Artykuły

Warszawa. Marzec w TR Warszawa

Marzec TR Warszawa rozpocznie gościnnymi pokazami spektaklu Teatru 21 "Rewolucja, której nie było" w reż. Justyny Sobczyk (2 i 3 marca 2019).

Punktem wyjścia do pracy nad przedstawieniem był protest osób z niepełnosprawnościami i ich rodziców (RON), który rozpoczął się w Sejmie 18 kwietnia i potrwał do 27 maja 2018 roku. Gościnne pokazy przedstawień Teatru 21 to część długofalowego cyklu wydarzeń i gościnnych prezentacji spektakli, organizowanych na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8.

Niecałe dwa tygodnie później, 15 marca na scenie TR Warszawa/ATM Studio. odbędzie się prapremiera adaptacji najnowszej książki Doroty Masłowskiej "Inni ludzie" w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Nad realizacją przedstawienia pracuje kolektyw, w skład którego wchodzą m. in. aktorzy i aktorki z zespołu TR Warszawa, kompozytorzy, artyści warszawskiej sceny hip-hopu, graficy, animatorzy, artyści wizualni i twórcy wideo. Miejscem akcji, a zarazem bohaterem tej miejskiej antyballady jest Warszawa. "Inni ludzie" to próba portretu późnego kapitalizmu i problemów przez niego wywołanych: nierówności ekonomicznych i społecznych, frustracji młodego pokolenia, rosnącego nacjonalizmu. To opowieść o dysfunkcjonalnej, podzielonej wspólnocie, którą rozsadzają od środka uprzedzenia i nienawiść. 14 marca odbędzie się spektakl przedpremierowy, a kolejne spektakle "Innych ludzi" zobaczyć będzie można 16, 19, 23, 24, 31 marca oraz 25-28 kwietnia.

23 marca spektaklowi granemu o godzinie 15.00 towarzyszyć będą warsztaty dla dzieci "Teatralna podróż dookoła świata w poszukiwaniu innych ludzi" w ramach cyklu "Mama, tata do teatru!".

16 marca zapraszamy do TR Warszawa/Marszałkowska 8 na kolejną edycję konferencji Teatralna EduAkcja Warszawy, która odbędzie się pod hasłem "Teatr - miejsce dialogu i spotkania". Konferencja jest okazją do spotkania i rozmowy w gronie pedagogów i pedagożek teatru, edukatorek, edukatorów, animatorek i animatorów kultury, nauczycielek, nauczycieli, artystek, artystów oraz urzędniczek i urzędników odpowiedzialnych za kulturę i edukację w Warszawie, na tematy ważne dla środowiska. Podczas tegorocznej edycji pragniemy zaprosić do rozmowy także rodziców i opiekunów. Obserwujemy stale powiększającą się grupę dorosłych odbiorców kultury, którym na sercu leży edukacja kulturalna ich dzieci. To właśnie rodzice i opiekunowie stają się realnym wsparciem dla nauczycieli w kreowaniu wychowania przez sztukę młodego pokolenia. Mamy silne przekonanie, że nie stanowimy dla siebie wzajemnie konkurencji - chcemy, możemy i powinniśmy podejmować wspólne działania w obszarze edukacji teatralnej i kulturalnej.

Wstęp na konferencję jest wolny.

21 i 22 marca na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 odbędą się popremierowe pokazy "Rechnitz. Opera - Anioł Zagłady" Wojtka Blecharza na podstawie tekstu Elfriede Jelinek w reżyserii Katarzyny Kalwat. Spektakl jest próbą zrozumienia mechanizmów działania zbiorowej pamięci. Głównym tematem spektaklu jest język jako instrument manipulacji, kłamstw i przemocy. To także opowieść o najnowszej historii Europy i europejskiej tożsamości, której częścią jest doświadczenie wojny i Holokaustu.

Tydzień później, 28 i 29 marca, na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 pokazany będzie "Strach" w reżyserii Małgorzaty Wdowik. Przedstawienie na podstawie tekstu Roberta Bolesto czerpie inspiracje z klasycznego kina grozy, jednocześnie kreując własny, niepowtarzalny świat, w którym pierwotne lęki spotykają się z najnowszymi technologiami. Dzięki nowatorskiemu użyciu dźwięku widz może zanurzyć się w świecie sennego koszmaru wykreowanego na scenie.

Zapraszamy na pokazy work in progress projektu Katarzyny Kalwat, "Maria Klassenberg. Ekstazy" produkowanego przez TR Warszawa we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Spektakl-instalacja-wystawa zbudowany jest wokół biografii i twórczości artystki Marii Klassenberg, zapomnianej postaci sztuki współczesnej. Podczas wernisażu wystawy swoich prac artystka konfrontuje się z osobistą historią relacji z córką. Kontekstem są jej dzieła, mające postać zapisów performansów, obiektów, instalacji. Prezentacja najnowszego projektu Katarzyny Kalwat odbędzie się 30 i 31 marca w Pracowni na terenie CSW Zamek Ujazdowski.

31 marca zapraszamy na projekcje kolejnego filmu z cyklu FILM W TR. AGAINST GRAVITY PRZEDSTAWIA. Tym razem na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 pokażemy nominowany do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny film "Jutro albo pojutrze" w reż. Binga Liu. Jego bohaterami są dorastający mężczyźni i trzej przyjaciele: Zack, Keire i Bing (reżyser filmu), którzy w Rickford, w stanie Illinois, spędzają wolny czas na jeżdżeniu na deskorolce po mieście i imprezowaniu. Ten niezwykły dokument otrzymał główną nagrodę 15. Festiwalu Millenium Docs Against Gravity.

***

Na zdjęciu: "Rewolucja, której nie było" Teatru 21

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji