Artykuły

Toruń. "Wróg się rodzi" w próbach u Horzycy

30 marca na scenie Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu odbędzie się czwarta w tym sezonie premiera. Znany dziennikarz Marcin Kącki zajmie się fenomenem społecznym Radia Maryja.

Hasło tego sezonu w Horzycy brzmi "Tu, w Toruniu", dlatego powstające spektakle na różny sposób korzystają z szeroko rozumianej lokalności. "Hamlet" Pawła Paszty wykorzystywał dźwięki miasta, "Dziadek do orzechów. Nowe historie" Darii Kopiec powstał z udziałem toruńskich seniorów, zaś "Aktorzy prowincjonalni" Damiana Josefa Necia dotykają m.in. osobistych historii aktorów Teatru Horzycy. Kolejny spektakl czerpie inspirację z fenomenu toruńskiego Radia Maryja, ale pyta o jego skutki społeczne.

Spektakl "Wróg się rodzi" reżyseruje Aneta Groszyńska, a scenariusz napisał Marcin Kącki. Groszyńska to absolwentka wydziału reżyserii oraz wiedzy o teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Była kierownikiem artystycznym w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Zrealizowała m.in. spektakle "Zapolska Superstar" i "Sienkiewicz Superstar" w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, "Głód" na podstawie książki Martina Caparossa w Teatrze Starym w Krakowie, "Mesjasze" w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Marcin Kącki to reporter "Dużego Formatu" i "Gazety Wyborczej", który zajmuje się dziennikarstwem śledczym, społecznym i historycznym. Autor książek reportażowych, w tym nominowanej do nagrody Nike "Białystok. Biała siła, czarna pamięć", w której pyta o korzenie nacjonalizmu w Polsce i nieprzerobioną pamięć o Zagładzie, współautor dramatu "Mesjasze" w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

- W spektaklu zapytamy, czym jest fenomen społeczny Radia Maryja w epoce postnacjonalizmu. Dlaczego niesie jednym strach, a innym nadzieję? Czy w tym nienawistnym sporze mogą być wygrani? A jeśli tak, to co stanie się z przegranymi? Czy Radio Maryja to medium czy narzędzie propagandy? Jeśli jest dziennikarskim medium, to jak ocenić język pogardy, którym się posługuje? A jeśli jest propagandą, to czy działanie dla "dobra ojczyzny" można usprawiedliwić z każdego czynu? - mówią twórcy.

I dodają: - Radio Maryja to nietknięty obszar eksperymentu społecznego, który wymaga opowiedzenia instrumentami teatralnymi. Naukowcy badają zjawiska społeczne empirią, statystyką i jednoznaczną aparaturą pojęciową, ale i tak Radio Maryja w odbiorze społecznym pozostaje zagadką, wymyka się słowom, wyobrażeniom, skalom porównawczym.

Scenografię do spektaklu przygotował Tomasz Walesiak, a muzykę skomponowała Ela Orleans. Premiera odbędzie się 30 marca o godz. 18 na dużej scenie teatru przy pl. Teatralnym 1 w Toruniu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji