Artykuły

Ponadczasowe piękno obrazów, ponadczasowa muzyka, nowoczesna sztuka - wszystko to działo się w kulturze 2018

To był rok bogaty w wydarzenia kulturalne na wysokim poziomie. Gościliśmy w Szczecinie wielu znamienitych artystów z Polski i zagranicy - pisze Małgorzata Klimczak w Głosie Szczecińskim.

Na początku roku mieliśmy znakomite spotkania z jazzem. Tegoroczna edycja Szczecin Musie Jazz to seria bardzo dobrych koncertów. Mogliśmy oglądać występ znakomitej wokalistki Doroty Miśkiewicz z zespołem Kwadrofonik, wystąpili także energetyczny Wallace Roney Ouintet, Keyon Harrold z jego rhym and bluesowo-hiphopwowo-jazzowym The Mugician, Vincent Herring & Soul Chemistry i Bobby Watson z przesłaniem "From KC with Love", muzyczna rewelacja początku roku Jazz Band Młynarski-Masecki zachęcając publiczność do spędzenia "Nocy w Wielkim Mieście". Był też znakomity koncert Ladies and Jazz oraz Gino Vanelli.

Szczecin Jazz to nie tylko koncerty, ale również współpraca Szczecina z Kansas City w ramach promocji jazzu pod wspólną nazwą Jazz Comes To You.

Świetny rok miał też inny festiwal muzyczny - Szczecin Music Fest. Pojawił się m.in. Chick Corea, wybitny pianista i kompozytor, żywa legenda jazzu, najwybitniejszy pianista jazzowy naszych czasów (obok Keitha Jarretta i Herbie Hancocka) czy Dominie Miller, świetny gitarzysta, który przez lata współpracował ze Stingiem.

Dobrze się rozwija Teatralny TyDzień Dziecka organizowany przez Teatr Lalek Pleciuga. To festiwal dla najmłodszych, który prezentuje najlepsze teatry dla dzieci z całego świata. Można na nim zobaczyć występy teatralnych grup ze Szwecji, Danii, Finlandii, Islandii i Holandii, wystawy, warsztaty i publikacje oraz dwie premiery sceniczne.

Obronił się także festiwal Kontrapunkt, chociaż pozbawiony finansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego musiał obciąć program, to jednak w konkursie pojawiło się wiele ciekawych propozycji. Sam finał "Będzie Pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk" Teatru Nowego w Poznaniu w reż. Agaty Dudy-Gracz pozostawił widzów pod ogromnym wrażeniem jeszcze długo po przedstawieniu.

Jeśli już o teatrze mowa, to dwa spektakle Teatru Współczesnego "Najlepsza wiosna" i "Malala. Dziewczyna z kulą w głowie" zostały przyjęte do 25. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ponadto w listopadzie Teatr Współczesny pokazał prapremierę polską sztuki Bergmana "Fanny i Aleksander". Z materią teatralną zmierzyła się Justyna Celeda.

To był też dobry rok dla Marii Dąbrowskiej i Macieja Litkowskiego, aktorów Teatru Współczesnego, którzy zrealizowali swoje monodramy.

Opera na Zamku zdobyła dwie nagrody w konkursie XII Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury. To jedyna w Polsce, prestiżowa nagroda muzyczna w świecie muzyki klasycznej. Laureatami w wymienionych poniżej kategoriach są artyści współtworzący szczeciński musical "Crazy for You" [na zdjęciu] George'a i Iry Gershwinów. W kategorii najlepszy tancerz (pozostałe formy taneczne) nagrodę zdobył Maciej Glaza. W kategorii kostiumy Agata Uchman.

Opera też może się poszczycić udanymi premierami. Mieliśmy okazję zobaczyć m.in. "Cosi fan tutte" Wolfganga Amadeusza Mozarta, spektakl baletowy "Dzieci z dworca ZOO" czy ostatnia premiera "Guru", wybitne dzieło Laurenta Petitgirarda do libretta Xaviera Maurela, które wyreżyserował Damian Cruden, dyrektor artystyczny York Theatre Royal.

Świetnie rozwija się Trafostacja Sztuki pod dyrekcją Stanisława Rukszy. Byliśmy świadkami wielu ważnych wydarzeń. W Trafostacji gościli znamienici goście m.in. Joanna Rajkowska, Marek Rachwalik, Igor Omulecki, Max Cegielski czy Kamil Kuskowski. W tej instytucji organizowane są nie tylko wystawy sztuki współczesnej, ale również koncerty, wykłady o sztuce i spotkania. Sporo się dzieje również

w Domu Kultury I3 muz. Działalność rozwija się wielokierunkowo. Było kilka udanych wystaw, koncertów oraz premier teatralnych. Bardzo bogata jest oferta dla dzieci.

Filharmonia im. Karłowicza na koncie kilka nowych wydawnictw, m.in. książkę dla dzieci, płytę, grę. Filharmonia gościła też wiele ważnych nazwisk z dziedziny sztuki i muzyki. Na wystawach był m.in. Tadeusz Rolke czy Edward Dwurnik, na koncertach - Krzysztof Penderecki, Aleksandra Kurzak czy Bartłomiej Nizioł. W grudniu instytucja otrzymała Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Muzeum Narodowe zrealizowała ciekawe wystawy, a wśród nich "Szczecińskie awangardy", która zgromadziła dzieła artystów współczesnych związanych z Wydziałem Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, przepracowujących idee klasycznej awangardy. Drugą imponującą wystawą była wystawa "Biedermeier".

Zamek Książąt Pomorskich też ma na koncie ważną wystawę "Piękno poza czasem. Kolekcja Muzeum Narodowego w Kielcach na Zamku w Szczecinie". Malarstwu towarzyszą wyroby rzemiosła artystycznego: meble, szkło, porcelana, fajans i przykłady złotnictwa, zaaranżowane tak, by przybliżyć klimat poszczególnych epok.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji