Artykuły

Frustracja w klasztornych murach

Marek Modzelewski (autor m.in. sztuk "Koronacja", "Dotyk", "Imieniny") napisał "Siostry przytulania" specjalnie na zamówienie Teatru Na Woli. Inspiracją była min. znana powieść Maria Vargasa Llosy "Pantaleon i wizytantki", ale widzowie znajdą też odniesienia do wydarzeń, które miały miejsce w polskim Kościele.

W książce Llosy wizytantki (panny lekkich obyczajów) odwiedzały żołnierzy odciętych od świata w amazońskiej dżungli. - W sztuce przytulania przyjeżdżają do zakonników zamkniętych w klasztorach - mówi Marek Modzelewski - To specyficzny rodzaj wspólnoty. Izolacja, religia, obrzędowość, rytuał, grzeszna cielesność, wyparta seksualność... To tworzy piorunującą mieszankę. Kiedy ludzie głęboko w coś wierzą, nietrudno nimi manipulować.

Bohaterami są zakonnicy, którzy coraz gorzej znoszą obowiązek celibatu. Narasta w nich frustracja i zwątpienie. Stają się niespokojni i skorzy do kłótni Przeor postanawia więc zorganizować w klasztorze referendum. Bracia mają odpowiedzieć na pytanie: czy jesteś za regularnymi wizytami w klasztorze osób, które Pismo nazywa niewiastami?

Modzelewski głównym tematem sztuki uczynił wpływ hierarchów na odizolowaną grupę. W dramacie pobrzmiewają echa wydarzeń, które rozegrały się w Kazimierzu, gdzie siostry zakonne okupowały klasztor wbrew zakazom przełożonych.

Reżyserii podjął się Giovanny Castellanos Cabarique, mieszkający od kilkunastu lat w Polsce Kolumbijczyk, absolwent reżyserii krakowskiej PWST. Ma na koncie współpracę min. z Krystianem Lupą, Andrzejem Wajdą i Jerzym Stuhrem.

Giovanny Castellanos Cabarique przyznaje, że tekst Modzelewskiego odrzucił po pierwszej lekturze, bo był dla niego zbyt bolesny, wydał mu się niebezpieczny. Postanowił jednak zmierzyć się z tematem, zamiast odwracać się od problemu.

Z jakim efektem? Przekonamy się w sobotę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji