych polskich autorek tekstów dramatycznych, której dzieła wystawiały - zwykle w reżyserii Wiktora Rubina - teatry m.in: w Bydgoszczy, Gdańsku i Warszawie. Kilka dni temu w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu premierę miało przedstawienie "Dead Girls Wanted" na podstawie jej tekstu poświęconego popkulturowemu fetyszowi martwych dziewcząt.

"Kilka obcych słów po polsku" to tekst jednego z bardzo płodnych polskich autorów, Michała Buszewicza - na scenie Teatru Wybrzeże premierę miał niedawno spektakl "Więzi" w reżyserii Oleny Apchel - Buszewicz jest współautorem tekstu, na podstawie którego powstał.

"Dziady. Fuga" to propozycja, którą do konkursu zgłosił młody, obiecujący twórca Radosław Stępień. Za kilka dni na scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku premierę będzie miała "Śmierć komiwojażera" Arthura Millera w jego reżyserii.

Do półfinałowego zestawu dramatów trafiły też najświeższe teksty takich autorów jak: Anna Herbut ("Priv"), Szymon Bogacz (dwa teksty: "Sorry Polsko" oraz "Stanisław Batura, żołnierz batalionu Łupaszki albo Zaginiona historia pewnego Batury, co w V Brygadzie Wileńskiej AK walczył, ale nikt już nie wie, jak to było"), Mateusz Pakuła ("Pluton p-brane"), Julia Holewińska ("Turyści") i Tomasz Man ("Wojna dziecko matka"). Nie zabrakło też lokalnego akcentu - w konkursie rywalizować będzie nowy tekst cenionego trójmiejskiego satyryka, Szymona Jachimka, zatytułowany "Poranny spektakl dla młodzieży".

W składzie Komisji Artystycznej konkursu zasiadają: Anna Zalewska-Uberman, Mirosław Baran, Wojciech Owczarski, a półfinałowy zestaw czytać i oceniać będą: Justyna Jaworska, Ewa Guderian-Czaplińska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jerzy Stuhr. Wyniki ich prac znane będą na początku kwietnia. Czytania pięciu tekstów finałowych i rozstrzygnięcie konkursu nastąpi pod koniec maja, podczas najnowszej, 14. edycji Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Zwycięzca otrzyma pamiątkową statuetkę w formie charakterystycznej kostki [na zdjęciu] i 50 tys. zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji