Artykuły

Lublin. Płyta wydana przez Teatr Stary nominowana do Fryderyka

Płyta "Szukaj w snach" Natalii Kukulskiej i Marka Napiórkowskiego jest nominowana do Nagrody Muzycznej Fryderyk 2018 w kategorii "muzyka dziecięca i młodzieżowa". Na albumie znalazły się kołysanki, które artyści wykonywali w spektaklu muzycznym Teatru Starego. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się w marcu w Katowicach.

Autorem wszystkich tekstów na płycie "Szukaj w snach" jest Włodzimierz Wysocki, prawnik z wykształcenia, znany szerzej w Lublinie z okresu, kiedy pełnił obowiązki wiceprezydenta miasta ds. kultury. W przeszłości pisał też teksty wykonywane przez m.in. Jana Kondraka i Lubelską Federację Bardów. Teraz stworzył najpierw kilka kołysanek dla swoich dzieci, m.in. tę o marzeniach, która dała tytuł całości koncertu: () Co chcesz mieć/ co chcesz dać/ kim chcesz być/ w czym chcesz trwać/ gdzie twój blask/ w szarych dniach/ szukaj w snach/ szukaj w snach/ (...), potem dopisał dwie na użytek wieczoru: "Nocny teatr" i "Kołysankę dla obcych".

"Komplementem było dla nas zarówno ziewanie, jak i brawa". Przeczytaj rozmowę z Natalią Kukulską i Markiem Napiórkowskim

Wiersze trafiły do gitarzysty jazzowego Marka Napiórkowskiego, który uznał, że chętnie skomponuje do nich muzykę. Razem z Karoliną Rozwód, dyrektor Teatru Starego w Lublinie, ustalili, że mogłaby je zaśpiewać Natalia Kukulska. Tak zrodził się pomysł na koncert, a później także na płytę CD. W sumie na krążku znalazło się dwanaście kompozycji, w tym dwa utwory instrumentalne. Całość została wydana w formie digibooka (książka + cd), którego oprócz tekstów utworów wypełniły także zdjęcia ze spektaklu w Teatrze Starym.

Rywalami Natalii Kukulskiej i Marka Napiórkowskiego w walce o Fryderyka będą 4Dreamers oraz Karimski Klub.

Nowe otwarcie Fryderyków

Statuetki zostaną rozdane podczas gal 9 i 12 marca. Tegoroczna uroczystość odbędzie się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Ta edycja Fryderyków jest inna niż wszystkie nie tylko dlatego, że uroczystość przeniosła się w Warszawy do Katowic. Akademia wprowadziła nowe kategorie i otworzyła uroczystość dla widzów, którzy będą mogli uczestniczyć w gali, jeśli kupią bilet.

Łącznie do Fryderyków zgłoszono 1 tys. 257 zgłoszeń albumów, singli i teledysków. Najwięcej nominacji otrzymały te z udziałem Dawida Podsiadły. Akademia nominowała album i piosenkę "Małomiasteczkowy", a także utwór "Początek" wykonany wspólnie z Kortezem i Krzysztofem Zalewskim. Wyróżniła również artystę jako autora i kompozytora. Nominację otrzymały także dwa teledyski z jego udziałem (nominacje dla reżyserów: Tomasza Bagińskiego i Tadeusza Śliwy) oraz oprawa graficzna albumu "Małomiasteczkowy" (nominacja dla autora grafiki Bartłomieja Walczuka).

W kategoriach Autor roku, Kompozytor roku, Album roku nowe wykonanie (album "Zalewski śpiewa Niemena") oraz Utwór roku wyróżniony został Krzysztof Zalewski. Akademia nominowała również teledysk z jego udziałem (nominacja dla reżysera teledysku do utworu "Początek" - Tadeusza Śliwy).

Lanberry (Małgorzata Uściłowska) została nominowana w kategoriach: Album Roku Pop, za płytę miXtura, Utwór roku ("Nie ma mnie") oraz Kompozytor roku (w teamie autorskim). Została także dostrzeżona grafika albumu miXtura autorstwa Angeliki Bujak.

Warto również wspomnieć o głosowaniu z udziałem publiczności. Fani muzyki będą mogli wybierać za pomocą SMS-ów Przebój Roku oraz Wydarzenie Muzyczne Roku w ramach konkursu o Nagrodę Publiczności, towarzyszącego obchodom 25-lecia Fryderyków.

Transmisja gali w telewizji TVN.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji