Artykuły

Najciekawsze premiery 2019 roku

Wajdę zobaczymy nie w kinie, a w muzeum, w Słowackim przeniosą na scenę "Imię róży", Dama z gronostajem nareszcie wróci do domu, a na dużym ekranie znów zaryczy Król Lew. Wyciągnijcie długopisy i zacznijcie zapełniać swój kulturalny terminarz na nowy rok

Lekki bagaż, Anna Cieplak, wyd. Znak, premiera: 28 stycznia
Cieplak po raz kolejny przygląda się życiu młodych dorosłych. Tym razem jednak — inaczej niż w Latach powyżej zera – odrobinę starszych, takich którzy już zdążyli wybrać swoją drogę, a teraz zastanawiają się, czy aby na pewno była to trafna decyzja. Laureatka Nagrody Conrada opisując ich losy po raz kolejny udowadnia, że ma niezwykły dar obserwacji, który pozwala jej tworzyć pokoleniowe portrety bez moralizatorstwa i egzaltacji.

MiM, Szymon Słomczyński, wyd. Literackie, premiera: 30 stycznia
Dla finalisty Nike (nominacja za tom poetycki Nadjeżdża w 2013 roku) MiM to prozatorski debiut. Autor opisuje w nim życie Damiana, który "ma dwadzieścia pięć lat, wykształcenie średnie, mieszka w kawalerce po babci, a żyje z udziałów w portalu internetowym". „To historia rodzinna — w pewnej mierze; romantyczna — w jakimś stopniu; polityczna — odrobinę; wczorajsza — nieco; polska — niechybnie; dzisiejsza, jutrzejsza — oby (nie)” – zapowiada poetycko autor.

Imię róży, reż. Radosław Rychcik, Teatr im. Juliusza Słowackiego, premiera: 1 lutego 2019
Rychcik, znany z nieszablonowych interpretacji klasyków literatury, tym razem na warsztat wziął arcydzieło Umberto Eco. Dla niego Imię róży to przede wszystkim historia zabronionej miłości. - Miłości do kobiety, do książek, do mądrości, do wiedzy, do przyjaciela, do Boga — wylicza. Czy to kłębowisko zakazanych uczuć uda się przenieść na scenę (i z jakim skutkiem)? Przekonamy się już za miesiąc.

Ciemno, prawie noc, reż. Borys Lankosz, premiera: 22 marca 2019
Ekranizacja nagrodzonej Nike powieści Joanny Bator. Dziennikarka, Alicja Tabor, przyjeżdża do rodzinnego Wałbrzycha, żeby wyjaśnić sprawę tajemniczych zaginięć dzieci. Przeszukuje archiwa, rozmawia z mieszkańcami, wypytuje policję, jednak sprawa zamiast zmierzać do rozwiązania, komplikuje się jeszcze bardziej. W kadrach malowniczy (choć niepokojący) Dolny Śląsk, a w rolach głównych: Magdalena Cielecka, Marcin Dorociński i Dawid Ogrodnik. Zapowiada się artystyczny, a może i frekwencyjny sukces.

Wajda, Muzeum Narodowe w Krakowie, od 5 kwietnia
MNK składa hołd jednemu z najważniejszych twórców polskiego kina. Ekspozycja ma opierać się na artefaktach pozostawionych przez Wajdę: scenariuszach, rysunkach, zapiskach i dokumentach produkcyjnych. Jak zapowiadają kuratorzy, dzięki interaktywnej aranżacji i narzędziom współczesnego muzealnictwa będziemy mogli nie tylko lepiej
poznać życie, ale i zrozumieć proces twórczy mistrza.

Król lew, reż. Jon Favreau, premiera: Upiec 2019
Twoje dzieciństwo przypadło na lata 90.? Jest więc spora szansa, że uroniłeś łzę, kiedy na ekranie umierał dobry, lwi władca Mufasa, nuciłeś razem z Timonem i Pumbą piosenkę Hakuna Matata, a do segregatora zbierałeś kolorowe karteczki z lwiątkiem Simbą. Po ćwierć wieku Disney powraca z remake'em jednej ze swoich najsłynniejszych i najbardziej cenionych animacji. Jak można wnioskować z trailerów, fabuła nie uległa większym zmianom. Inna jest za to estetyka bajki — ręczne rysunki zastąpiła bowiem komputerowa animacja. Czy i cyfrowy Simba zyska sympatię dzieciaków? Sprawdzimy już w lipcu.

Pewnego razu w Hollywood, reż. Quentin Tarantino, premiera: 26 lipca 2019
Tarantino nie pierwszy raz sięga po kontrowersyjny temat. Tym razem jednak, jego film oparty będzie na prawdziwych wydarzeniach, a konkretnie na masakrze, jakiej w 1969 roku dokonała sekta kierowana przez Charlesa Mansona. Członkowie grupy zwanej "Rodziną" włamali się do willi w Los Angeles, a następnie zamordowali pięć znajdujących się w niej osób. Jedną z ofiar była Sharon Tate — ciężarna żona Romana Polańskiego.
W najnowszym filmie twórcy "Pulp Fiction" zobaczymy m.in. Brada Pitta, Margot Robbie, Leonarda DiCaprio i Polaka — Rafała Zawieruchę. Czy film będzie wiernym odtworzeniem zdarzeń czy tylko luźnym do nich nawiązaniem — nie wiadomo. Można się jednak spodziewać, że Tarantino po raz kolejny dostarczy widzom i krytykom sporo tematów do dyskusji.

Przemieszczanie, Muzeum Krakowa
Pięć wystaw, eksponowanych w wybranych oddziałach Muzeum Krakowa (do niedawna noszącego nazwę: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa), to pomysł placówki na uczczenie 140-lecia istnienia. W ramach wystaw kuratorzy będą przyglądali się współczesnym mieszczanom, starając się dociec, kim są, skąd przybyli i o czym marzą ludzie, tworzący współczesny Kraków. Ekspozycjom towarzyszy bogaty program imprez towarzyszących.


Otwarcie wyremontowanego Muzeum Książąt Czartoryskich, 19 grudnia
Za niespełna 12 miesięcy mamy wejść do odnowionych i przystosowanych do standardów nowoczesnego muzealnictwa wnętrz Pałacu xx. Czartoryskich. Muzeum łączyć ma przeszłość z teraźniejszością. Hołdem dla tradycji będą m.in. charakterystyczne dla poprzedniej aranżacji ciemne kolory ścian, a także historyczne gabloty szklane. Zwrotem ku nowoczesności zaś aplikacje na smartfony i inteligentne sterowanie oświetleniem eksponatów. W tak zaadaptowanych wnętrzach czekać na nas będzie ponad tysiąc obiektów Z "Damą z gronostajem" włącznie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji