Artykuły

Związek Górnośląski: Kutz był słyszalnym i mocnym głosem o Śląsku

Był słyszalnym i mocnym głosem o Śląsku w całej Polsce, postacią ważną dla śląskiej tożsamości i kultury - napisali we wtorek, w dniu śmierci wybitnego reżysera Kazimierza Kutza członkowie zarządu głównego Związku Górnośląskiego.

Artysta zmarł we wtorek w wieku 89 lat. Jego filmy, takie jak "Sól ziemi czarnej", "Perła w koronie", "Paciorki jednego różańca", "Śmierć jak kromka chleba", wprowadziły do polskiej wyobraźni narodowej historię Śląska.

Jak podkreślono w oświadczeniu, Związek Górnośląski z ogromnym żalem przyjął wiadomość o śmierci Kazimierza Kutza - wybitnego artysty, niestrudzonego orędownika spraw śląskich, laureata m.in. Nagrody im. Wojciecha Korfantego, wielkiego Ślązaka.

"Jego odejście z pewnością porusza wielu ludzi, albowiem był On postacią niezwykle ważną dla kilku pokoleń Górnoślązaków, dla naszej tożsamości i kultury. Był słyszalnym i mocnym głosem o Śląsku w całej Polsce" - napisano.

Członkowie zarządu głównego Związku Górnośląskiego wyrazili wiarę, że Górnoślązacy nie tylko licznie i godnie pożegnają jednego z najwybitniejszych synów tej ziemi, ale też będą długo pamiętać o nim i wszystkim, czym się zasłużył dla śląskiej ojczyzny.

"W dniu śmierci Kazimierza Kutza apelujemy do wszystkich górnośląskich środowisk, szczególnie do członków organizacji regionalnych, aby ten dzień nie był jedynie czasem żałoby, ale też początkiem wspólnego ratowania i rozwijania tego, co jest dla nas - Ślązaków - ważne, co żyje w naszych sercach, duszach i pragnieniach" - głosi oświadczenie Związku Górnośląskiego.

Związek Górnośląski powstał w 1989 r. i obecnie zrzesza ok. 2 tys. członków. Organizację tworzy 41 kół i bractw terenowych. Wśród swych statutowych celów organizacja wymienia m.in. naukę, edukację, oświatę i wychowanie, podtrzymywanie tradycji narodowej i regionalnej oraz rozwój świadomości obywatelskiej i kulturowej. Od 1993 r. ZG wręcza nagrody im. Wojciecha Korfantego dla wybitnych Ślązaków.

Związek Górnośląski to jedna z najważniejszych śląskich organizacji regionalnych, powstała w 1989 r. Obecnie zrzesza ok. 2 tys. członków. Organizację tworzy 41 kół i bractw terenowych. Wśród swych statutowych celów organizacja wymienia m.in. naukę, edukację, oświatę i wychowanie, podtrzymywanie tradycji narodowej i regionalnej oraz rozwój świadomości obywatelskiej i kulturowej. Od 1993 r. ZG wręcza nagrody im. Wojciecha Korfantego dla wybitnych Ślązaków.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji