Artykuły

Warszawa. Projekt "Rozmowy międzykulturowe" w Powszechnym

Teatr Powszechny zaprasza nauczycieli, pedagogów, animatorów, edukatorów i osoby pracujące z młodzieżą do udziału w projekcie edukacyjno-społecznym pt. "Rozmowy międzykulturowe. Jak uczyć tolerancji, akceptacji i empatii?". Spotkanie odbędzie się już 2 marca i poświęcone będzie problematyce edukacji kulturowej i globalnej w przestrzeni szkoły.

Międzynarodowe zależności kształtują dzisiejszy świat, a ich złożoność wpływa na to, jak odczytujemy rzeczywistość. Wokół pojęć związanych z mobilnością, migracją i spotkaniem z innymi kulturami, wytworzył się szum informacyjny, w którym niełatwo odróżnić fakty od mitów. Natłok wiadomości powoduje, że coraz trudniej jest nam dokonać rzetelnej weryfikacji zasłyszanych informacji. W trakcie warsztatów zastanowimy się więc nad sposobami rozmowy o tych tematach. Wspólnie poszukamy możliwych dróg do dyskusji z uczniami i zaprezentujemy praktyczne rozwiązania i narzędzia do zastosowania w pracy szkolnej.

Punktem wyjścia do refleksji jest spektakl Teatru Powszechnego w Warszawie: "Lawrence z Arabii" w reżyserii Weroniki Szczawińskiej (na zdjęciu), w którym twórcy podejmują rozważania na temat współczesnych stereotypów kulturowych. Więcej informacji o spektaklu: https://www.powszechny.com/spektakle/lawrence-z-arabii,s1473.html.

Projekt składa się z 4 części: warsztatów teatralnych do spektaklu "Lawrence z Arabii", prezentacji publikacji "Wartości edukacji globalnej. Jak uczyć tolerancji, akceptacji i empatii? Materiały dla nauczycieli" oraz wykładu połączonego z warsztatami na temat faktów i mitów o migracji w XXI wieku i edukacyjnego potencjału tej kwestii. Ostatnim punktem będzie obejrzenie spektaklu "Lawrence z Arabii".

Koszt udziału w projekcie - w cenie biletu na spektakl: 25 zł.

Zgłoszenia i szczegółowe informacje: n.grzedzinska@powszechny.com, nr telefonu: 510 131 807.

Uczestnicy otrzymają publikację w wersji papierowej.

***

Harmonogram działań

2 marca (sobota), Teatr Powszechny w Warszawie, ul. Zamoyskiego 20

16.30 - 17.50 - warsztaty teatralne do spektaklu "Lawrence z Arabii". Praktyczny wymiar pedagogiki teatru

w edukacji kulturowej (prowadząca: Natalia Grzędzińska, Teatr Powszechny)

17.50 - 18.10 - prezentacja publikacji dla nauczycieli pt. "Wartości edukacji globalnej. Jak uczyć tolerancji, akceptacji i empatii? Materiały dla nauczycieli" (prowadząca: Kamila Fiałkowska, Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego)

18.10 - 19.10 - wykład w formie warsztatowej "Migracje międzynarodowe. Fakty i mity". W trakcie spotkania korzystać będziemy z aplikacji Kahoot (prowadząca: dr Marta Anacka, Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego)

19.30 - 21.00 - spektakl "Lawrence z Arabii", reż. Weronika Szczawińska

Ośrodek Badań nad Migracjami (OBM) - jest podstawową i międzywydziałową jednostką Uniwersytetu Warszawskiego, interdyscyplinarnym ośrodkiem badawczym specjalizującym się w badaniach procesów migracyjnych w Polsce i Europie. W wyniku kompleksowej oceny jakości działalności naukowej w latach 2013-2016, Ośrodek otrzymał kategorię A+. Wśród badaczy przeważają osoby z wykształceniem socjologicznym i ekonomicznym, ale reprezentowane są również takie dyscypliny naukowe, jak: demografia, politologia, prawo administracyjne, antropologia społeczna i psychologia międzykulturowa. Ośrodek prowadzi przede wszystkim działalność naukowo-badawczą. Obok projektów badawczych, Ośrodek cyklicznie organizuje krajowe i międzynarodowe seminaria i konferencje na tematy migracji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, propagując wyniki badań oraz integrując środowisko badaczy migracji.

Spektakl "Lawrence z Arabii" zrealizowany został w ramach międzynarodowego projektu "Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe".

Projekt współfinansowany ze środków programu "Kreatywna Europa" Unii Europejskiej.

Partner: Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji