Artykuły

Warszawa. Trzydziesta rocznica śmierci Zygmunta Hübnera (23.03.1930-12.01.1989)

12 stycznia mija trzydzieści lat od śmierci Zygmunta Hübnera, artysty teatru, znakomitego reżysera i dyrektora, aktora, dramaturga, publicysty, pedagoga. Wybitnego twórcy kultury polskiej II połowy XX wieku.

Pamięć o nim i jego rolach aktorskich, reżyseriach teatralnych, telewizyjnych i filmowych, o wybitnych dyrekcjach zachowują dawni współpracownicy, widzowie i historycy teatru. Warto jednak nowym pokoleniom o Zygmuncie Hubnerze przypominać i do Jego spuścizny sięgać.

Dziesięć lat temu powstało specjalne cyfrowe archiwum, gdzie znaleźć można pełną dokumentację Jego twórczości: www.zygmunthubner.pl

Wśród zdjęć, artykułów, fragmentów spektakli są też pełne mądrej ironii, dowcipne felietony, które pisywał przez lata, teksty dramatyczne i praca naukowa o Wojciechu Bogusławskim. Całe teksty dostępne są w czytelni elektronicznej Encyklopedii Teatru Polskiego (patrz link poniżej).

Na zachętę - do odsłuchania - kilka felietonów, czytanych przez aktorów Zygmunta Hübnera. Szczególnie polecamy napisany przed kilkudziesięciu laty tekst "Filozofia topora" (1983), w interpretacji Joanny Żółkowskiej (felietony dostępne pod linkiem wskazanym poniżej).

13 stycznia Zygmunta Hübnera będzie też przypominać TVP Kultura:

godz. 17.15

"Niedziela z teatrem Zygmunta Hübnera"

godz. 18.07 - "Poskromienie złośnicy"

spektakl Teatru TV w reżyserii Zygmunta Hübnera

godz. 19.45 - "Ziarno fotografii"

film fabularny z udziałem aktorskim Zygmunta Hübnera

godz. 23.15

"Zygmunt Hübner - gra z rzeczywistością"

film w reżyserii Edyty Wróblewskiej

Film Edyty Wróblewskiej wyemitowany został także w Programie 2 TVP 3 stycznia o godz. 00.45. Dodatkowo TVP Kultura przypomniała 8 stycznia o godz. 20.20 spektakl "Miłość i gniew" w reżyserii Zygmunta Hübnera z 1973 roku.

FUNDACJA TEATRU MYŚLI OBYWATELSKIEJ im. Zygmunta Hübnera

***

W dziale multimediów Encyklopedii Teatru Polskiego można oglądać zapis filmowy czytania sztuki "Ludzie cesarza" zorganizowanego w 2009 w Teatrze Powszechnym z udziałem Kazimierza Kaczora, Jana Nowickiego, Zbigniewa Zapasiewicza, Mariusza Benoit, i Adama Woronowicza. Reżyseria Iwo Vedral. Dostęp w linku poniżej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji