Artykuły

Kraj. Co przeczytamy i co zobaczymy w teatrze, czyli kultura w natarciu

Pisarze i reżyserzy teatralni sprawili nam niespodziankę: rok 2019 zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie

Nawet najwybredniejsi będą zadowoleni. W nadchodzącym roku czekają nas premiery i wznowienia książek m.in. Jasienicy, Hrabala i Magrisa. Adoteatrów zapraszają reżyserzy: Glińska. Ratajczak i Klata.

Teatralny maraton ruszy już na początku roku w Szczecinie. 19 stycznia, w Operze na tamtejszym Zamku, odbędzie się premiera "Procesu" Philipa Glassa. Reżyseruje Pia Partum.

Do teatru marsz!

Pia Partum dobrze znana jest w teatralnym światku. W toruńskim Teatrze im. Horzycy pokazała "Dziedzictwo Estery" Sandora Maraia we własnej adaptacji i reżyserii. We wrocławskim Teatrze Polskim wyreżyserowała czytanie "Love & Tears" na podstawie Manfreda George'a Gordona Byrona oraz "Łaknąć" Sarah Kane. "Proces" Glassa może okazać się kolejnym dowodem jej talentu.

Początek roku to również powód do radości dla wielbicieli Witkiewicza. 15 maja w warszawskim Studio premiera "Metafizyki dwugłowego cielęcia" wreż. Natalii Korczakowskiej, zaś w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie - "Bzika tropikalnego" (22.02). Ten drugi spektakl w sposób dość oryginalny wyreżyserowała Lena Frankiewicz.

Pod koniec marca w warszawskim Och-Teatrze Piotr Ratajczak pokaże "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" i będzie to pierwsza polska teatralna wersja słynnego filmu. W maju na scenie przy ul. Grójeckiej zobaczymy również kryminał "8 kobiet" Roberta Thomasa w reżyserii Adama Sajnuka.

Pozostając przy klasyce warto zachęcić widzów także do zobaczenia "Miss Sajgon", według Claude'a Michela Schónberga, w łódzkim Teatrze Muzycznym. Za reżyserię odpowiada Zbigniew Macias. Przypomnijmy, że światowa prapremiera musicalu odbyła się w 1989 r. w londyńskim Theatre Royal. Dzieło zdobyło liczne nagrody teatralne, m.in. w 1991 r. trzy nagrody Tony.

Klasyka w ogóle ma się nieźle. 8 czerwca Teatr Wielki - Opera Narodowa zaprasza na "Halkę" w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Tamże do obejrzenia będą: "Tosca" Pucciniego i "Billy Budd" Benjamina Brittena,. Z kolei ciekawostka szykuje się we wrześniu krakowskim Teatrze Nowym Proximie. Obejrzymy tam "Dług" Jana Klaty według Davida Graebera. Kto wie, czy nie będzie to to najważniejsze wydarzenie teatralne tego roku.

Teatr festiwalowy

Wspomnijmy też o zbliżających się festiwalach teatralnych. Już na przełomie stycznia lutego odbędzie się w Krakowie XI edycja imprezy Opera Rara, jeden z najbardziej prestiżowych wydarzeń w Europie. Także w Krakowie od 15 lutego czeka nas V odsłona festiwalu Materia Prima. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy. Z kolei na początkulutego w Rzeszowie czeka nas XV edycja Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych. 22 marca pozycja obowiązkowa - Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. To już XL edycja tej rozśpiewanej imprezy. Odbędzie się najprawdopodobniej, tak jak ostatnio, w Teatrze Muzycznym Capitol

W marcu warto zajrzeć także na Warmię - odbędą się tam XXVIII Olsztyńskie Spotkania Teatralne. Kwiecień to tradycyjnie sławiące muzyczny barok Misteria Paschalia w Krakowie (15-22.04), a sierpień to Trans/Misje Międzynarodowy Festiwal Sztuk w Rzeszowie (25-31.08). A co ciekawego zobaczymy i usłyszymy w festiwalowej Warszawie? W marcu Festiwal Teatrów Niezależnych Garderoba (już po raz XX), na przełomie marca i kwietnia X edycja Festiwalu Nowe Epifanie, a zaraz po nich Festiwal Teatrów Studenckich Start.

Kto czyta, nie błądzi

Przegląd książkowych hitów 2019 roku zacznijmy od "Inżynierów Niepodległej" Marty Panas-Goworskiej i Andrzeja Goworskiego (wyd. PWN), który do księgarń trafi już na początku stycznia. To apologia polskiej myśli konstruktorskiej i technicznej, która objawiła się u progu Dwudziestolecia. Kto lubi historię, nie może przegapić wznowienia "Rzeczpospolitej Obojga Narodów" (wyd. Prószyński i S-ka) Pawła Jasienicy, trzytomowej opowieści o czasach polskiej chwały. To kolejna edycja trylogii, której pierwsze wydanie trafiło do Polaków na początku lat 70.

Skoro jesteśmy przy polskiej chwale, warto wspomnieć o imponującym dziele Radosława Sikory, które ukaże się jeszcze w styczniu nakładem krakowskiego Znaku. To "Husaria", porywająca opowieść o tej niezwykle barwnej formacji polskiej jazdy, która przez dwieście lat królowała na polach bitew. W bajecznym klimacie "Husarii" utrzymana jest też powieść "Jaksa Bies idzie za mną" Jacka Komudy (wyd. Fabryka Słów). W księgarniach na przełomie stycznia i lutego.

Początek roku to żywszebicie serca dla miłośników prozy Bohumila Hrabala. Wydawnictwo Czarne wyda jego "Piękną rupieciarnię" w tłumaczeniu Aleksandra Kaczorowskiego i Jana Stachowskiego. W zebranych tu esejach, wywiadach, relacjach z podróży i listach poznajemy Hrabala filozofa, człowieka zafascynowanego sztuką, autoironicznego i krytycznego intelektualistę. To także zapis pięknego zdziwienia światem i głos epoki, która skończyła się wraz z samobójczą śmiercią pisarza.

Wielbicieli prozy Stanisława Grzesiuka ucieszy wznowienie jego tomu felietonów "Klawo, jadziem! (wyd. Prószyński i S-ka), a z kolei miłośników wyrafinowanego pisarstwa Lawrence'a Durrella jego słynna powieść "Balthazar" (wyd. Zysk i S-ka), w której zawarł barwną fabułę, wielkie namiętności i polityczne intrygi w scenerii fascynującej bliskowschodniej Aleksandrii. Koniec wiosny to dla księgarzy moment, gdy na witrynachbędą wykładać dwa tytuły: "Dzieci Hitlera" Geralda Posnera (wyd. Znak), opowieści dzieci o swoich ojcach-nazistach i "Migawki" Claudio Magrisa, nową książkę jednego z mistrzów europejskiej literatury, tradycyjnie sławiącego rodzinny Triest.

Thomas Harris znany jest w Polsce z takich powieści jak "Czerwony smok" i "Milczenie owiec". W maju do polskich salonów trafi jego powieść z 1999 r. "Hannibal" (wyd. Sonia Draga), kolejny tom sagi o żarłocznym doktorze-psychopacie. Za to Frederick Forsyth reprezentuje niezmiennie najwyższy poziom politycznego thrillera. Jego "Afgańczyk (wyd. Albatros) zadowoli najbardziej wybrednych koneserów.

Jesienią do księgarń trafi osiem nowych opowiadań Amosa Oza pod tytułem "Pośród przyjaciół" (wyd. Rebis), ale prawdziwa gratka czeka nas w listopadzie. Wydawnictwo Dolnośląskie wyda wtedy wznowienie "Wysokiego okna" Raymonda Chandlera, opowieść o tym, jak Philip Marlowe szuka zaginioną złotą monetę - Dublon Brashera i jakie z tego faktu ponosi konsekwencje.

Książki na targach

Warszawskie Targi Książki, najważniejsza księgarska impreza w Polsce, odbędzie się w nadchodzącym roku na Stadion Narodowy w dn. 23-25 maja. Ale prócz nich czekają na nas m.in.: Gdańskie Targi Książki i XVII Poznańskie Spotkania - Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców (marzec), XXIV Targi Wydawców Katolickich i VII Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku (kwiecień).

XI Targi Książki Akademickiej i Naukowej Academia oraz 9.Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu odbędą się w maju, a z kolei 7. Plener Literacki - "Odkryj książkę na nowo" w Szczecinie i Festiwal Książki w Opolu w czerwcu.

A jesień to tradycyjnie 22. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie (24-29.10). Miłośnicy historii mogą się szykować na 28. Targi Książki Historycznej w Warszawie (przełom listopada i grudnia).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji