Artykuły

Kalisz. Melpomena dla osób z niepełnosprawnościami

Już po raz drugi kaliski teatr podjął próbę stworzenia warunków do pozytywnych doświadczeń w kontakcie z kulturą dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu w ramach projektu "Zobacz, usłysz, poczuj teatr".

W ramach projektu teatr przystosował trzy spektakle dla potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku i trzy spektakle dla potrzeb osób z niepełnosprawnością słuchu. Dodatkową propozycją dla niesłyszących widzów dorosłych było zwiedzenie kulis teatru, a dla młodzieży - integracyjne warsztaty teatralne. Ponadto odbyło się profesjonalne szkolenie dla personelu Biura Obsługi Widzów oraz warsztaty z przygotowywania skryptów do audiodeskrypcji. Z całej oferty skorzystało łącznie prawie pół tysiąca osób.

Spektakle

Kaliski teatr przygotował trzy tytuły z tłumaczeniem na język migowy dla osób niesłyszących oraz trzy z audiodeskrypcją dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Były to: "Kopciuszek" dla dzieci i młodzieży oraz dwie propozycje dla starszej widowni: "Kolacja dla głupca" [na zdjęciu] i "Romans". Dzięki audiodeskrypcji osoby niewidome dowiadują się co dzieje się na scenie, a jednocześnie w żadnej sposób nie przeszkadza ona widzom słyszącym - głos lektora opisującego wydarzenia nadawany jest bezprzewodowo przez specjalne zestawy słuchawkowe. Natomiast spektakle tłumaczone na język migowy umożliwiają "migającym" zrozumienie kwestii, a dla słyszących widzów są niespotykaną atrakcją i możliwością zapoznania się z obcym językiem.

Warsztaty

Dodatkową propozycją dla niesłyszących dorosłych było zwiedzenie kulis Bogusławskiego. Widzowie mieli okazję zwiedzić scenę i zaplecze, poznać scenografię, porozmawiać z pracownikami technicznymi obsługującymi oświetlenie czy rekwizytorami. Dla młodzieży niesłyszącej zorganizowane zostały warsztaty aktorskie "Dźwięk a teatr - język ciała". Uczestniczyła w nich młodzież niesłysząca ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 oraz uczniowie kaliskich szkół średnich. Warsztaty prowadził aktor z kaliskiego zespołu - Dariusz Sosiński. Wzięło w nich udział łącznie 24 uczniów. Odbyły się również warsztaty tworzenia skryptu audiodekrypcji.

Dzięki projektowi, w spektaklach i innych wydarzeniach uczestniczyło 430 osób niepełnosprawnych, a także 14 artystów i ekspertów oraz 8 wolontariuszy.

Partnerami projektu byli: Fundacja Audiodeskrypcją, Małgorzata Wasilewska "Gest" i Katarzyna Szymura "Migajmy PJM-em".

Projekt "Teatr dostępny dla widzów z dysfunkcją wzroku i słuchu" dofinansowany był ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji