Artykuły

Warszawa. Śpiewaczka Anna Malewicz-Madey została odznaczona Złotym Medalem Gloria Artis

Śpiewaczka i pedagog Anna Malewicz-Madey otrzymała Złoty Medal "Zasłużony Kulturze-Gloria Artis" oraz Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Artystkę odznaczył wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński w środę w Warszawie.

Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego Opery Narodowej oraz pełnomocnik ministra kultury ds. organizacji obchodów Roku Stanisława Moniuszki, przypomniał w laudacji, że Anna Malewicz-Madey urodziła się 13 lutego 1937 r. w Pińsku na Polesiu. W 1959 r. ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie, kształcąc się wokalnie pod kierunkiem Zofii Bregy. Jako 20-latka otrzymała II nagrodę i nagrodę specjalną dla najmłodszego uczestnika na Ogólnopolskim Konkursie Śpiewaczym im. Stanisława Moniuszki w 1958 roku. Zdobyła także II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Śpiewaczym w s'Hertogenbosch w 1964 roku.

- A potem nastąpiła fenomenalna kariera na deskach opery warszawskiej później Teatru Wielkiego, gdzie Anna Malewicz-Madey stworzyła ponad 50 kreacji i zagrała 1600 spektakli. (...) Natura obdarzyła ją niesamowitą muzykalnością, wspaniałą barwą, wolumenem i tym, co w branży nazywa się "ruchliwością głosu", co u mezzosopranów jest rzadka cechą. Te cechy pozwoliły pani profesor stworzyć wiele wspaniałych kreacji w repertuarze od baroku po muzykę współczesną - mówił Dąbrowski.

- Siłą swojego talentu Anna Malewicz-Madey zaistniała, jako gwiazda sztuki operowej, wspaniała Polka i Europejka dająca przykład tego, co można osiągnąć wytrwale pracując nad talentem - mówił Dąbrowski.

Dyrektor Teatru Wielkiego Opery Narodowej przypomniał, że młodsi koledzy Anny Malewicz-Madey wspominali, że jej obecność na scenie powodowała u nich specjalną mobilizację. - Zawsze była przygotowana, zawsze miała koncepcję interpretacyjną i aktorską obejmującą całość przedstawienia - powiedział Dąbrowski.

W latach 1959-94 Anna Malewicz-Madey jako sopranistka była związana w Teatrem Wielkim w Warszawie. Wystąpiła w 1,6 tys. spektaklach, śpiewając ponad 30 partii wokalnych. Jej repertuar obejmował przedstawienia operowe, oratoria, pieśni i kantaty.

Od lat 90. ubiegłego wieku Anna Malewicz-Madey była zaangażowana w pracę pedagogiczną w Polsce i zagranicą. Uczyła m.in. w Szkole Muzycznej im. Józefa Elsnera. Od 1992 r. pełni funkcję prezesa Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego.

Brała udział w licznych festiwalach muzycznych, m.in. "Warszawskiej Jesieni", Salzburger Festspiele, Steirischer Herbst w Grazu, Wiener Festwochen, Maggio Musicale Fiorentino, York Festiwal, Festival van Vlaanderen, Prazske Jaro.

W 1990 r. została odznaczona Orderem Odrodzenia Polski "Polonia Restituta".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji