Artykuły

Zachodniopomorskie. 50 wydarzeń z okazji Roku Moniuszkowskiego

Wspólny taniec na szczecińskich Jasnych Błoniach, koncerty, warsztaty oraz specjalny pociąg - to niektóre atrakcje przygotowane na obchody Roku Moniuszkowskiego w Zachodniopomorskim. Wydarzenia mają się odbywać nie tylko w stolicy regionu, ale też w mniejszych miejscowościach.

- Przygotowując Rok Moniuszkowski () odbyłem spotkania w różnych województwach i sformułowałem sobie paradoks moniuszkowski, który polegał na tym, że Moniuszko jest wszędzie znany, ponieważ wszędzie są ulice, place, szkoły, a także wyższe uczelnie czy teatry jego imienia, ale jego dzieło i osoba są dalece nierozpoznane. I pomyślałem o takiej bezsensownej sytuacji kultury polskiej, która zaniedbała i zredukowała tę postać i jego (tj. Moniuszki) niezwykłe dokonania - powiedział we wtorek (5 lutego) dziennikarzom pełnomocnik ministra kultury i dziedzictwa narodowego ds. organizacji obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki Waldemar Dąbrowski.

W Zachodniopomorskim przygotowano 50 wydarzeń z okazji Roku Moniuszkowskiego: poza koncertami i spektaklami odbędą się także wystawy, spotkania literackie, panele dyskusyjne, warsztaty, a także 5 festiwali, na których istotny będzie wątek muzyki Moniuszki.

- Udało się zgromadzić całą rzeszę instytucji, zarówno publicznych, jak i NGO-sów oraz osób prywatnych - łącznie 20 podmiotów, które włączyły się w obchody Roku Moniuszkowskiego na Pomorzu Zachodnim, dzięki czemu będziemy świadkami () bardzo różnych wydarzeń w przestrzeniach województwa zachodniopomorskiego i mamy nadzieję, że weźmie w nich udział kilkadziesiąt tysięcy osób - powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Dodał, że jeden z pociągów Przewozów Regionalnych będzie "pociągiem moniuszkowskim".

- W środku podróżni będą mogli uzyskać garść informacji na temat życia i twórczości Stanisława Moniuszki w specjalnie wybranych miejscach. Będziemy próbowali również wprowadzić do wnętrza próbki muzyczne z utworów kompozytora - dodał marszałek.

W rocznicę urodzin kompozytora, 5 maja, ma się odbyć "majówka z Moniuszką", podczas której wystąpią zarówno zawodowi muzycy, jak i amatorzy z różnych gatunków muzycznych, inspirujący się muzyką artysty. Punktem kulminacyjnym będzie wspólny taniec na szczecińskich Jasnych Błoniach.

- O godzinie 12 zatańczymy - jako jedyni na świecie - poloneza Moniuszki, który został specjalnie na tę okazję nagrany przez Filharmonię Olsztyńską i przekazany nam w darze - powiedział dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie Jacek Jekiel. Dodał, że "taneczny happening" poprowadzi tancerka i choreografka Krystyna Mazurówna.

Wydarzenia związane z Rokiem Moniuszkowskim będą się także odbywać w mniejszych miejscowościach, m.in. w Tucznie i w Połczynie-Zdroju.

- Będziemy korzystać z każdej nadarzającej się okazji, żeby tę wiedzę (o Moniuszce) przekazywać (...). Właściwie każde działanie, nawet bardzo skromne, które będzie odbywało się w niewielkiej miejscowości, jest elementem, który nas bardzo zajmuje - powiedział Jekiel.

Po muzykę Moniuszki sięgną artyści ze szczecińskiej Filharmonii, Opery, a także edukatorzy muzyczni z Akademii Sztuki, którzy przygotowują konkursy i warsztaty dla najmłodszych, a także związane z życiem i twórczością kompozytora zajęcia metodyczne dla nauczycieli.

Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 r. w majątku Ubiel koło Mińska. W grze na fortepianie kształcił się m.in. w Warszawie i Mińsku. W 1873 r. wyjechał na studia do Berlina, dyrygentury uczył się tam pod kierunkiem Carla Friedricha Rungenhagena. Po powrocie z Berlina zamieszkał w Wilnie, gdzie uczył gry na fortepianie i był organistą w kościele św. Jana.

W 1858 r., już po sukcesie jego pierwszej opery, "Halki", został pierwszym dyrygentem dyrygenta oper polskich w warszawskim Teatrze Wielkim w Warszawie. Od tej pory jego dzieła miały premiery co roku. Kolejnym wielkim sukcesem kompozytora była opera "Straszny Dwór", wystawiona w 1865 r.

Zmarł 4 czerwca 1872 r. w Warszawie. Pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim. Jest autorem blisko 40 kompozycji, oprócz oper także operetek, baletów i kantat oraz ponad 300 pieśni m.in. do słów polskich i europejskich poetów. Do historii przeszedł jako "ojciec polskiej opery narodowej".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji