Artykuły

Kielce. Popiersie Beli Bartoka stanie w Alei Sław

Wykonanie popiersia węgierskiego kompozytora i badacza muzyki ludowej Beli Bartoka planuje zlecić kielecki ratusz. Rzeźba stanie w Alei Sław na Skwerze Szarych Szeregów.

- Kolekcja w Alei Sław ma zostać powiększona o popiersie Beli Bartoka 23 marca. Uroczystego odsłonięcia dokonają prezydent Polski Andrzej Duda oraz Węgier Janos Ader podczas obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej - mówi Karol Gadowski, wicedyrektor wydziału kultury, sportu i promocji w urzędzie miasta.

Bela Bartok uznawany jest za jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku. Był też badaczem muzyki ludowej, zainteresowanie folklorem miało duży wpływ na jego twórczość. Do najsłynniejszych dzieł Bartoka należą "Drewniany książę" i "Cudowny mandaryn" oraz opera "Zamek Sinobrodego".

- Jednym z punktów obchodów dni przyjaźni jest upamiętniane ważnych postaci, w innych miastach robiono to zazwyczaj na tablicach pamiątkowych, chcieliśmy postawić na trochę inny akcent - dodaje Gadowski.

Popiersie w Alei Sław to tylko jedna z propozycji upamiętnienia Bartoka.

- Jego muzyki będzie można posłuchać podczas spektaklu w Kieleckim Teatrze Tańca i podczas Gali Przyjaźni Polsko-Węgierskiej - tłumaczy Gadowski.

Na wykonanie popiersia kompozytora miasto chce zarezerwować 35 tys. zł. O przekazaniu pieniędzy na ten cel zadecydują miejscy radni na styczniowej sesji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji