Artykuły

Warszawa. Wdechy 2018. Ogłoszono nominacje

Człowiek roku, miejsce roku i wydarzenie roku. Oto nominacje. Na początku lutego ogłoszeni zostaną laureaci warszawskiej kulturalnej nagrody "Co Jest Grane 24", czyli Wdech.

Po raz pierwszy przyznaliśmy Wdechy w 2004 r. W tym roku poznamy laureatów po raz piętnasty.

Patrząc na ich listę, można zobaczyć, jak bardzo stolica przypomina wielki, barwny, nieustannie zmieniający się kalejdoskop. Jest w ciągłym twórczym ruchu, z dynamiką, która niekiedy zapiera dech w piersiach, wywołuje zawrót głowy. Jednak tym, co pozostaje niezmienne, jest to, że nominowani i laureaci pochodzą z różnych stron artystycznego świata, od sceny niezależnej po instytucje oficjalne, reprezentują też różne pokolenia, kierują nimi różne wrażliwości, emocje. Wśród laureatów byli m.in. Magdalena Cielecka, Dorota Masłowska, Krystyna Janda, Robert Więckiewicz, Justyna Sobczyk, Paweł Sołtys, Roman Gutek, Polin, Le Madame, Nowy Teatr, Pardon To Tu, Big Book Festival.

Wdechy, czyli kulturalne nagrody warszawskiej redakcji "Co Jest Grane 24", wręczymy jak zawsze w trzech kategoriach: Wydarzenie, Miejsce i Człowiek Roku. Laureatów wyłonią dziennikarze "Co Jest Grane 24", ale na swoich faworytów będą mogli też zagłosować czytelnicy.

Nagroda od czytelników to deskorolka, a wyróżnienie od redakcji - deska surfingowa z komiksem Przemka "Trusta" Truścińskiego z rysunkową opowieścią o laureacie.

Kto zabierze ze sobą do domu deskorolkę i deskę surfingową, przekonamy się na początku lutego, a tymczasem przedstawiamy nominowanych.

Wdechy 2018. Człowiek roku

Joanna Kulig - Nominacja za wybitną grę aktorską, rolę pełnej kolorów Zuli w "Zimnej Wojnie", naturalność połączoną ze świetnym kunsztem aktorskim i pełen sukcesów zawodowych rok 2018.

*

Piotr Rypson - nominacja za stworzenie galerii sztuki nowoczesnej i wzornictwa polskiego w Muzeum Narodowym, za konsekwentną budowę, wraz z Agnieszką Morawińską, popularnego muzeum mierzącego się, często krytycznie, z polską sztuką narodową, w tym wystawę "Krzycząc: Polska!".

*

Krzysztof Skonieczny - reżyser serialu "Ślepnąc od świateł", gdzie Warszawa jest nie tylko dekoracją, ale jednym z głównych bohaterów. Nominacja za ambitny i skomplikowany projekt filmowy, który okazał się czymś więcej niż tylko kolejnym serialem. I za niezwykłe wyczulenie na aktorów przy doborze obsady.

*

Luka Rayski - artysta z Warszawy, który stworzył słynny plakat "Konstytucja", znak protestów w obronie sądów, zrzekł się do niego praw autorskich i udostępnił w internecie. To był najbardziej rozpoznawalny i wszechobecny symbol tego roku.

*

Konstanty Usenko - twórca Super Girl & Romantic Boys, muzyk, didżej, aktywista, pisarz, kronikarz muzyki rosyjskiej (wydał w 2018 "Buszującego w barszczu"). Zawsze podkreśla związki z blokową stroną Warszawy.

Na nominowanych w kategorii człowiek roku możesz zagłosować klikając w link poniżej.

***

Wdechy 2018. Miejsce Roku

Big Book Cafe przy Dąbrowskiego - połączenie kawiarni, księgarni, biblioteki i domu kultury. Mały lokalik z przebogatym programem, świetnymi pomysłami i powalającymi nazwiskami. Bardzo udana córka festiwalu.

*

Kawiarnia Amatorska - Istnieje od czasów PRL-u, jest miejscem, w którym ciągle kipi autentyczne życie Warszawy. Nominacja za wytchnienie od sieciówek i hipsterlokali.

*

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego [na zdjęciu] - organizowany przez MKiDN konkurs na nowego dyrektora Instytutu Teatralnego okazał się najbardziej emocjonującym warszawskim spektaklem roku (w kategorii teatr absurdu). Prawie całe środowisko teatralne stanęło murem za dotychczasową dyrektorką Instytutu Dorotą Buchwald, co potwierdza, jak ważne jest to miejsce nie tylko dla ludzi teatru. W

*

Studio im. Lutosławskiego w Polskim Radiu - miejsce fantastycznych, często darmowych koncertów dla dzieci i dorosłych, dom festiwali Nowa Tradycja, Warszawska Jesień, Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Powstają tu fenomenalne płyty.

*

Teatr Polski w Warszawie - z miejsca zakurzonego i obciachowego wyrósł w ostatnim roku pod rządami Andrzeja Seweryna na jedną z ciekawszych scen, łączących atrakcyjność, rozmach z odświeżonym pomysłem na teatr popularny. Więcej o miejscu dowiesz się TUTAJ.

Na nominowanych w kategorii miejsce roku możesz zagłosować w linku poniżej.

***

Wdechy 2018. Wydarzenie Roku

Wystawa "Obcy w domu" - łącząca dokument i sztukę wystawa o Marcu '68. Wywołała rezonans, także polityczny. Miał rekord frekwencyjny - obejrzało ją 116 tys. ludzi, co przy tak trudnym temacie jest osiągnięciem niezwykłym.

*

Serial "Ślepnąc od świateł" - trybut dla najlepszych tradycji polskiego kina gatunkowego połączony z obrazem Warszawy, który niektórzy uznali za fenomenalnie prawdziwy, inni za opowiedziany z rozmachem mit.

*

Niesamowity sukces frekwencyjny filmu "Kler" Wojciecha Smarzowskiego. Film obejrzało ponad 5 mln widzów. Nominacja dla fenomenu socjologicznego.

*

"Sąsiedzi. Festiwal Warszawa w budowie" (1) - to pierwsze wydarzenie kulturalne na tak dużą skalę w Warszawie w pełni kuratorowane przez Ukraińców. MSN i Muzeum Warszawy po raz kolejny udowadniają, że trzymają rękę na pulsie zmian społecznych w Warszawie.

*

Koncerty Podsiadły na Torwarze - Dawid Podsiadło swoją płytą i koncertami zawładnął sercami fanów. W Warszawie zagrał cztery wyprzedane koncerty na Torwarze, co zdarzyło się po raz pierwszy w historii.

Na nominowanych w kategorii wydarzenie roku możesz zagłosować w linku poniżej.

***

Do Wdech 2018 nominowali:

Anna S. Dębowska, Magdalena Dubrowska, Marta Górna, Arek Gruszczyński, Piotr Guszkowski, Łukasz Kamiński, Paweł Mossakowski, Witold Mrozek, Agata Piasecka, Jędrzej Słodkowski, Jacek Świąder, Anna Tatarska, Dorota Wyżyńska, Agata Żelazowska

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji