Artykuły

Warszawa. Olga Tokarczuk w finale EBRD Prize

Olga Tokarczuk znalazła się w ścisłym finale międzynarodowej nagrody Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju - podaje Instytut Książki. Jury doceniło powieść "Prowadź swój pług przez kości umarłych" w przekładzie laureatki zeszłorocznej edycji nagrody Transatlantyk dla tłumaczy, Antonii Lloyd-Jones. Laureata poznamy 7 marca.

Olga Tokarczuk znalazła się w ścisłej trójce nominowanej do nagrody Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Angielskie tłumaczenie książki "Prowadź swój pług przez kości umarłych" ma szansę wygrać drugą edycję tego konkursu. Obok Tokarczuk na liście znalazły się jeszcze "Soviet milk" Nory Iksteny (przetłumaczona z łotewskiego przez Margitę Gaelitis) i "The Devil's Dance" Hamida Ismailova (przełożona z uzbeckiego przez Donalda Rayfielda we współpracy z Johnem Farndonem).

Na długiej liście nominowanych była także powieść "Lala" autorstwa Jacka Dehnela, którą również przełożyła Antonia Lloyd-Jones.

Zwycięzca tegorocznej edycji zostanie ogłoszony 7 marca, podczas uroczystości w siedzibie organizacji w Londynie. Główna nagroda wynosi 20 tysięcy euro i jest dzielona pomiędzy pisarza i tłumacza. W zeszłym roku kapituła uhonorowała tureckiego pisarza Burhana Sönmeza i tłumacza Umita Husseina za książkę "Stambuł, Stambuł" (polskie wydanie powieści ukazało się nakładem Książkowych Klimatów).

Powieść "Prowadź swój pług przez kości umarłych" ukazała się w 2009 roku. "Thriller moralny" - tak określiła tę książkę Olga Tokarczuk. "Napisałam kryminał o walce starszej pani z mordercami, za którymi stoi prawo, rozgrywający się w wietrznej i deszczowej scenerii Kotliny Kłodzkiej" - mówiła pisarka na jednym ze spotkań z czytelnikami.

Bohaterką powieści jest Janina Duszejko - kiedyś inżynier mostów, obecnie wiejska nauczycielka angielskiego, geografii i dozorczyni domów letniskowych. Ma 60 lat. Jej pasją jest astrologia, a wielką miłością - wszelkie zwierzęta. W okolicy, gdzie mieszka Janina, zaczynają umierać kłusownicy, myśliwi i krzywdziciele zwierząt. Zgonów przybywa a policjanci nie są w stanie znaleźć mordercy.

"Dlaczego >>thriller moralny<

Na podstawie powieści "Prowadź swój pług przez kości umarłych" Agnieszka Holland nakręciła film "Pokot" uhonorowany na 67. MFF Berlinale nagrodą im. Alfreda Bauera, przyznawaną filmom fabularnym wyznaczającym nowe perspektywy w sztuce filmowej

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji