Artykuły

Łódź. Teatr Szwalnia podsumowuje rok 2018

To był rok bogaty w wydarzenia - spektakle, koncerty, festiwale, warsztaty oraz sukcesy i podróże.

Rok 2018 tradycyjnie rozpoczęliśmy Pogotowiem Kolędnicznym, poprzedzony warsztatem kolęd "Pójdziemy bracia w drogę z wieczora".

W pierwszych dniach marca ugościliśmy kijowski Teatr Pralnia w ramach projektu "Szwalnia-Kijów-Łódź". Młodzi aktorzy zaprezentowali dwa spektakle i koncert: "Jesteśmy" w reż. Marcina Brzozowskiego, "TseSho" w reż. Wlada Troickiego oraz koncert (nie tylko) pieśni ukraińskich.

10 marca Łukasz z Bałut zaprosił na Smutny Benefis poświęcony filmów "Opowieść o smutku" i "Opowieść o smutku. EXwzwODUS", podczas którego zaprezentował również fragmenty powstającego dokumentu o najważniejszej kobiecie w jego życiu - Babci Jasi.

11 marca, w 7. rocznicę wielkiego trzęsienia ziemi w regionie Tohoku (Japonia), odbyły się pokazy instalacji performatywnej "Tsunami tendenko" Katarzyny Skręt. Działanie porusza temat potrójnej tragedii, która dotknęła Japonię w marcu 2011 roku - trzęsienie ziemi, tsunami i wybuch w elektrowni atomowej w Fukushimie.

W ramach Dotknij Teatru 2018 przygotowaliśmy projekt z zakresu edukacji kulturowej. Ewa Łukasiewicz, Patrycja Terciak i Katarzyna Skręt zaprosiły młodzież w wieku 13-16 lat do udziału w warsztacie/ spektaklu uczestniczącym "Masz w sobie kawałek mojego serca". Działanie zostało zainspirowane picture bookiem "Obie" Justyny Bargielskiej i Iwony Chmielewskiej i porusza temat kolistej relacji dziecko-matka. Muzykę na żywo wykonywał Piotr Matula. Warsztat został powtórzony i skierowany do grupy dorosłych podczas Dotknij Teatru na BIS.

Wydarzeniem towarzyszącym Dotknij Teatru była akcja teatralna "Kalejdoskop wspomnień" wg koncepcji i w realizacji Ewy Łukasiewicz. W akcji wzięli udział: Maria Wałęska-Siempińska, Danuta Stańczyk i Bolesław Dąbrowski.

W trakcie weekendu majowego Marcin Brzozowski i studenci Łódzkiej Szkoły Filmowej zaprezentowali spektakl inspirowany "Techniką punktu świetlnego" Philipa Dimitri Galasa na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych ClassFest w Kiszyniowie (Mołdawia), gdzie otrzymali jedną z trzech równorzędnych nagród. Natomiast żeńska część zespołu Szwalni (Antonina Brzozowska, Ewa Łukasiewicz, Katarzyna Skręt i Patrycja Terciak) spędzała wolny czas nad polskim morzem i w nieczynnym Ośrodku Kolonijno-Wypoczynkowym Prokuratury RP w Pogorzelicy przygotowały wystawę/ interwencję artystyczną "Odkryj Wybrzeże Bałtyku", w której wykorzystały znalezione przedmioty (w tym porzucone materiały archiwalne).

W ramach finału Dziecięcego Uniwersytetu Artystycznego (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Filharmonia Łódzka) zaprezentowaliśmy spektakl dla dzieci "Dom duszy" wg koncepcji i w realizacji Ewy Łukasiewicz i Iwony Dróżdż-Rybińskiej.

"Wolny Kurdystan" Marcina Brzozowskiego/ Kacpra Majewskiego został zaprezentowany w ramach Sceny Równoległej Ośrodka Teatralnego Kana w Szczecinie.

W tym sezonie graliśmy spektakle repertuarowe ("Wolny Kurdystan, "Łysa śpiewaczka", "Wieczór Tischnerowski", "Dom duszy"), ale również stworzyliśmy miejsce dla wspaniałych gości. Swoją obecnością zaszczycił nas Jan Peszek, który zaprezentował legendarny i kultowy "Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego" Bogusława Schaeffera. Ugościliśmy również Akademię Muzyczną w Łodzi, POS - filia Karolew, który zaprezentował premierę "Starość jest. Piękna" oraz Instytut Rusycystyki UŁ ze spektaklem "Wspólna przestrzeń" w reż. Pauliny Sikory-Krizhevskiej.

Patrycja Terciak w ramach programu Kultugranty Łódzkiego Centrum Wydarzeń, otrzymała dofinansowanie na zdarzenie "Włókiennicza mówi". To projekt tożsamościowy poświęcony osobom przesiedlonym z ul. Włókienniczej w ramach programu rewitalizacji. Dzięki wsparciu Stowarzyszenia Topografie historie mówione zasilą Miastograf - Cyfrowe Archiwum Łodzian.

24 czerwca w Teatrze Śląskim w Katowicach odbył się Finał Szkoły Pisania Sztuk prowadzonej przed dramatopisarza i dramaturga Artura Pałygę. Podczas rocznej pracy powstało osiem tekstów, które zostały przeczytane przez aktorów Teatru Śląskiego. Wśród nich znalazł się dramat "Pareidolia" autorstwa Katarzyny Skręt.

Pod koniec września wzięliśmy udział w Festiwalu BytOFFsky 2018 w Bytowie na Kaszubach. Marcin Brzozowski zaprezentował dwa razy spektakl "Wieczór Tischnerowski", a widzowie ledwie mieścili się na widowni i scenie Bytowskiego Centrum Kultury. Młodzież szkolną i dorosłych zaprosiliśmy do udziału w warsztacie-spektaklu uczestniczącym "Masz w sobie kawałek mojego serca".

22 września rozpoczął się przegląd szwalnia.DOK3, który zainaugurował spacer performatywny "Włókiennicza mówi". Podczas przeglądu na naszych scenach gościli: ART.51 ze Zgierza z fenomenalnym spektaklem "Comfort Zone", przekraczające granice bycia widzem "Come True" w reż. Michała Stankiewicza ze Sceny Roboczej w Poznaniu, poświęcony wizji dzieciństwa oczami osób starszych "Kalejdoskop wspomnień" Ewy Łukasiewicz, "Wspólna przestrzeń" w reż. Eweliny Sikory-Krizhevskiej oraz narracja osnuta wokół wielowątkowości i wieloznaczeniowości światła i bycia technikiem oświetlenia w teatrze - "Na Lightcie" Grupy Korpuskularnej LightOff ze Szczecina (Grygier/Fibich/Nykowski).

W ramach szwalnia.DOK3 odbyły się również dwa pokazy warsztatowe - "WI-MA | MONUMENT" i wystawę "1:1". Premierą przeglądu była "Trzynasta klatka" zrealizowana przez Weronikę Fibich (Teatr Kana w Szczecinie) oraz Patrycję Terciak (Teatr Szwalnia w Łodzi).

Na finał przygotowaliśmy dla Widzów prawdziwą niespodziankę. SZWALNIA EXPO - będąca swego rodzaju wstępem do jubileuszu 10-lecia Teatru Szwalnia - otworzyła drzwi do najbardziej niedostępnych zakamarków budynku przy ulicy Struga 90. Widzowie mieli możliwość przypomnieć sobie spektakle i performanse, które miały miejsce w naszej siedzibie oraz poza nią.

Festiwalem w festiwalu był czterodniowy MONOfest. Odbyły się dwa warsztaty, które przeprowadzili Marcin Brzozowski oraz Arti Grabowski oraz cztery prezentacje konkursowe: "6 sekund" Beaty Malczewskiej, "St. Nicholas" Szymona Kuśmidra, "Trzy ćwierci do śmierci" Karoliny Martin oraz "Kiedy będę duży" Hacena Sahraoui. Swoje monodramy zaprezentowali również członkowie jury: Magdalena Drab ("Curko moja ogłoś to") i Arti Grabowski ("Raport Panika").

15 grudnia na naszej scenie odbył się koncert Kapeli Timingeriu, promujący ich najnowszą płytę "Gadzie i Goje".

Rok 2018 obfitował w cudowne wyróżnienia dla naszego zespołu.

Marcin Brzozowski otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury.

Patrycja Terciak została jedną z trzech laureatek pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu Twórców Lalek Teatralnych ANIMATUS, organizowanego przez Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach. 17 i 18 listopada odbyły się prezentacje jej instalacji "KLISZA - BŁONA - ŚLAD".

Ewa Łukasiewicz została uhonorowana stypendium twórczym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z zakresu sztuk wizualnych. Przez najbliższe osiem miesięcy będzie pracować nad swoim działaniem z lokalną społecznością romską.

Nadchodzący rok 2019 jest rokiem naszego jubileuszu - Teatr Szwalnia działa już od 10 lat. Dziękujemy za Wasze nieustające wsparcie i mamy nadzieję, że wciąż będziemy mieli możliwość spotkań, rozmów i tworzenia wspólnej przestrzeni - teatru bliskiego kontaktu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji