Artykuły

7 dni w teatrze: "Aktor"

Bogusław Schaeffer jest muzykiem, który odkrył w sobie również talent dramaturga, a rozgłos, jaki zyskały sztuki, które wyszły spod jego pióra, kto wie, czy nie zaćmiewa z solna jego kompozytorskiej sławy. Opinie taksy zdaje się potwierdzać łódzka publiczność, która niedzielną premierę sztuki pt. "Aktor" w reżyserii Bohdana Cybulskiego nagrodziła stojącą owacją.

Błyskotliwie napisana, pogodnie ironiczna, nie pozbawiona aluzji do naszej współczesności, a także równie błyskotliwie zagrana sztuka Schaeffera nie może się nie podobać.

Autor skomponował utwór z serii pojedynczych scen w których postacie przezeń wykreowane szukają odpowiedzi na pytanie o sens życia, czy tez może o sposób ucieczki przed jego bezsensem, przed światem, który atakuje nas zewsząd chaosem zjawisk, wreszcie o sposób współistnienia w tym świecie z innymi ludźmi. Najprostsza i na trudniejsza zarazem jest afirmacja życia, przyjmowanie go takim jakie jest, można też szukać jego sensu w sztuce, w wykonywanym po mistrzowsku zawodzie, można dowartościowywać się wymyślając na swój użytek karkołomne filozofie, można szukać sensu życia w pięknie i poezji. Wszelka wzniosłość przegrywa jednak z trywialnością, a na scenie jako zwycięzca pozostaje Cham. Czy jako zwycięzca ostateczny - widz musi sobie sam odpowiedzieć.

Aktorzy biorący udział w przedstawieniu Schaeffera muszą wykazać wielką wrażliwość i słuch aby zinterpretować niuanse tekstu "Aktora", nie popadając w płaską komediowość. Nadrealny skomponowany z okruchów rzeczywistości świat Schaeffera malowany jest bowiem raz piórkiem, a raz grubą kreską. Teatr Schaeffera jest dla aktorów wszechstronnych. Takimi pokazali nam się aktorzy Teatru Powszechnego, których publiczność wielokrotnie nagradzała brawami podczas przedstawienia. Jako tytułowy Aktor wystąpił Mirosław Siedler, który potrafił obronić się przed pułapką pewnej maniery, o jaką w tej roli nietrudno.

Premierze towarzyszył wernisaż grafik i plakatów Romana Kalarusa oraz koncert Kameralistów Teatru Powszechnego, którzy wykonali Grandę Sestetto W. A. Mozarta.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji