Artykuły

Częstochowa. VI Konkurs Wokalny im. Jana, Edwarda i Józefiny Reszków

W Filharmonii Częstochowskiej rozpoczął się VI Konkurs Wokalny im. Jana, Edwarda i Józefiny Reszków. Przedsięwzięcie służy prezentacji młodych talentów operowych oraz upamiętnia rodzeństwo Reszków - światowej sławy śpiewaków, na przełomie XIX i XX w. związanych z ziemią częstochowską.

We wtorek rozpoczęły się otwarte dla publiczności przesłuchania 17 uczestników konkursu, występujących przy akompaniamencie fortepianu. Najlepsi przejdą do drugiego etapu i w czwartek wystąpią w towarzystwie orkiestry. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpi w piątkowy wieczór podczas koncertu finałowego.

Edward (bas), Jan (tenor) i Józefina (sopran) Reszke byli śpiewaczym rodzeństwem odnoszącym (występując oddzielnie) w drugiej połowie XIX w. artystyczne sukcesy w najsłynniejszych operach świata: mediolańskiej La Scali, Królewskiej Operze Covent Garden w Londynie, nowojorskiej Metropolitan Opera, a także w Turynie i Lizbonie. Kończąc karierę artystyczną bracia zamieszkali w okolicach Częstochowy. Ich posiadłości znajdowały się na terenie dzisiejszych gmin Kłomnice, Mykanów, Kruszyna oraz Mstów, gdzie prowadzili m.in. działalność filantropijną i kulturalną.

"Reszkowie byli cenieni i doceniani. Ich popularność mierzyła się zarówno wysokimi honorariami, jak i prestiżowymi zaproszeniami koronowanych głów - w tym królowej Wiktorii - na prywatne występy. Odnosząc sukcesy, gdziekolwiek nie zawiodły ich plany zawodowe, wszędzie znani byli jako polscy śpiewacy. Nigdy nie wypierali się swojej narodowości, z Polską związani sercem i sentymentem" - przypominają przedstawiciele Filharmonii Częstochowskiej.

Jan Reszke, uznawany za jednego z najbardziej znanych operowych wykonawców męskich partii wokalnych końca XIX wieku, założył m.in. znaną stadninę koni w Skrzydlowie. Grób Edwarda Reszke znajduje się w Borownie. W upamiętnienie postaci rodzeństwa Reszków od lat zaangażowane są podczęstochowskie gminy, na terenie których Reszkowie osiedlili się w końcu XIX wieku. Początkowo przyjeżdżali do Borowna w celach rekreacyjnych i aby przygotowywać się do nowych ról, z czasem kupili majątki w okolicy Kłomnic. Lokowali zarobki w posiadłościach, modernizowali je, rozbudowywali, realizując swoje pasje i marzenia, jak polowania czy hodowla koni wyścigowych.

W Częstochowie poświęcono temu muzycznemu rodzeństwu dwa Święta Muzyki, w latach 2007 i 2008. W ramach IX Święta Muzyki, podczas seminarium naukowego "Jak przywrócić sławę Reszkom", pojawiła się idea powołania konkursu wokalnego imienia Jana, Edwarda i Józefiny Reszków. Pomysł udało się zrealizować dzięki wspólnej inicjatywie "reszkowskich" gmin oraz Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Obecna edycja konkursu, objęta patronatem prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, jest już szóstą.

Wydarzenie jest skierowane do młodych śpiewaków i wokalistów, głównie studentów uczelni muzycznych. W skład konkursowego jury wchodzą uznani śpiewacy i dyrygenci - w tym roku obradom przewodniczy Izabella Kłosin´ska, a członkami jury są Katarzyna Suska-Zagórska, Kałudi Kałudow, Tadeusz Pszonka i Adam Klocek. Łączna pula nagród wynosi 36 tys. zł, laureaci konkursu będą też koncertować z orkiestrami Filharmonii Częstochowskiej i Filharmonii Kaliskiej.

W piątkowym koncercie finałowym na scenie, poza zwycięzcami tegorocznego konkursu, pojawią się również muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod batutą Adama Klocka oraz laureaci poprzedniej edycji: Hanna Okońska (sopran) i Hongyu Chen (baryton). Na przesłuchania konkursowe wstęp dla publiczności jest wolny, na koncert finałowy obowiązują bilety.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji