Artykuły

Trójmiasto. Spektakle gościnne na początku roku

Początek roku to czas, gdy propozycji obejrzenia spektakli gościnnych mamy mniej. Dzieje się tak jednak tylko w styczniu. Już w lutym czeka nas sporo propozycji, a terminem granicznym są walentynki. Przyglądamy się komercyjnym propozycjom gościnnym w styczniu i lutym.

10 stycznia, godz. 19 - "Noworoczna Gala Operetkowa" Teatru Narodowego Operetki Kijowskiej, Polska Filharmonia Bałtycka

Goście z Ukrainy od kilku lat regularnie występują w Filharmonii Bałtyckiej, więc stali bywalcy Filharmonii są na bieżąco z repertuarem operowym i operetkowym teatrów z Lwowa, Odessy czy Kijowa. Właśnie ze stolicy Ukrainy w czasie karnawału przyjedzie do Gdańska blisko 50-osobowy skład artystyczny z Teatru Narodowego Operetki Kijowskiej, w skład którego wejdą soliści, muzycy orkiestry, tancerze i artyści chóru. Repertuar operetkowy urozmaicony zostanie standardami musicalowymi oraz baletem. Bilety w cenie 80-140 zł.

19 stycznia, godz. 17 i 20 - "Kolacja dla głupca" Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie, Scena Teatralna NOT

Ta komedia to kwintesencja humoru autora tekstu Francisa Vebera, francuskiego reżysera i autora scenariuszy. "Kolacja dla głupca" przyniosła mu międzynarodową sławę. Pierre Brochant wraz z przyjaciółmi z paryskich wyższych sfer urządza raz w tygodniu okrutny turniej zwany "kolacją dla głupca". Istotą konkursu jest przyprowadzenie ze sobą na wspomnianą kolację największego nieudacznika - wygrywa ten, komu się to uda. Pierre jest przekonany o wygranej - jego "gość" to François Pignon, wyjątkowo nierozgarnięty księgowy z ministerstwa finansów, którego pasją jest budowanie makiet z zapałek. Niestety, tuż przed kolacją Pierre'owi wypada dysk... i to jest dopiero początek jego nieszczęść. A wszystko przez pana Pignona, który pomimo najszczerszych chęci wciąga Pierre'a w wir kłopotów. Spektakl z Koszalina trójmiejska publiczność zobaczy dokładnie dwa tygodnie po jego premierze (będzie miała miejsce 5 stycznia). Bilety w cenie 60-80 zł.

9 lutego, godz. 17 i 19:30 - "Akompaniator" Teatru Muzycznego w Toruniu, Sala Koncertowa Portu Gdynia

"Akompaniator" to romantyczna historia z muzyką w tle. Zakochany w divie operowej muzyk-akompaniator postanawia wyznać jej po latach wspólnego koncertowania miłość. I to jest początek scenicznego studium szaleństwa, do jakiego może doprowadzić życie w ułudzie, podsycane jedynie wyobraźnią. Ta opowieść o miłosnej obsesji wraz z rozwojem akcji przeobraża się z początkowej lekkiej opowiastki obyczajowej w thriller psychologiczny. Spektakl Adama Sajnuka daje okazję wykazać się Edycie Olszówce (diva) i Piotrowi Polkowi (pianista) w nietypowych dla siebie rolach. Bilety w cenie 65-75 zł.

14 lutego, godz. 17:30, 20:30 - "Przygoda z ogrodnikiem" Teatru IMKA w Warszawie, Scena Teatralna NOT

Czarna komedia "Przygoda z ogrodnikiem" to okazja, by zobaczyć serialowe gwiazdki i gwiazdeczki z Anna Muchą, Michałem Sitarskim i Katarzyną Cichopek na czele. Państwo Dzicy to para aktorów, która po latach pracy w teatrze porzuca ambicje i nieprzynoszące większych dochodów życie aktorów teatru objazdowego. Oboje małżonkowie zostają ekspertami od samodoskonalenia osobowości i jeżdżą po świecie ze szkoleniami motywacyjnymi. Kiedy wreszcie są na szczycie kariery, ich małżeństwo powoli się rozpada. Jaki udział ma w tym tytułowy ogrodnik Państwa Dzikich? Bilety w cenie 95-125 zł.

15 lutego, godz. 18:30 - "Królowa Śniegu" Teatr Piasku Tatiany Galitsyny, Scena Teatralna NOT

Tatiana Galitsyna już nie raz udowodniła, że baśnie można opowiedzieć... piaskiem, a przynajmniej z jego wydatną pomocą. Tym razem piaskowym opowieściom nie oprze się zimna jak lód Królowa Śniegu. Teatr Piasku Tatiany Galitsyny, zwyciężczyni programu "Mam Talent", pozwoli młodym widzom zobaczyć przygody Kaja i Gerdy w niespotykanej formie - za pomocą piasku, śniegu i światła. To dzięki nim "wyczarowana" zostanie "Królowa Śniegu". Bilety w cenie 70-100 zł.

18-19 lutego - "Garderobiany" [na zdjęciu] Teatru Narodowego w Warszawie, Teatr Muzyczny w Gdyni, Duża Scena

Rzadko do Trójmiasta przyjeżdża warszawski Teatr Narodowy. Sympatycy wyważonego teatru "środka", z wybitnymi aktorami na głównym planie, powinni już od dawna mieć w kajetach termin 18-19 lutego - wtedy do Gdyni przyjedzie plejada aktorskich gwiazd, występujących w przedstawieniu Adama Sajnuka. Na scenie zobaczymy m.in. Janusza Gajosa, Jana Englerta, Beatę Ścibakównę, Edytę Olszówkę czy Michalinę Łabacz. Na afiszu Szekspirowski Król Lear. Szef teatralnej trupy, dla współpracowników "Sir" (Jan Englert), ma zagrać tytułową rolę po raz dwieście dwudziesty siódmy. Jednak czuje się coraz gorzej. Za kulisami towarzyszy mu garderobiany Norman (Janusz Gajos). Bilety w cenie 100-230 zł.

24 lutego, godz. 16 i 19 - "Kiedy kota nie ma..." Teatru Capitol w Warszawie, Scena Teatralna NOT

Brytyjska komedia sytuacyjna oparta na pomyśle, że jak coś może się wydarzyć w niewłaściwym miejscu i niewłaściwym czasie, to możemy mieć pewność, że tak właśnie będzie. Wycieczka do Saint Tropez w 20. rocznicę ślubu, by rozbudzić dogasający płomień namiętności to zadanie karkołomne i... zabawne. Jak poradzą sobie z wzajemnymi uszczypliwościami dwa zabawne angielskie małżeństwa z 20-letnim stażem? Jak rozbudzić dziką namiętność w mężu fajtłapie? Jak ów próbuje dotrzymać kroku szwagrowi seksoholikowi? Jak zaimponować zmanierowanej zamożnej siostrze i nie zabić jej wędzonym łososiem? Wiele podszytych absurdem pytań, na które odpowiedzi znajdą widzowie w Scenie Teatralnej NOT. Bilety w cenie 80-120 zł.

25 lutego - "Casa Valentina" Och! Teatr w Warszawie, Teatr Muzyczny w Gdyni, Duża Scena

Casa Valentina z pozoru jest zwykłym pensjonatem, jakich w wielu miejscowościach jest na pęczki. Czy aby na pewno? W rzeczywistości jest to raj dla heteroseksualnych mężczyzn, którzy ubierają się w damskie ciuszki. Na co dzień stateczni ojcowie i mężowie w sukienkach i pełnym makijażu mogą tutaj poczuć się w zgodzie ze sobą i ze swoim kobiecym alter ego. Sielankę przerywa doniesienie na policję o ich niemoralnym prowadzeniu się. Goście pensjonatu postanawiają w akcie protestu wobec nietolerancji założyć oficjalną organizację. Ale wiąże się to z ujawnieniem tajemnicy, a to rodzi cały szereg problemów. Spektakl Och! Teatru w Warszawie pod komediową powierzchnią skrywa wiele istotnych problemów, z kwestią tolerancji i szacunku do drugiego człowieka na pierwszym planie. Na scenie m.in. Maria Seweryn, Cezary Żak czy Piotr Machalica. Bilety w cenie 85-155 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji